2441. Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 1. rész
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
A barackfa moly a cseresznye, a vadcseresznye, az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafán élősködik. A barackfa molylárvák a földről vagy a föld alól hatolnak a fák kérge alá, nedvet és forgács nyomokat hagyva a fa törzsén a föld felszíne felett.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
Tenyészhely: napos, meleg, esőtől védett helyen a szabadban is állhat; télen világos és hűvös, 5-10 fokon (ez itthon a szabadban nem anynira megoldható). Gondozás: nyáron mérsékelten, de rendszeresen öntözzük, és legfeljebb havonta egyszer kis töménységű tápoldatot (általános tápoldat, adagolás a dobozon leírtak szerint) is juttassunk neki. Virágzás után a bokros növekedés érdekében ajánlatos visszavágni. Szükség esetén ültessük át Florasca B vagy Bioland B virágföldbe. Virágzási idő: március-április
Tisztelt Kertbarát! Igen a képeken a kecskerágón a lisztharmat kórképe láthat, melyet az ember az újával végig simít akkor szét lehet kenni a spóra tartókat. Az elmosódott lisztszerű bevonat így egészen biztos hogy lisztharmatra utal. Védekezésnek jó a Topsin-M 70WDG de ez a szer II.- es forgalmi kategóriájú szer. Amit helyette ajánlanék, az a Topas 100EC mely III-as forgalmi kategóriájú szer, és díszfák díszcserjék kultúrában is engedélyezett. Jó kertészkedést! Mezős Balázs növényvédő,szakmérnök kertészmérnök
Üdvözlöm! A képen (elől) egy ernyős madártej (Ornithogalum umbellatum) van. Nagyon igénytelen: egyetlen kritériumnak kell megfelelni csupán, az, hogy a fél árnyékos helyet szereti.
Kedves Réka! A képen egy begónia van. Szereti ha állandó 20-22 C körüli a hőmérséklet, hetente kétszer-háromszor elegendő ha megöntözi. A közvetlen napfényt nem szereti, de szereti a világos helyeket.
Tisztelt Kertbarát! A magvetés rendbe lenne a ha a mag benne lenne a csonthéjban. A csonthéjnak védelmi és csírázást segítő szerepe van, ezért fontos hogy abban legyen. A magvetéshez egy cserép virágföld keverve egy kevés érlelt marhatrágyával., öntözés és növényvédelem ha szükséges. A cserépből általában egy év múlva lehet kiültetni a kis suháng magoncot. A nevelés folyamán a szilva a levéltetvekre érzékeny, meg a sarka vírusra. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu