2851. A 10 legjobb tökfaragás halloweenra
A sok, kreatív halloween ünnepre készült töklámpások láttán úgy döntöttünk, hogy készítünk egy Édenkert Magazin TOP 10-et azokból a képekből, amelyek szerintünk a legjobbak.
A sok, kreatív halloween ünnepre készült töklámpások láttán úgy döntöttünk, hogy készítünk egy Édenkert Magazin TOP 10-et azokból a képekből, amelyek szerintünk a legjobbak.
A legpergősebb roma dallamok olyan előadók tolmácsolásában, mint például a Colorstar vagy a Rutkai Bori és a Betonka, különleges zenei időutazás a Budapest Bárral vagy a Hot Club of Hungary-vel a szívmelengető magyar minőségi pálinkák és ínycsiklandó kolbászok, a legismertebb olasz törköly- és szőlőpárlatok, azaz grappák mellé: sokszínű kulturális és gasztronómiai programokkal vár mindenkit október 7. és 10. között a Budai Vár Hunyadi udvarában.
Először is nézzük meg találunk-e valami rovalárvát a növény gyökerei körül, illetve talajforgatás során találkozunk-e pajorral, esetleg lótücsökkel, vagy egyéb rovarlárvával.A talajban élő kártevők leginkább polifágok, vagyis soktápnövényűek. Olyanok is vannak, amelyek ennek ellenére egyes növényeket előtérbe helyeznek.
Egy vidéki kertben sokfajta virág és levéldísz lehet, ami kellemessé teszi a járda vagy a gyep és a ház közötti részt. A látvány részét képezheti egy élő sövény, egy kút, egy pad vagy egy kerti gömb.
Az edényes növények olyan szöveteket tartalmaznak, amelyek elszállítják a vizet és a tápanyagot a növény minden részébe. A magas növények mindegyikének edényes rendszere van, és ezek teszik ki a növények nagy részét.
Májusban már elkéstünk a permetezéssel. Azt még lombtalan állapotban, a téli fagymentes napokon kell megkezdenünk, amikor a taphtina gomba spórái aktiválódnak és megkezdik terjedésüket. A lemosó permetezés után, a hajtásnövekedés megindulásakor kell folytatni a permetezést. Az idei, 2009-es évben meleg, száraz ntavaszunk volt eddig, az erős taphrinás fertőzést megúsztuk (legalább is felénk), az egy-két fertőzött levelet távolítsuk el és dobjuk ki.
A lilaakáchoz először türelem, aztán ágvágó kell. Az első években gyakran nem hoz virágot, ez sokszor előforduló "panasz", de a későbbiekben gazdag virágtengerével fogja pótolni az első éveket. Ültetés utáni évben érdemes talaját párszor meglocsolni.
A szúnyogok írtását tudomásom szerint a Népegészségügyi szolgálat szervezi és végzi, általában légi úton juttatják ki finom, ködszerű cseppméretben a szereket. A alkalmazott szerek egy része a növényvédelemeben is használt rovarölő szerként is ismert (piretroid és foszforsavészter csoport). A szakma és a lakósság véleménye erősen eltér a mérgező rovarölő szerek ilyen felhasználása tekintetében, hiszen a teljes területet, minden növényt, azon élő valamennyi rovart, állatot lekezelnek, és a többségük pusztulását okozza a permetezés. A hatékonyság nehezen mérhető, a káros hatással senki nem foglalkozik. Házikertben ilyen permetzések - a szerek mérgező volta miatt - nem javasolt. A szunyogok árnyékos, nedves helyen szoktak felszaporodni, ezért a kertet ajánlott rendben tartani, hulladékokat, nyesedékeket ne dobáljanak a földre. A kert öntözésének idejét is érdemes átgondolni, helyesen megválasztani: reggel vagy délelőtti öntözést preferáljuk, hogy délutánig a növények és a talaj felszíne felszáradjon. Ezzel a felületek nedves időszakát le tudjuk rövidíteni. Az emberi test védelmére különböző szunyogriasztó szereket forgalmaznak illatszereket árusító boltok. Teraszra vagy lakásba pedig olyan rovar- illetve szunyogok elleni lámpákat lehet alkalmazni, melyek a fényre odacsalogatott rovart megölik.
A gyümölcsfajok lyukacsosságát nem azonos dolog okozza. Az almánál nem is nagyon láttam olyat, hacsak állat nem rágja ki. Az őszibarack, szilva, cseresznyénél gombás eredetűek a levél-lyukak. Feltünő a kártételük, de általában nem szükséges ellene permetezni. A Kasumin-t baktériumos betegségekre alkalmazzák, ilyen van az almafájánál? Jelenleg már kivonták a forgalomból, nem is tudja megvásárolni. Általában 0,1-0,2 %-os töménységben ajánlott alkalmazása, azaz 10 liter vízhez 10-20 gr. A Sherpa élelmezésügyi várakozási ideje 14 nap, eddig van szermaradványa a gyümölcsben, de védő, rovarölő hatása nem hosszabb 8-10 napnál. A hatástartamát az eső és a magas hőmérséklet csökkenti.
A legtöbb fenyő a közhiedelemmel ellentétben igen jó szárazságtűrő. A lombhullató cserjék és fák gyakrabban károsodnak a szárazságtól, mint a fenyők. Napi locsolásra biztos, hogy nincs szükség, bár igaz, hogy ültetés utáni évben még érdemes rendszeresen, nagyobb vízadagokkal, de ritkábban locsolni a fákat (nyári melegben egy vödör víz hetente). A vizenyős, puha törzs nem jót jelent, a túlöntözés okozhat ilyen tünetet.