1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
Tisztelt Utta! Ideális választás lehet a vérszilva (Prunus cerasifera 'Nigra'), a vérjuhar (Acer platanoides 'Crimson King' vagy Acer platanoides 'Drummondii'), a szivarfa (Catalpa bignonioides'), a júdásfa (Cercis siliquastrum), az aranyesőfa (Laburnum anagyroides), az ezüsthárs (Tilia tomentosa) vagy a kislevelű kacsurafa (Cercidiphyllum japonicum). Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Tartása, ápolása: A Phalaenopsis fajok az ázsiai trópuson 200 - 400 m magasságig találhatóak meg, ezért folyamatos meleget és nyirkosságot kívánnak. Ugyanakkor fontos számukra az állandó légmozgás is. A hibridek a szobai tartást jól tűrő és különösebb berendezések nélkül nevelhető növények. A Phalaenopsisok nyári melegben naponta öntözhetők, permetezhetők, de vigyázni kell arra, hogy a levélkoronában ne álljon meg a víz. Fontos, hogy a növény délutánra leszáradjon, különben az éjszakai órákban a növényt károsító rothadási folyamatok indulhatnak be. Mivel a Phalaenopsisok élőhelyükön magasan a fák koronáiban élnek, ezért nem igényelnek sok párát, mint azt régebben gondolták. A relatív nedvesség optimuma 70%, de elviseli az 50% - 60%-os páratartalmat is. Hőmérséklet igényük télen 17 - 22 ºC, nyáron 17 - 28 ºC, de rövid ideig elviselik a 40ºC-s kánikulát is. Télen - nyáron a fényt szeretik, ha nem virágzik, annak egyik oka a fényszegénység lehet. A nagy nyári direkt fénytől árnyékolással óvjuk. Az ültető anyag jól szellőző, laza szerkezetű legyen - fenyőkéreg + tőzegmoha keveréke -, átültetés 2-3 évente virágzás után. Mivel a gyökerek szeretnek felületesen terjedni, ezért a gyökerek egy része maradjon léggyökér. Az egészséges, jó gyökerű Phalaenopsisok gazdag virágzásához optimális tápanyagra van igény. Ezt nyáron hetenkénti, télen havonkénti trágyázással érjük el. A Phalaenopsis virágzása folyamatos, egy - egy virágszár több hónapig tart, a növénynek pihenő ideje nincs. Szobában, konyhában az ablak közelében a többi növény között jól érzi magát és éveken keresztül csodálatos élményben részesít bennünket. Hogyan tartsuk a lepkeorchideát (Phalaenopsis)? Orchideák a lakásban? 10 tuti tipp a szakértőktől
Tisztelt Zsu! A déli gesztenyén a viaszos pajzstetű kártétele látszik, a sárga foltokkal, és a nőstény egyedek viasz szerű páncéljával. Permetezés előtt enyhén szappanos vízzel a növény leveleit lemossuk. A kártevő ellen az Axoris rovarölő permettel, vagy a Mospilan 20 SG szerrel lehet védekezni, úgy hogy a növényt jobb idő esetén a szabadban lepermetezzük. A permetezést a szereken a gyártó által előírt dózisban kell felhasználni. A permetezési munkát az előírt védőfelszereléssel kell elvégezni. A permetezés előtt és után nem fogyasztunk alkoholt 8 órával. A permetezés alatt nem dohányzunk. Üdvüzlettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök
Kedves Jenny! Szerintem még le teheti őket "telelni". Fokozatosan -kb. 1 hét alatt- csökkentse a hőmérsékletet és a fényt is csökkentse, majd ezután tegye a kívánt hőmérsékletre, sötétre. A nyugalmi periódus 1 hónapig elég ha tart és utána kezdje öntözni a növényeket, de ügyeljen, hogy fokozatosan "ébressze" a növényeket.
Üdvözlöm! A fotón látható növény egy Ficus ginseng. Egészségesnek tűnik, jól érzi magát az adott környezetben. Az öntözésre figyelni kell, ugyan is nem viseli el a túlöntözést, inkább hagyjuk kicsit szikkadni a földjét és akkor öntözzük, ha nem vagyunk biztosak, hogy öntözzük vagy sem inkább várjuk egy -két napot. Szűrt fényű szobában is jól tartható nem szükséges közvetlen napfény, bár meghálálja ha nyáron egy félárnyékos teraszon tartjuk. Metszeni a friss hajtásokat két levélnyélig a legoptimálisabb, így zömök, dús hajtásokat hoz. Folyékony bonsai tápoldattal öntözzük, vegetációs időszakban két hetente egy alkalommal. Az ültetőközegre nem válogatós, szerintem érdemes átültetni az ültetőközegét nézve.