2441. Ismerjük meg a sodrómolyokat! - 1. rész
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A Choristoneura rosaceana és a Pandemis limitata sodrómolyok többek között gyümölcsfákon, rózsabokrokon, fűzfákon, vadcseresznye fákon, galagonyabokrokon, somfákon, és nyárfákon élősködnek.
A nyári lárvák megelőzésése érdekében fontos, hogy a fákat már tavasszal bepermetezzük. Ha elmulasztjuk a tavaszi rovarirtást, nyáron több alkalommal is szükség lesz ennek bepótolására (úgy júliusban, mint augusztusban, de valószínűleg szeptemberben is), hogy megvédjük a későn érő gyümölcsöket.
A barackmoly többnyire az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafákon élősködik. Tavasszal a barackmoly lárvák befúrják magukat a friss hajtásokba és rügyekbe, azok hervadását és pusztulását okozva ezáltal.
A barackfa moly a cseresznye, a vadcseresznye, az őszibarack, a sárgabarack, a nektarin, és a szilvafán élősködik. A barackfa molylárvák a földről vagy a föld alól hatolnak a fák kérge alá, nedvet és forgács nyomokat hagyva a fa törzsén a föld felszíne felett.
Az erdei turbolya az ernyősök családjába tartozik. Ez a gyomnövény 30-120 cm hosszú, de elérheti akár a 180 cm-es magasságot is. Nézzük meg, hogy miért kell odafigyelni ezeknek a növényeknek a szaporodására!
A tuja nem honos Magyarországon. Ez az elsődleges oka annak, hogy nem is érzi magát nálunk olyan jól, mint a honos cserjék, örökzöldek. Túl szárazak és melegek a nyaraink (az idei egy ritka kivétel volt), míg a teleink nagyon hidegek is tudnak lenni. Könnyen legyöngül a növény és élettani körülmények (tápanyaghiány, vízhiány, a talaj nem megfelelő állapota, stb) odáig vezethet, hogy a tuja levelei barnulnak, majd lehullanak. <p>Emellett egy gombás betegség és a pajzstetű is károsíthatja. Erről az alábbi cikkekben olvashat.
Az élénk zöld levelek árulkodóak, valószínű az egyoldalú tápanyagutánpótlás következtében vashiány alakult ki. Ami nem azt jelent, hogy nincs legendő vas a földben, hanem, hogy nincs olyan állapotban, amelyet a növény fel tudna venni. Ez erősen meszes talajban könnyen kialakulhat. Súlyos esetben vas tartalmú lombtrágyával lehet kezelni a növényt.
A Bacopa eredeti élőhelyén, - Amerika és Európa szubtrópusi területein - vízparti évelő növény, tehát nem kizárt az átteleltetése. Mivel fagyérzékeny, mindenképp védenünk kell a fagytól. Világos, de nem túl meleg helyen, kevesebb locsolással meg lehet próbálkozni az átteleltetésével.
Valószínűleg nem lóhere szaporodott el a kertükben, mivel az nem bírná a rendszeres nyírást, hanem egy hozzá hasonló, évelő gyomnövény. Ha nem bírják kézzel eltávolítani a gyomokat, akkor foltokban lehet gyomirtószeres kezelést alkalmazni - szelektív, kétszikűekre ható gyomirtószerrel.
A fukszia hajtásdugványról szaporítható, de ha új hibridekkel szeretne kisérletezni, akkor a magjait kell elültetni ősszel vagy tavasszal. Viszont tudnunk kell, hogy a magvak a csírázóképességüket hamar elvesztik.