2441. Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 1. rész
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
A barackfa moly a cseresznye, a vadcseresznye, az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafán élősködik. A barackfa molylárvák a földről vagy a föld alól hatolnak a fák kérge alá, nedvet és forgács nyomokat hagyva a fa törzsén a föld felszíne felett.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
Ha borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium) gumót vásárolt és ültetett, azt nyugodtan kint hagyhatja, hazánkban is télálló. A növény áttelelő része télen a szabadban, helyén hagyható, a hagymát, gumót stb. nem szükséges ősszel felszedni. Ha az áttelelt növényállomány túlságosan elsűrűsödött, szétosztásuk, felújításuk, átültetésük a nyári hónapokban végezhető. Ássuk ki a növényeket lombjuk leszáradásakor vagy közvetlenül utána. A szétválasztás, osztályozás után a visszaültetése szánt hagymák, gumók esetleges sebeit hagyjuk szellős, hűvös helyen beszáradni, majd a nyár végén vagy kora ősszel ültessük el őket, hogy a telet már a jól begyökeresedve várhassák. Üvegházban nevelt faj és szobanövényként tartható a Cyclamen persicum, ennek gumóit ne ültessük szabadba, mert nem télállóak. Hazánkban előfordul még az erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens), védett növény, ugyancsak télálló, de nem forgalmazható. Még több ciklámen kérdés-válasz itt>>
Október közepéig a levendula nyugodtan ültethető/átültethető. Száraz időjárás esetén ültetés után a fagyokig tartsuk viszonylag nedvesen a talajt, hogy a növény jól begyökeresedhessen és felkészülhessen a télre. Cserepes növényvél is fontos a vízutánpótlás, de szabadgyökerű palánták esetén elengedhetetlen. Az őszi metszés csak kisebb mértékű legyen, a nagyobb fazonigazítást hagyjuk tavaszra. Hogyan metsszük a levendulabokrot? Nyári kedvencünk: levendula a konyhában
Nagyobb áruházakban kapható szerves trágya különböző zsákos kiszerelésben. Mind a hagymásoknak, mind a többi növénynek jót tesz, elég csak a talaj felső rétegébe óvatosan bedolgozni egy kis kézi gereblyével. A kert komposztálása és trágyázása: melyik trágyát, mikor? Kertek tápanyagutánpótlása, trágyázása
A foltos kontyvirágot (Arum maculatum) "becsapta az időjárás", és tavasz helyett most hajtott ki a kertben. Hazánkban is őshonos, lombos erdők talajlakója. NEdves, nyirkos, félárnyékos helyen érzi jól magát. Virágai nyáron nyílnak, majd ősszel jelennek meg piros bogyós termései, melyek mérgezőek, háziállatok, gyerekek kerüljék.
Üdvözlöm! Sajnos az Alocasia gombabetegségei nem határozhatók könnyen. A levélen látható barna elhalásos folt biztosan egy közülük. Erre felszívódó gombaölőszert javaslok. Egy remek készítmény az Amistar, ez a már meglévő foltokat nem gyógyítja, de továbbiak nem fognak megjelenni. Az alocasia alapvetően az esőerdők talajszintjén élő növény. Ebből kifolyólag árnyékot. nagyon magas párát és laza, üde talajt kíván. A levélvégeken történő száradás az alacsony páratartalom következménye. Javaslom, hogy rendszeresen párásítson vízpermettel, valamint az öntözést, ha lehet esővízzel oldja meg. Figyeljen mindemellett arra, hogy ne álljon a víz a növény alatt, mert nem viseli jól a pangó vizet. Hogyan gondozzuk az Alokáziát (Alocasia)? Hogyan párásítsunk növényeinknek a lakásban?