2886. Lehullott falevelek: biztos, hogy össze kell gyűjteni?
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Azt már bizonyára mindenki tudja, hogy a kert komposztálása nagyszerű módja a talaj utántöltésének. De vajon mikor ideálisabb a komposztálás?
Míg a kémiailag előállított samponok ideiglenesen ugyan eltávolítják a korpát, a kémiai anyagok ott maradnak a fejbőrünkön és beeszik magukat a testünkbe.
Mit teszünk, amikor a párnánk mocskos lesz? Egyszerű azt gondolni, hogy ki kell dobni őket, majd újakat vásárolni, de ez borzasztó nagy pazarlás lenne, és sokan nem engedhetjük meg magunknak ezt a luxust.
A Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszéke immár 15. alkalommal szervezi meg a szakképző intézmények tanulóinak az Országos Ifjúsági Őszi Kegyeleti Virágkötészeti Versenyét és szakmai találkozóját. A verseny mellett idén is kertészeti cégek és intézmények sorakoznak fel áruikkal, teljessé téve a bemutatott képet; az Egyetem Budai Campusának központi parkolójában és a ’K’ épület alsó szintjén – az elmúlt évekhez hasonlóan – kertészeti szakkiállítást és vásárt rendezünk.
Az avokádó trópusi növény, ahhoz hogy szobanövényként jól érezze magát magas páratartalmat, rendszeres vízutánpótlást (langyos, lágy vízzel), nyáron kéthetente adagolt folyékony műtrágyát kell biztosítanunk számára. Télen a meleg szobában valószínű, hogy nem megfelelő páratartalom, ezért jobb, hogyha 10-12 fokon, kevesebb öntözéssel teleltetjük. A túl melegben akár a teljes lombját elveszítheti. Még most sincs túl késő a fennmaradó téli hónapokra hűvösebb helyet keresni számára.
A golgotavirág külöm metszést nem igényel. Kurtítani abban az esetben szükséges, ha úgy érezzük kinőtte a számára fenntartott helyet. A hibiszkusz meghálálja ha télen pihenni hagyják, szerintem a télikert jobb teleltető hely számára, mint a szoba.
A selyemmirtusz melegigényes díszcserje, de elviseli a fagyot is. Akár a minusz 20 fokot is kibírja, ha rövid ideig tart. Enyhe klímájú vidéken a sazbadban is átteleltethető, fagyzugban viszont 0-4 fokos helyen érdemes teleltetni. Télikertben az egész növényt 5-10 cm magasságban vissza lehet vágni, és sötétbe állítani. A selyemmirtusz az egyéves vesszőkön hozza virágait, így a metszéssel gazdag virágzás várható. A fiatal hajtások törékenyek, vigyázzunk rájuk.
Ha valóban nagyon kis cserépben van most is átültethető, ha nem, jobb ha megvárja a tavaszt, s akkor agyagos földkeverékbe ülteti a magoncot. Addig is folyamatosan gondoskodni kell a vízutánpótlásról (lágy, langyos vízzel), és a párásításról. Túl meleg helyen azonban lombját vesztheti, ha már több lomblebele kifejlődött a 10-12 fok az optimális a számára.
A gyömbér ültetése és gondozása Az utóbbi évek kedvelt fűszer és szobanövény lett a gyömbér, amely melegkedvelő, ezért 12 °C alatt ne próbálkozzunk nevelésével. Térigénye is elég nagy lehet, virágzati szára akár 1,5 m magasra is megnőhet. A neveléshez B típusú virágföld megfelelő, de a jó levegőzés, a vízáteresztés és az enyhén savanyú közeg biztosítására keverjünk a földbe 1/3-1/3 rész tőzeget, illetve fertőtlenített homokot vagy perlitet. A gyöktörzset 4 cm mélyre helyezzük a cserépbe, ügyelve, hogy a gyökerek lefelé nézzenek. A megfelelő lombnövekedéshez legalább 20 °C-ra van szükség. Így a cserepes növényt nyáron tarthatjuk a szabadban, illetve a gyöktörzset szabadba is ültethetjük. A tavaszi kiültetésre csak április végén kerülhet sor, amikor a talajhőmérséklet tartósan 12 °C fölé emelkedik. Bővebb leírás az alábbi cikkben található: Hogyan ültessünk gyömbért? Hogyan termesszünk otthon gyömbért? Neveljünk szobanövénynek gyömbért és a kurkumát!