1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
Tisztelt Vasvári Tibor! A szedren a takácsatka kártétel okozhat terméselszíneződést. A kabócák, és a levéltetvek, pedig termésdeformáló és elszíneződő vírus hordozói. Az atkák tavasszal időjárástól függően március végén, április elején, nyáron, pedig augusztusban jelennek meg. A vegyszeres védekezést is erre a két időpontra kell időzíteni. A cseresznyelégy ellen pedig a a hagyma virágszárba szökéskor, virágzáskor kell, amikor a cseresznye termése kis borsó nagyságú. A permetezést korai fajtáknál 1-2 a késői fajtáknál pedig 2-3 alkalommal szertől függően és az élelmezési egészségügyi várakozási időket szigorúan betartva lehet. Mezős Balázs növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves M.! Az jó ötlet, hogy a cserép alá tesz kavicsot és vizet, hogy így párával lássa el a növényeket. Ezen felül lehet még kézi permetezővel, állott csapvízzel is fújni a növényeket. A Dracénákat elég hetente öntözni, de ne hagyja, hogy teljesen kiszááradjon a földje. Nyáron sűrűbben kell nyilván. A tőzeges talajban jól fejlődnek a növények, a laza szerkezete miatt, viszont semmilyen tápanyagot nem tartalmaz, mivel a tőzeg elpusztult mocsári növények rostjai és ha egyszer kiszárad nagyon nehéz újra nedvszívóvá tenni. Javaslom, hogy a növényeket egy vödör vízbe merítse bele 1-2 percig, ezután hadd jöjjön ki a felesleges víz. Az Aloe verat igen, ritkán kell öntözni, tulajdonképpen mint egy kaktuszt: hetente egyszer, télen havonta. A talaj legyen laza, tőzeges mindig. Soha ne legyen pangó víz a növények alatt (kaspókba pl), legyen megfelelő mennyiségű lyuk a cserepek alján.
Kedves rowena! A képen egy borsvirág féle van (Peperomia obtusifolia variegata). Világos meleg helyet szeret, de a közvetlen naptól óvja, keveset öntözze, kicsit többet mint egy kaktuszt.
Tisztelt Dr. Varga Zoltán úr! A nagy méretű fák ifjítását koronájuk visszavágását a nedvkeringés megindulása előtt kell elvégezni ( február vége, március eleje). Fontos hogy a fák méretéhez képest harmad részt, vagy ha erősebben vágjuk vissza akkor fele részt vágunk le. Fontos hogy ne totális csonkolás legyen, hanem maradjon a fákon a vastag korona vázágakból kinövő oldal vagy mellék hajtások, ágak, gallyak, és vesszők is, amelyeken a fa tavasszal levelet, és lombot tud nevelni. Ez a megfelelő fotoszintézis működéséhez kell. Így nem kell teljesen a fának alvó rügyekből megújulni, ami nem minden esetben működik, (gyenge kihajtás, nyáron száradás). A visszavágáskor csonkokat ne hagyjunk a vágási felület, metszlap sima és egyenes legyen, a felületet sebkezelővel (Biocera, Fagél) kezeljük le. A felület légmentesen legyen lezárva, hogy a víz ne érje. A vágási felületeken, baktériumok, és gomba betegségek tudnak megtelepedni, amire a platán érzékeny. A jól kezelt sebeket a platán viszonylag hamar benövi kaluszosodással. Jó kertészeti munkát kívánok! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt HársNéni! Szép és nemes hagyomány a gyerekek érkezésekor fát ültetni. A Balaton déli partján viszonylag a legtöbb díszfa vagy gyümölcsfa ültethető. A gyümölcsfák közül ha kisfiú érkezik, akkor almafát, ha kislány, akkor körtefát szoktak ültetni. A díszfák közül a hasonló koronaformájú, és növekedésű kőris, és platán levelű juhar változatait javasolom (Fraxinus angustifolia 'Raywood',Fraxinus ornus 'Mecsek', Acer platanoides, Acer platanoides 'Krimson King', Acer platanoides 'Globosum').Az ültetési távolság 6-8m. Az ültetőgödör 80cmx80cmx80cm méretű legyen, a növény alá alulra marhatrágyát utána általános virágföldet tegyünk, majd jól öntözzük be. Jó kertészkedést kívánok! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu