241. Kertünk hasznos barátai a cinegék
Télen az itt maradó, áttelelő és az időközben északabbról hozzánk érkező madárvendégekkel találkozunk. Kétségkívül a leggyakoribb téli madaraink a cinkék.
Télen az itt maradó, áttelelő és az időközben északabbról hozzánk érkező madárvendégekkel találkozunk. Kétségkívül a leggyakoribb téli madaraink a cinkék.
Szólj hozzá bátran cikkeinkhez, horgászd ki a kulcsszavakat, és te lehetsz az a szerencsés nyertes, aki megépítheti álmai édenkertjét!
Hannover után először a budapesti AGROmashEXPO kiállításon mutatják be az Év Traktorait a nagyközönségnek. A szakkiállítás 2012. január 25-28. között kerül megrendezésre. Ebben az évben sok olyan cég is csatlakozott, amelyek eddig még nem vettek részt ezen a seregszemlén.
A növényvédelem során elsősorban a kártevők fellépését kell meggátolnunk; az ennek érdekében végzett tevékenységet nevezzük megelőzésnek. Így tehát beszélhetünk mechanikai-, biológiai-, kémiai- és integrált növényvédelemről.
Kicsi a kertünk? Sőt esetleg csak erkélyünk vagy teraszunk van? Nem akadály, hiszen szűk helyre is telepíthetünk alma- vagy cseresznyefát. Szépek, mint a dísznövények, ráadásul a termésüket is élvezhetjük.
Kimondottan hazai fafajok termesztéséről szóló szakkönyvet nem ismerek, talán legközelebb áll a témához a hazai útsorfákról szóló kiadvány. Sajnos bolti forgalomban nem találkoztam vele, de a Kertészeti Egyetem dísznövénytanszékén árusítják, illetve a soproni Erdészeti egyetemen lehetne még próbálkozni.
Szőlész kollégám azt tanácsolta, hogy az öt éves szőlőtőkét még érdemes felcsirkézni, mert még fiatal tőkének számít, a téli időjárás pedig elég kiszámíthatalan, az extrém hideg még károsítaná.
A szőlő nitrogén trágyázása nagy figyelmet igényel, különösen azért, mert igen eltérő talajviszonyok, és ennek megfelelően eltérő N-szolgáltató képességű területeken termesztjük. A szerves anyagban gazdag, és telepítéskor nagyadagú szervestrágyázásban részesített talajokon több évig is lehet gazdaságosan szőlőt termeszteni N adagolása nélkül. Ezeken a területeken a tápanyag, így a N elmozdulásával, mobilitásával nem vagy kevésbé kell számolni.<p>A pétisó kettős hatású műtrágya. Hatóanyag-tartalmának egyik része (az ammónia) lassan, a másik része (a nitrát) gyorsan oldódik és gyorsan felvehető. Ezért a pétisó jól táplálja a növényeket és hatása tartósabb, mint néhány más, korábban elterjedt nitrogénműtrágyáé. A nitrogén műtrágyázást homokos talajon inkább tavasszal tanácsos végezni, mivel gyorsan kioldódik a talajból.
Sajnos kimondottan hibiszkuszról szóló könyvet nem ismerek, de mint gyakori szoba-, illetve dézsás növény a legtöbb ilyen témájú könyvben szerepelni szokott.
A mértékletes zöldmunka semmiképp nem zavarja a következő évi rügyképződést. Extra erős zöldmetszésnél az egész tő kondíciója csökkenhet, sőt a levelek nem képesek annyi cukor termelésére, tehát nem hogy segítenék az érést, hanem gátolja.