2806. Mit tehetünk a fehér foltok (vitiligo) ellen?
A vitiligo egy bőrbetegség, amelyet a bőr kifehéredése kísér. Olyan, mintha a bőr elveszítené a színét. Általában apró fehér foltok jelennek meg a bőrön, amelyek idővel megnőnek.
A vitiligo egy bőrbetegség, amelyet a bőr kifehéredése kísér. Olyan, mintha a bőr elveszítené a színét. Általában apró fehér foltok jelennek meg a bőrön, amelyek idővel megnőnek.
Szeretem a kertemet díszíteni és a legjobb dekorációk azok, amelyeket én készítek el. Ha a kézművességet az újrahasznosítással összekombinálom, akkor az eredmény még különlegesebb lesz.
Ezek a mágikus kiegészítők minden kertben ott vannak! Nélkülük a talaj gyorsan elveszíti egészséges növénytermő képességét. Nem annyira nehéz megtanulni, hogy melyik kiegészítőt kell alkalmazni és milyen mennyiségben.
Minden komposztálható anyag szén vagy nitrogén alapú. Egy egészséges komposzt halom felépítése igen egyszerű: fenn kell tartani a kettő közötti egyensúlyt.
A trágya kiváló kiegészítője minden talajnak. Sok tápanyag forrása; tartalmaz nitrogént, foszfort, káliumot és egyéb vegyi anyagokat. Mikor és melyik trágyával érdemes ősszel vagy tavasszal trágyáznunk?
Tisztelt Kónya! Elméletileg az alkalmazott vegyszerek helyes dózisban nem perzselhették volna meg a lágyszárúakat. A zsenge hajtású növények ilyen vegyszerek alkalmazása mellett akkor perzselődnek meg, ha a a permetezés 25C felett történt, vagy enyhe dózistúllépés történt (erre hevesen reagálnak a lágyszárúak) vagy tapadásfokozó (Nonit) alkalmazása esetén szintén az enyhe dózistúllépés is okozhat ilyen tüneteket. A növények nagyrészt túlélik, és rejtett rügyekből újra kihajthatnak. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! Eléggé érzékeny növényről van szó! A huzatra, a kiszáradásra, a száraz levegőre, a hőmérséklet esésre és a közvetlen tűző napfényre szoktak így reagálni. Elképzelhető még, hogy valamilyen gomba betegség, de valószínűbb az előbb említett tartási hiba folyománya. Azért lepermetezheti DITHANE nevű gombaölő szerrel.
A hangyák a gyümölcsfákon, a zöldségféléken, a díszbokrokon és a rózsatöveken akkor jelennek meg, ha azokon levéltetvek is vannak. Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel korzóznak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. Ahol a hangyák megjelennek, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre. Ma már igen nagy a választék a rovarölő szerekből, ilyen pl. a biola, a biofluid, vagy a praktikus sárga lapok, amelyek ma már dísznövényre és kerti gyümölcsfákra is kapható. Nincs más dolgunk, mint ezt a ragadós kis sárga lapot elhelyezni a növény mellé és a levéltetvek és más kártevő bogarak beleragadnak. Tavasszal permetezhetünk csalán lével, vagy ültessünk a kertbe minél több levendulát, bársonyvirágot, sarkantyút, vagy körömvirágot ezek elűzik a levéltetveket. Pár gerezd fokhagyma is hatásos lehet a földbe ledugva a növény mellé, mert a foghagyma aromája felszívódik a gyökéren keresztül és a levéltetvek messzire kerülik ezt. Ha még nem túl erős a levéltetű fertőzés egy erős vízsugárral lemosható, vagy kesztyűvel nyomjuk óvatosan szét őket a leveleken. A levéltetvek az esős időben jönnek elő, ám sajnos az utóbbi években az enyhe telek miatt nem fagytak el így évről évre egyre nagyobb számban fordulnak elő. Érdemes minden tavasszal és ősszel egy megelőző permetezést bevetni ellenük és állandóan szemmel tartani, figyelni növényeinket, nehogy túl késő vegyük észre a bajt.
Kedves Szabó Zoltán! Az alap probléma az, hogy nincsen kiültetve. A fenyőföld -a savassága miatt- sok tőzeget tartalmaz, ami valójában gyorsan kiszárad. MInden napi öntözéssel és rendszeres tápoldatozással lehet kicsit rendbe szedni. Tápoldatnak bármely, a kereskedelemben kapható fenyő félék számára gyártott táp jó. A fotók alapján szerintem -az előbbi problémák mellett- gomba fertőzés van a növényen (ez szorosan összefügg a tartással). Javaslom, hogy DITHANE nevű szerrel permetezze le és ismételje meg 10 naponta, összesen háromszor.
Üdvözlöm! Nagyon nehéz ezt így megmondani, mert lehet kórokozó, kártevő és rossz tartási körülmény eredménye is. Ezeknél a növényeknél a gyökér gubacs fonálféreg is feltűnhet, mert szeretik. Ültesse át és a gyökérnél nagyon alaposan vizsgálja meg, hogy vannak-e kis férgek a gyökéren. Azt javaslom, hogy fújja le rovarölővel, gombaölővel és rendszeresen tápoldatozza.