2441. Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 1. rész
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
A barackfa moly a cseresznye, a vadcseresznye, az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafán élősködik. A barackfa molylárvák a földről vagy a föld alól hatolnak a fák kérge alá, nedvet és forgács nyomokat hagyva a fa törzsén a föld felszíne felett.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
Látatlanban "fotó nélkül" gomba és (vagy) baktérium lehet a bűnös. Felszívódó gomba és baktériumölő szerrel kell permetezni 1 alkalommal majd 1 hét múlva ismételni.
Az ilyen hibiszkuszokat általában dugványozzák és egy főhajtást meghagyva az oldalhajtásokat eltávolítva kis fának nevelik őket. Felesleges ennél a növénynél oltással bajlódni!
Az Actara 25 WG rovarölő szer élelmezésügyi várakozási ideje alma, körte esetében 28 nap, őszibarack, cseresznye, meggy, szilva, szőlő alkalmazásánál 14 nap az engedélyokiratban meghatározott töménység esetén. Ezek az idők ahhoz szükségesek, hogy a szer hatóanyaga olyan mértékben lebomoljon, hogy az emberi szervezetre ne legyen káros. A szerek lebomlását, a lebomlás dinamikáját erre a munkára specializálódott laboratóriumban vizsgálják és ellenőrzik. Az adatok nem nyilvánosak. A tízszeres dózis nem jelenti azt, hogy tízszer olyan hosszú a lebomlási idő, de biztos, hogy sokkal hosszabb, mint az előírásszerű felhasználásnál. Ezért a meggy, cseresznye, ribizli, kajszibarack, őszibarack esetében semmiképpen nem fogyaszthatók a gyümölcsök idén. Ha az alma és körte téli fajta, a szilva is csak szeptemberben érő, a szeptemberi, októberi szüretig a szer lebomlása valószínű, megtörténik. A gyümölcsfák idei növényvédelmi kezelését a szokásos szerint folytathatja, de alaposabb körültekintéssel! A szerek kimérése előtt ajánlom, hogy írja le a kiszámolt dózist papírra, és azt a biztonság kedvéért ellenőrízze. Segítséget ad az Actara csomagolásán olvasható javasolt dózis táblázata, mely a rovarölő szer házikerti alkalmazásához megadja 10 liter vizben feloldandó szer mennyiségét gr-ban.
Közepes víz és fényigénye van, viszont magas tápanyag igényű növény. Elképzelhető, hogy túl lett locsolva, vagy ráférne egy kis tápoldatozás.
Gyógynövényként több hársfaj virágát is gyűjthetjük: ezek a kislevelű hárs (Tilia cordata), a közönséges hárs (Tilia x vulgaris) és a nagylevelű hárs (Tilia plathyphyllos). A hazánkban is honos és gyakran ültetett ezüst hárs (Tilia tomentosa) virágja nem alkalmas drognak. A virágokat a murvalevelekkel együtt szedjük, száraz, napos időben, a virágnyílás kezdetén. Ne gyűjtsünk forgalmas utak mellől vagy ipartelepek környékén. Szárítás előtt a növény más részeit (leveleket, hajtást) válogassuk ki, majd 6-8 cm vastagon terítve, huzatos, árnyékos helyen, gyakori forgatással szárítsuk ki. Csak a teljesen száraz virágdrogot tegyük el télire kartondobozba, textilzsákba vagy üvegbe; a fém tárolóedényeket kerüljük. Bővebben olvashat a különböző hársfa fajokról az alábbi cikkben: