2206. Hogyan díszítsük a kertünket pozsgás növényekkel? - 1. rész
A szukkulens, vagyis pozsgás növények, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Nézzük, hogy hogyan használhatjuk fel őket a kertünk és az udvarunk dekorálására.
A szukkulens, vagyis pozsgás növények, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Nézzük, hogy hogyan használhatjuk fel őket a kertünk és az udvarunk dekorálására.
A szukkulens növények nagyszerűen díszítik a kertünket, főleg ha többféle növényt teszünk egymás mellé. Jóllehet ezeket a növényeket nem nevezzük virágoknak, mégis színesek. Ebben a cikkben a majomfa, a kövirózsa és a deres csenkesz párosításáról is szó esik majd.
Az előző részből megtudhattuk, hogy hogyan kell pozsgás növényekkel falakat díszíteni, vagy jobban mondva készíteni. Ezúttal egy pár igen érdekes és színes pozsgás fajtával ismerkedünk meg, amelyek egyedivé tehetik kertünket.
Most olyan növények bemutatására kerül sor, amelyek jól mutatnak a medencék mellett, a teraszokon és bárhol a szabadban. Emellett még egy pár ötlettel is szolgálunk a cserepes pozsgás növények elültetéséhez, úgy, hogy azok színessé és kellemessé tegyék a környezetünket.
Eddig más sokféle változatát láttuk a pozsgás növények felhasználásának, de ezzel még koránt sincs vége a lehetőségeknek. Mivel olyan sokfajta és változatos pozsgás növény létezik, a lehetőségek szinte kimeríthetetlenek. Nézzünk meg egy pár új ötletet!
Érdemesebb inkább kidobni a beteg növényi részeket. Bár a legtöbb kórokozó elpusztul a komposztálás során keletkező hő hatására, biztos marad, ami életben marad. A komposzthalom hőmérséklete ugyanis nem egyforma a komposzt belsejében illetve a külső részeken, így nem lehetünk biztosak abban, hogy a kártevők, kórokozók teljesen elpusztulnak. Semmisítsük meg a fertőzött növényi részeket! Jó, ha tudjuk a lisztharmatokról általában: A lisztharmat más-más faja fertőzi a különböző gazdanövényeket (rózsafélék, az alma, a szőlő, a paprika, uborka, tökfélék, egres, vagy köszméte stb.) Ezek a lisztharmatgombák, bár azonos rendszertani egységbe tartoznak, mégis eltérő életmódúak lehetnek. Van olyan faj, ami már a rügyfakadás pillanatától fertőzheti a leveleket, míg mások csak később, a melegebb időjárásban jelennek meg a levelek fonákán. Közös bennük, hogy megjelenésüket gyors felszaporodás követi, ha a közepesen meleg és párás idő tartósan fenn áll. Valamennyi növény fajon előforduló lisztharmat ellen ugyanazok a gombaölő szerek hatásosak, attól függetlenül, hogy felhasználásuk az adott növénynél (kultúránál) engedélyezettek-e.
Mivel általában gyökérnyakba oltják a gyümölcsfákat nem az alany hajtott ki, hanem a nemes rész, Megpróbálhatnak ebből is egy új kajszifát nevelni.
Akkor ez egy szerencsés és ritka év lehetett... talán a kései, tél végi fagy fagy majd a nyári szárazság is rásegíthetett. Egyes kőris fajok a lombfakadás előtt, korán nyílnak, érzékenyek a téli fagyokra. Ismerjük meg a kőrisfát (Fraxinus excelsior)! - 1. rész
Meg lehet próbáli az átültetést, de az idő előrehaladtával egyre kisebb az esély a sikeres áttelepítésre. Átültetésnél fontos hogy minnél nagyobb földlabdával vegyük ki a fát, és a föld maradjon rajta gyökerein úgy ássuk körbe. Ezenkívül a gyökértömeg egyezzen meg a korona méretével, vagyis vágjuk vissza fát a gyökér tömeg méretéhez. Átültetés után rendszeres locsolással segítsük a begyükeresedést és a téli fagymentes és száraz időszakokban is plusz nedvességpótlás szükséges. A legendás babérmeggy (Prunus laurocerasus) - 1. rész Örökzöld virágzó cserjékkel dobd fel a kerted Örökzöldek havi munkanaptára - november, december
Kedves Érdeklődő! Megmentheti a növényt! Így látatlanban nehéz metszési tanácsot adni, de a következők figyelembe vételét javaslom: Mindenképp várja meg a tavaszt a metszéssel, mert a téli fagyok károsíthatják a rügyeket és lehetőleg ne vágjon vissza 1/3-ánál többet egyszerre, mert a fás részeken csak az alvó rügyek tudnak kihajtani, hagyjon vékonyabb legalább 2-3 éves vesszőket is, amiről könnyen meghajt a növény, így kisebb a kockázata, hogy kipusztul. Ha a fenti metszés után a növény alulról is szépen kihajt akkor jövőre megint visszább veheti, így fokozatosan megfiatalíthatja a tövet és alul ismét bokrosabb lesz. Üdvözlettel, A Stipa Szekértője Pillangócsalogató díszcserje a nyári orgona Hogyan és mikor metsszük díszcserjéinket?