2656. Termesszük meg a saját paradicsomunkat! - 2. rész
A paradicsom termesztéséhez nemcsak a megfelelő hely kiválasztása a fontos, hanem a jó vízelvezetés is. Nézzük meg, hogy hogyan gondoskodhatunk megfelelő vízelvezetésről!
A paradicsom termesztéséhez nemcsak a megfelelő hely kiválasztása a fontos, hanem a jó vízelvezetés is. Nézzük meg, hogy hogyan gondoskodhatunk megfelelő vízelvezetésről!
Egy újabb unalmas ing, egy ezredik bögre vagy egy buta csecsebecse helyett miért ne ajándékozhatnánk el az anyaföld ajándékait. Ha a családtagjainkat vagy barátainkat megajándékozzuk a kertünk egy darabjával, az nagyszerű jelkép lehet bármilyen ünnepségen vagy családi összejövetelen.
A friss eper elmaradhatatlan nyári finomság, akár egyenesen a kertből, házilag készített fagylaltban, hagyományos epres tésztában, zselé, lekvár vagy más édesség formájában fogyasztjuk.
Olyan eper palántákat vegyünk, amelyek még nincsenek cserépben, ezzel pénzt takarítunk meg, és könnyebben el lehet ültetni őket.
Ha egy olyan kellemes illat és serkentő ragyogás után vágyakozunk, amelyet csak a trópusi virágok adhatnak, akkor húzzuk fel a kertész kesztyűnket és vegyük elő a kis kapát.
A szilva nem igényel rendszeres metszést, nagy gond nem történik ha néhány év kimarad. Metszés során az előregedett, beteg vagy a koronát sűrítő ágakat kell eltávolítani.
A tigriscsillag (Tricyrtis hirta) egy évelő dísznövény, virágai jellegzetesen pettyezettek, innen kaphatta nevét is. Magyarul Borzas púpliliom a hivatalos neve.(Ilyen van Önnek is?) Japánból származik, savanyú, tőzeges talajt és rendszeres vízellátást igényel. Télen érdemes gallyakkal takarni.
A futórzsánál nem szükséges az erőteljes metszés, mivel az a célunk, hogy hamar befussa a pergolát, támfalat stb. Inkább csak a beteg, sérült ágakat kell elsősorban visszavágnunk. Viszont, hogy több éven után se öregedjen el bokrunk, ezért 4-5 évente az öregebb hajtásokat tőböl el lehet távolítani, hogy helyete az 1-2 éves, gazdagabban virágzó hajtások fejlődjenek. Télen takarást igényel. A beteg részeket most is el lehet távolítani, de tavasszal látjuk, hogy az azévi tél milyen károkat okozott növényünkben.
A cikász a meleg, napos helyet, a rendszeres locsolást - lehetőleg esővízzel - kedveli. Persze óvakodni kell a pangó víz kialakulásától mert gyökere berohadhat. ha növénye nem fejlődik érdemes átültetni, de vigyázni kell a talajfelszín közelében lévő érzékeny gyökereire. Télen ritkábban kell permetezni, a tápoldatozás pedig teljesen elhagyható. <p>Kártevőkre különösen nem érzékeny, de a pajzstetű őt is megtámadhatja. Átültetés előtt érdemes megfürdetni a növényt, és ha talál rajta valamilyen kártevőt, azt gondosan eltávolítani.
Próbálja meg olyan helyre állítani, ami hűvösebb, csak ilyen körülmények közt tud pihenni télen (optimális számára a világos, fagymentes pince), hogy a következő tavasszal ismét gazdag virágzásba kezdjen. Elvirágzás után érdemes visszametszeni.