1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
Kedves Döme! A kép alapján nagy valószínűséggel monilia látható. Köznyelven: tűzelhalás. A beteg részeket azonnal le kell vágni és el kell égetni. Tavasszal és ősszel nagyon ajánlott egy lemosópermetezés, ami segít a gombabetegségek megelőzésében. A betegség kialakulásakor (a virágzáskor általában) permetezzen felszívódó gombaölő szerrel.
Kedves Döme! A képek alapján a körte levévélbolha diagnosztizálható. A korompenész rendszeres kisérője a kártételnek. Általában a nagy tápanyag felhalmozódás is segíti a jelenséget.
Kedves Döme! A képe alapján egy Jonagold fajtájú alma van. Az almaterméseken a lenticella foltosság és a taplófoltosság is okoz barna foltokat a héjon- Ez a jelenség elsősorban a kalcium hiánynak köszönhetően jelenik meg. A szárazság is hozzá járul, a betegség kialakulásához. Javaslom, hogy gazdaboltokban kapható szerrel pótoljon kalciumot a talajba!
Tisztelt Kovács Zita! A képen a Ficus microcarpa növény szép idős példányát látjuk, mely kedveli a félárnyékos helyet. A kártevő pedig a mostanában szobanövényeken is gyakran előforduló viaszos pajzstetű. Védekezni ellene a Mospilan 20 SG rovarölő szerrel lehet hatékonyan, a szer dobozán látható dísznövények számára előírt dózissal. Permetezés előt érdemes ledörzsölni, lemosni a fehér viaszos telepeket. A permetezést enyhe időben a szabadban kell elvégezni utána növényt be lehet vinni az előtérbe. A permetezést ismételjük majd 1-2 alkalommal. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tsiztelt L. Gábor! Igen át lehet ültetni még a 4-5 éves fát. Átültetésnél fontos hogy minnél nagyobb földlabdával vegyük ki a fát, és a föld maradjon rajta gyökerein úgy ássuk körbe. Ezenkívül a gyökér tömeg egyezzen meg a korono méretével, vagyis vágjuk vissza fát a gyökér tömeg méretéhez. A dió metszése visszavágása októbertől februárig lehetséges, mert utána megindul a nedvkeringés, a fa könnyezik a vágásfelületen. A túlzott könnyezés legyengíti a fát, ezért tartsuk be a metszés időpontját. Egy enyhébb februári napon az átültetést a fa visszavágását el lehet végezni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu