1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
Üdvözlöm! A képen egy álkörmös (Phytolacca americana) van. Nagyon gyors növekedésű növény. Amerikában őshonos, behurcolt faj.
Tisztelt Borda Edit! A sötét barna levelek a növény túlöntözésekor jelennek meg. Az Araucaria a napos száraz meleg helyet kedveli és nálunk fagyérzékeny növény. Az öntözőrendszeres öntözés nem szükséges a növény számára. A természetes csapadék mennyiség elegendő. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A képen a paradicsom fitoftórás betegségének kezdeti tünetei láthatók. A betegség ellen nagyobb tő és sortávolság használatával és felszívódó gombaölőszerekkel lehet. A fitóftóra (paradicsomvész) megelőzésére, és védekezésre jól beváltak a következő hatóanyagú gombaölő szerek azoxistrobin Amistar, benalaxil Galben R, cimoxanil Cymbal 45 WG dimetomorf Acrobat MZ WG. Ezek permetezésével célzottan lehet a paradicsom töveket megvédeni a termesztés technológia előírásainak betartásával. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
A levél sárgulásának több oka is lehet. Az egyik, hogy az utazások alatt a nagy hőmérséklet különbségek miatt megfázott. (Ha így van, és csak a leveleit érte a károsodás, hamarosan rendbe fog jönni). Földje két öntözés között száradjon ki, de ne teljesen. A gyakori locsolásra érzékeny, ezért az alátétedényben soha ne álljon a víz, maximum 30-50 perc múlva ki kell önteni a felesleget. Pozsgásoknak, kaktuszoknak készített előregyártott viráfgöld megfelel a növény számára vagy általános virágföld és homok 3:1 arányú keveréke. Nagyon fényigényes növény, de a közvetlen perzselő napot nem bírja, különösen nyáron. Télen érheti egy kis közvetlen napfény is. Az ablaküvegen keresztül a nap sugarai még erősebbek! Nyáron kitehető a szabadba is szélvédett árnyékos helyre. Időnként meg lehet permetezni kézi spriccelővel mivel Hawaii szigetein magasabb a páratartalom mint hazánkban, de nem szabad túlzásba vinni. Inkább a nyári forró napokon ajánlott, ill. télen központi fűtéses száraz lakásokban. A huzatra is oda kell figyelni. Ha ablak közelében van, akkor nem szabad rányitni. Tehát az öntözésre nagyon oda kell figyelni, ill. tápoldatozni sem szabad egész évben. Mindig tekintettel kell lenni a növény fejlődési ciklusaira. Kártevői, elsősorban az atkák, nagyon érzékeny minden kártevőre. Öntözéshez nagyon jó a lágy víz, ha szobahőmérsékletű. Télen, főleg meleg, nagyon száraz levegőn ajánlatos időnként (nem naponta!) megspriccelni. Erre nyáron a nagy melegben is néha sor kerülhet. Jót fog neki tenni, de estére száradjon meg a növény. Semmi képpen nem szabad úgy kezelni, mint a párás helyről való növényeket! (Vasvári János Zsolt)
Tisztelt Ájrin! A levendulafán a levendula szeptóriás levélfoltosságának tünetei láthatók, mely gombabetegség esős s csapadékos időben jelenik meg. Védekezni az Amistar, Bordói lé, Topas 100 SC, Dithane M-45, Kocide 2000 gombaölő szerek permetezésével lehet sikeresen, ha kell megismételve 2 hét múlva kúra szerűen. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu