2206. Hogyan díszítsük a kertünket pozsgás növényekkel? - 1. rész
A szukkulens, vagyis pozsgás növények, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Nézzük, hogy hogyan használhatjuk fel őket a kertünk és az udvarunk dekorálására.
A szukkulens, vagyis pozsgás növények, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Nézzük, hogy hogyan használhatjuk fel őket a kertünk és az udvarunk dekorálására.
A szukkulens növények nagyszerűen díszítik a kertünket, főleg ha többféle növényt teszünk egymás mellé. Jóllehet ezeket a növényeket nem nevezzük virágoknak, mégis színesek. Ebben a cikkben a majomfa, a kövirózsa és a deres csenkesz párosításáról is szó esik majd.
Az előző részből megtudhattuk, hogy hogyan kell pozsgás növényekkel falakat díszíteni, vagy jobban mondva készíteni. Ezúttal egy pár igen érdekes és színes pozsgás fajtával ismerkedünk meg, amelyek egyedivé tehetik kertünket.
Most olyan növények bemutatására kerül sor, amelyek jól mutatnak a medencék mellett, a teraszokon és bárhol a szabadban. Emellett még egy pár ötlettel is szolgálunk a cserepes pozsgás növények elültetéséhez, úgy, hogy azok színessé és kellemessé tegyék a környezetünket.
Eddig más sokféle változatát láttuk a pozsgás növények felhasználásának, de ezzel még koránt sincs vége a lehetőségeknek. Mivel olyan sokfajta és változatos pozsgás növény létezik, a lehetőségek szinte kimeríthetetlenek. Nézzünk meg egy pár új ötletet!
Amennyiben egy-két levél elsárgulásáról van szó, az természetes élettani folyamat. Valózsínű volt egy olyan időszak amikor kevesebb vizet kapott a növény emiatt indult el a sárgulás. Amíg nem tömegesen, az egész növényre kiterjedően jelentkezik a sárgulás, addig nem lehet nagy baj. Távolítsa el ezeket a leveleket, hogy a növény felesleges energiát tovább ne fordítson ezek táplálására. <p> A szamócáról olvashat bővebben az alábbi cikkünkben:
A koszorúfutóka gyorsan növő kúszónövény, támasztékon akár a falakat is körbe lehet vele futtatni. Világos, szellős helyet kedveli. Nyáron bőségesen kell locsolni, télen pedig hüvösebb szobában, kevesebb öntözéssel teleltetni. Szaporítani március- áprilisban két levélpáros dugványokat szedve lehet. Biztosabb a gyökeresedés, ha a dugványt gyökereztető porba mártjuk, majd laza szerkezetű (homokos) földkeverénben gyökereztetjük.
Hasonlóan jártam magam is az előző években. Én arra az egyszerű dologra gondolok, hogy nem megfelelően lett teleltetve. Magam is a vásárlás évében a szobában próbáltam teleltelni citromom, aminek az lett a következménye hogy elvesztette leveleit. Idén viszont a viszonlag világos pincébe került, és meg is hozta gyümölcsét, most drukkolok, hogy a megtermékenyült virágai őszre beérjenek. <p>További információkat talál a citrusokról szóló cikkeinkben:
Számos félárnyékot kedvelő évelő növényt ajánlhatok: Kedvenceim közé tartoznak a kora tavasszal nyíló kankalin fajok (Primula veris, P. vulgaris), őket követik a tejfehér, csüngő virágú salamonpecsét fajok (Polygonatum multiflorum, P. odoratum). Május-június hónapban nyílnak a különböző harangláb (Aquilegia sp.) fajok, majd júniustól augusztus hónapokban a kerti tollbuga (Astilbe x arendsii) fehér, rózsaszín és piros fajtái. A felsoroltak közül mindegyik növény félárnyékos, árnyékos helyen érzi jól magát.
A lóbogár, lótetű vagy lótücsök (Gryllotalpa gryllotalpa) mind egy állatfajt jelöl, a helyes elnevezése pedig a legutóbbi, mivel a tücskök családjába tartozik, annak ellenére, hogy életmódjához alkalmazkodva eltér többi rokonától. Első pár lába ásólábakká módosult, mivel élete nagy részét a föld alatt tölti. Természetbarát védekezés ellene, ha talaj felszíne alá öblös üveget helyezünk, amibe áskálása közben belepottyan. Rovarölőszeres védekezés csak abban az esetben indokolt, ha trágya- vagy komposztdombunkat támadta meg, amelyet később kertünk vagy fóliasátrunk trágyázására használnánk. Ebben az esetben ugyanis a fertőzött komposzttal tömegesen behurcolhatjuk a tojásait üvegházunkba, fóliánkba. Talajfertőtlenítő szerek: Lótetű Arvalin vagy Galition.