1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
A liliom évelő növény, ezért most tavasszal érdemes kiültetni a kertbe és nyáron újra virágozni fog. A liliom szereti a napfényt, így világos helyre kell tenni. Nagyobb cserépben az erkélyen is nevelhető.
Tavasztól heti egy vagy két alkalommal tápoldatozzuk, augusztus közepéig. Fontos a növény rendszeres átvizsgálása, hogy időben észre vegyük a kártevőket, kórokozókat. Rozsda elleni alkalmazható készítmények: AMISTAR: 0,05 % - 0,1 % DITHANE M 45: 0,2 % DISCUS DF: 0,02 % INDOFIL M 45: 0,2 % MANCO 80 WP: 0,2 % MANEX II: 0,2 % MANZATE 75 WP: 0,2 % MILTOX SPECIÁL EXTRA : 0,20 % - 0,3 %
Az ilyen meleg, napos, szobákba ajánlott a bromélia, a gumós begónia, az amarillisz: tél közepétől tavaszig kapható a virágboltokban, a gloxínia, kroton: vigyázni kell, hogy télen ne érje a hideg levegő. Érzékeny trópusi növény, ha nem kap elég fényt, levelei fakók lesznek. Gyönyörű a buzogányvirág: népszerű szobanövény, nagy levelei gyorsan nőnek.
Nem feltétlenül utal betegségre, főleg, ha a növény többi része egészséges és nem lát kórokozóra vagy kártevőre utaló apró foltokat, ragacsos váladékot a levelek fonákán. A gyors elvirágzást élettani okok is előidézhették - meleg, túlöntözés, huzat stb.
Aechmea-nak, vagyis lándzsarózsának tűnik a képről, a leveleinek a mintázatát nem látom jól. A laza, tőzeges talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a túlöntözést. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény sarjhajtással szaporítható.