2626. Elfelejtett gyógynövények 2. rész
Ebben a részben még több olyan gyógynövénnyel ismerkedünk meg, amelyről igencsak elfeledkeztünk az utóbbi időkben. Többek között szó lesz olyan gyógyhatású növényekről, mint az alma, a mályva és a yukka.
Ebben a részben még több olyan gyógynövénnyel ismerkedünk meg, amelyről igencsak elfeledkeztünk az utóbbi időkben. Többek között szó lesz olyan gyógyhatású növényekről, mint az alma, a mályva és a yukka.
Nagyon sokfajta gyógynövény van, amelynek gyógyhatásáról nem veszünk tudomást, pedig nyilvánvaló. Nézzünk meg néhány ilyen gyógynövényt!
Mivel egyre inkább szembesülünk a vényköteles gyógyszerek káros hatásaival, a vércukorszint és a cukorbetegség természetes úton való kezelése egyre fontosabbá válik a számunkra.
A citromverbéna (Aloysia triphylla – korábban Lippia citriodora) egy nagyon illatos fűszernövény, és hosszú története van szent és gyógyfűként egyaránt. Ünnepi alkalmakkor egyaránt használták girlandként és koszorúként, illetve teákban és italokban, csokrokban és ünnepi díszekben.
Ebből a cikkből megtudhatjuk, hogy milyen talajba milyen virágokat ültethetünk. Jóllehet, az agyagos talajban nehezen nőnek meg a növények, mégis van néhány, amelyik itt is szépen fejlődik. Lássuk, hogy melyek ezek!
Leírása alapján arra gondolok, hogy növényét túlöntözte. A klívia a pangó vizet és a tűző napfényt nehezen viseli, ezen kívül szinte elpusztíthatatlan. Sötétzöld lombja felett nyíló narancsszínű virágai legalább egy hónapig pompáznak, ha hűvös környezetben tartjuk a növényt. A régi fajták már a tél végétől elkezdenek virágozni, a széles levelű belga klíviák például már november végétől hozzák virágaikat. A korai virágzás feltétele azonban a megelőző két hónapos hideghatás (10 C-fokon). Bővebben olvashat neveléséről a Klívia - a mindenttűrő virág című cikkben.
A szerencsebambusz kétségtelenül sokat tűrő növény, azért a végtelenségig nem tartható. Ennek legfőbb oka a klóros, és általában túl kemény csapvíznek "köszönhető". Talán megmenthető a növény, ha az említett lyukak felett levágja a szárat és újra kigyökerezteti. Ha újabb gyökeret növesz, földbe ültetve akár mint egy "rendes" szobanövényt is tarthatja.
A flamingóvirág igényeit nem egyszerű teljesíteni. Trópusi növény lévén magas páratartalmat és egyletes, télen minimum 16 fokot kíván. A barna levélcsúcsok mindenképp az alacsony páratartalomra utalnak. Gyakran párásítson a növény körül, permetezze leveleit, tegyen alá egy plusz tálcát, amelyben állandóan álljon a víz, de az ne érintkezzen a gyökerekkel. Ha több páraigényes növény helyez egymás mellé, az is növeli a levegő nedvességtartalmát.
A növény sajnos bajban van, valószínű a túllocsolás(téli időszakban nem kell öntözni, majdnem szárazon telel) miatt gombás fertőzés lépett fel. Azonnali gombaölőszeres permetezés javasolt, a már elbarnult bulbát azonnal ki kell vágni a növényből. Öntözését leállítani,csak spriccelni!