2441. Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 1. rész
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
A barackfa moly a cseresznye, a vadcseresznye, az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafán élősködik. A barackfa molylárvák a földről vagy a föld alól hatolnak a fák kérge alá, nedvet és forgács nyomokat hagyva a fa törzsén a föld felszíne felett.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
Kedves Amary! Elképzelhető, hogy a talajjal van baja, mert a laza tőzeges talajt kedveli. Javaslom, hogy ültesse át, és bőségesen öntözze 1-2 naponta.
Kedves Könyvesi Gyöngyi! Valószínű, hogy nem csak moníliáról volt szó, hanem a gutaütést előidéző kórokozók is közre játszottak a pusztulásban. Vannak alanyok, melyeknél kisebb eséllyel fertőz a betegség, és nagyon fontos a megelőzés: késő tavaszi, nyári metszés, eszközfertőtlenítés, vágási felületek, sérülések lekezelése. Az előző fa maradványait ki kell ásni és elégetni. Üdvözlettel: Növényorvos
Valószínűleg (viaszos) pajzstatvekről van szó; nem válogatós kártevők, majdnem minden szobai növényt meg szoktak fertőzni. Szívó kártevők, és nagyon gyorsan szaporodnak. A leginkább megfertőződött növényeket minél hamarabb távolítsa el, akár végérvényesen is. A kevésbé fertőzötteket, permetezze le Actara nevű rovarölő szerrel 3-4 alkalommal 7-8 napos időközzel. (A permetezés idejére vigye ki a növényeket a szabadba!) A permetléből a tövére is önthet egy keveset. Remélhetőleg a kezelés sikerrel jár majd.
Kedves Zsuzsa! A fénykép alapján arra gyanakszom, hogy a növényt erős napsütésben tette ki az erkélyre, és a szobai fényviszonyokhoz szokott vékony levélszövetet megégette a nap. A Bougainvillea némi edzés után jól bírja a napot (mediterrán országokban a szabadban él), de a szoktatásnak fokozatosnak kell lennie. Ha emiatt hullott le a levele, újra fog hajtani.
Kedves Jucek! A friss vetést (gyepszőnyegezést) is lehet trágyázni, javaslom a magas foszfor tartalmú műtrágya használatát a gyökeresedés elősegítése érdekében.