2656. Termesszük meg a saját paradicsomunkat! - 2. rész
A paradicsom termesztéséhez nemcsak a megfelelő hely kiválasztása a fontos, hanem a jó vízelvezetés is. Nézzük meg, hogy hogyan gondoskodhatunk megfelelő vízelvezetésről!
A paradicsom termesztéséhez nemcsak a megfelelő hely kiválasztása a fontos, hanem a jó vízelvezetés is. Nézzük meg, hogy hogyan gondoskodhatunk megfelelő vízelvezetésről!
Egy újabb unalmas ing, egy ezredik bögre vagy egy buta csecsebecse helyett miért ne ajándékozhatnánk el az anyaföld ajándékait. Ha a családtagjainkat vagy barátainkat megajándékozzuk a kertünk egy darabjával, az nagyszerű jelkép lehet bármilyen ünnepségen vagy családi összejövetelen.
A friss eper elmaradhatatlan nyári finomság, akár egyenesen a kertből, házilag készített fagylaltban, hagyományos epres tésztában, zselé, lekvár vagy más édesség formájában fogyasztjuk.
Olyan eper palántákat vegyünk, amelyek még nincsenek cserépben, ezzel pénzt takarítunk meg, és könnyebben el lehet ültetni őket.
Ha egy olyan kellemes illat és serkentő ragyogás után vágyakozunk, amelyet csak a trópusi virágok adhatnak, akkor húzzuk fel a kertész kesztyűnket és vegyük elő a kis kapát.
Üdvözlöm! A gyepből a szabadon kapható szerek közül, a gyom-stop nevű szer szedi ki a kizárólag kétszikű gyomokat. A muhar és a tarack -egyszikű lévén- ellen csak a Puma Super nevű szer alkalmazható, de ez nem szabadon forgalmazható, kizárólag növényorvosi vényre kapható. A totális gyomírtás mindent kiírt és 7-10 nap után már vethető is a fűmag. A talajjal érintkezve ezek a szerek lebomlanak.
Vízijácint: Trópusi eredetű úszó növény, kék virágai nyáron nyílnak. A kerti tó vizét árnyékolja és szűri, bojtos gyökérzetére előszeretettel ívnak a halak.Ültetési zóna: a tó felszínén úszó növények Ajánlott vízmélység: úszó növény A kifejlett növény magassága: 5-15 cm a felszín felett Úszó, tőlevélrózsás növény. Vastag levélnyele belül szivacsos, ez tartja a töveket a víz színén. Gazdagon sarjadzik. A legmelegebb nyáron virágzik, kék, kissé a jácintra emlékeztető virágait csoportosan hozza. Gyökérzetére szívesen ívnak a halak. Díszítőértéke mellett jelentős árnyékoló hatása is. Trópusi eredetű, ezért zárttéri teleltetést igényel sok fénnyel, pl. egy nagyméretű akváriumban.
Kedves Olvasónk, sajnos nemtúl jó a kép, de ezek közül bármelyik lehet a növényen: pajzstetű, a pálmatripsz és a takácsatkák. Száraz levegőjű lakásban gyakori a pajzstetű. ez segíthet: Celaflor® Careo® 2in1 táprúd rovarirtószerrelHárom hónapon keresztül tápanyaggal látja el növényét, ugyanakkor leöli róla az atkákat, tetveket és egyéb kártevőket.
Dió:A dió gnomóniás betegsége – Gnomonia leptostylaTünetek: levél: 2-4 mm-es, kerek, barna szegélyű, világos barna közepű foltok, gyakran összefolynak. Folt fonáki oldalán fekete acervulusz-telepek képződnek. Levélszáradás, levélhullás. hajtás: 2-4 mm-es, besüppedő, barna szélű és közepű foltok, később a foltok színe szürkére változik. gyümölcsöt burkoló zöld epikarpium: foltok, mint hajtáson.A hajtás és epikarpium foltokban acervuluszok képződnek.Telelés: fertőzött levelekben peritéciummal, aszkospórák fertőzése áprilistól június közepéig, vegetációs időben fertőzés acervuluszokból konídiumokkalVédekezés: levelek lehullása előtt a fertőzött lomb permetezése, lehullott levélmaradványok talajba forgatása vagymegsemmisítése, tavasszal virágzás után permetezés rendszeresen, elsősorban csapadékos időben Mogyoró: nem látszik jól, de ha fekete korompenész szerű a jelenség és a levél ragadós, akkor valószínű, hogy mogyoró levéltű támadta meg – kis mogyoró-levéltetű (Myzocallis coryli) és nagy mogyoró-levéltetű (Corylobium avellanae) – elleni védekezés a rügypattanás előtti lemosó permetezéssel kezdődik poliszulfidkén + vazelinnolaj (pl. NEVIKÉN, VEKTAFID S); vazelinolaj (pl. AGROL PLUSZ) permetezéssel. A fiatal lárvák ellen szükségessé válhat a védekezés sziromhullás után: természetes alapú piretrin, etil-alkoholos növényi kivonatok, alifás zsírsavak, növényi olajok és egyéb olajok használatával. A későbbiekben a levéltetű kolóniák felszaporodásakor a kezeléseket meg kell ismételni. Cseresznyén is a gnomóniás levélfoltosság láthatp.Cseresznye, meggy, szilva, kajszi: 0,5 l/ha, gnomóniás levél- és gyümölcsvarasodás ellen május közepétől permetezzünk Topas-zal.
A virágboltokban virágzó példányokat vásárolhatunk meg, amelyeket otthonunkban világos, de nem tűző napos részre helyezzünk el. Elvirágzás után a növényt érdemes visszavágni 15 cm magasságban, mert ekkor elágazik és egy kis bokros dús növényt kapunk cserébe.Fényigény: világos helyet kedvel, de ne tegyük ki tűző nyári napnak. Az enyhe árnyékolás is megfelelő, de folyamatosan forgassuk a növényt, hogy körkörösen növekedjék.Hőigény: a legmegfelelőbb számára a 18-25 °C közötti hőmérsékleti tartomány.Kedveli a meleg állandó hőmérsékleten, télen se tegyük 10 foknál hidegebb helyre és a téli szellőztetéssel is vigyázunk! Elvirágzását követően akár a 10 °C-os hűvöset is jól tűri. Elősegíti a virágzást, ha télen 9 hétig 10 C-ot biztosítunk számára, ezután emeljük a hőmérsékletet.Vízigény: a földjét tartsuk egyenletesen enyhén nedvesen. Két öntözés között engedjük a talaj felszínét kiszáradni. A hűvösebb nyugalmi időszak folyamán a sárkányfüzért tartsuk viszonylag szárazon. Kerüljük a túlöntözést.Páratartalom: magas páratartalomra van szüksége. Állítsuk a cserepet nedvszívó agyaggolyókkal teli tálcára, ügyelve, hogy a gyökereket ne érje víz.Tápanyagszükséglet: a virágzat kialakulása idején hetente tápoldatozzuk az Aphelandát. A tavasz végétől a nyár végéig használjunk virágos szobanövényekhez való általános növénytápot. Novembertől februárig csak kevés tápanyagot adjunk.Gondozási hibák: a túlzott mértékű közvetlen napsütés vagy a túl hideg környezet levélhulláshoz vezethet.Kiszáradás és a túllocsolás is végzetes lehet számára ezért csak kis adagokban, de rendszeresen locsoljuk.Magassága: 25-30 cmCserépátmérő: 12 cm