2231. Hogyan védjük növényeinket a túl sok csapadéktól?
Míg a tavasszal a szárazság okozott gondot a kiskert tulajdonosoknak, ezen a héten a túl sok csapadék miatt fájhat a fejük. Mi a teendő ilyenkor?
Míg a tavasszal a szárazság okozott gondot a kiskert tulajdonosoknak, ezen a héten a túl sok csapadék miatt fájhat a fejük. Mi a teendő ilyenkor?
Cseresznyefák az otthoni kertben ízletes gyümölcsöket adnak a család örömére. A cseresznyefák ültetése nem sokban különbözik más fák ültetésétől, de néhány dolgot figyelembe kell venni, mikor ezeket a gyümölcsfákat választjuk. Lássuk, hogy melyek ezek!
Az egyik elsődleges probléma, amivel a kertészek szembekerülnek a cseresznyefa termesztésnél az, hogy nem tudják, hogyan kell helyesen megnyesni a fát. A metszés nagyon fontos szerepet játszik a megfelelő növekedés és gyümölcstermelés biztosításában.
A féltörpe cseresznyefáknak rengeteg előnyük van, a normálméretű cseresznyefákkal szemben. Először is, a féltörpe fák kisebbek, tehát kevesebb helyet foglalnak el a kertben. A kisebb méretüknek köszönhetően sokkal könnyebb őket metszeni, permetezni és leszedni a gyümölcsüket.
A cseresznyefa lombhullató, gyümölcstermő fa, és mindannyiunk kedvence. Nem csupán édes és vitamindús terméséért, hanem tavasszal nyíló gyönyörű virágaiért is. A cseresznyefákat mindenki szereti...
A monília a sárgabarackfák első számú ellensége. Folicur Solo vagy Orius feltételes forgalomban vásárolható gombaölő szerek. A kezelést 7-10 nap múlva célszerű megismételni. Ősszel rezes lemosó, tavasszal kétszer bordóilé téli higításban, majd a fent említett felszívódó készítmény a kilombosodáskor azonnal, majd ismételve. A fertőzött hajtásokat és leveleket el ell távolítani és meg kell semmisíteni. Néhány szer és hígítása: ALCUPRAL 50 PU (fémes réz 50% rézoxiklóridból) 0,2%;BOUILLIE BORDELAISE (fémes réz 20% semleges rézszulfátból) 0,5%;BRAVO 500 SC (klorotalonil 500g/l) 0,15%;CAPTADIN 50 PU (kaptán 50%) 0,25%; CUPROZIR 50 PU (fémes réz 34% rézoxiklóridból+zirám 13%) 0,2%; DACMANCOZEB 80 WP (mankozeb 80%) 0,2%; DITHANE M 45 (mankozeb 80%) 0,2%; FOLICUR SOLO 250 EW (tebukonazol 250g/l) 0,075-0,1; MERPAN 50 WP (kaptán 50%) 0,25%;ORIUS 25 EW (tebukonazol 250g/l) 0,075-0,1%; ROVRAL 50 WP (iprodion 50%) 0,05-0,1%; m)TIURAM 75 PU (tirám 75%) 0,3-0,4%; TOPSIN 70 PU (tiofánát metil 70%) 0,07%; WINNER M 80 (mankozeb 80%) 0,2%; *a tároló helyen: CAROBEN 75 PTS (karboxin 37,5%+tirám 37,5%) 0,2%;
Szépen fejlődik. Melegre még egy ideig szüksége lesz, de az erős közvetlen napfénytől óvjuk. Ősszel leáll a hajtás növekedése, és ezért száradnak a levelek - nem szabad öntözni, mert ebben a száraz időszakban növekszik a gumó. Ha a téli időszakban nem bolygatja, hanem száraz, hűvös helyen tartja, a következő évben akár még virágot is fog hozni. A hajtásokat tavasszal 4 levél felett csípjük vissza, hogy minél több elágazást kapjunk.
A pangó víz a baktériumtelepek kialakulásához vezet, ami károsítja a tőkéket. Mindenképp el kell vezetni valahogy a vizet a szőlő és a vetemény közeléből. A vetemény is kirothad, ha folyamatosan vízben áll.
A tünet nem betegség.Természetes jelenség a felesleges,fel nem használt nyomelemek eltávolitása a növény részéről. üdv
A zöld gyomokat irtó szerek nem terhelik különösebben a talajt, ezeket ki lehet permetezni és elszárad pár hét alatt, nem mérgező anyag, szinte mindegyik glifozát-izopropilamin só hatóanyagot tartalmaz: a dominator, vagy a glialka. A Bofix Garden, Pázsitmester is hatásos szerek. Este permetezzen, másnap rá lehet menni a gyepre, gyorsan fölszívódik a szer.