2886. Lehullott falevelek: biztos, hogy össze kell gyűjteni?
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Azt már bizonyára mindenki tudja, hogy a kert komposztálása nagyszerű módja a talaj utántöltésének. De vajon mikor ideálisabb a komposztálás?
Míg a kémiailag előállított samponok ideiglenesen ugyan eltávolítják a korpát, a kémiai anyagok ott maradnak a fejbőrünkön és beeszik magukat a testünkbe.
Mit teszünk, amikor a párnánk mocskos lesz? Egyszerű azt gondolni, hogy ki kell dobni őket, majd újakat vásárolni, de ez borzasztó nagy pazarlás lenne, és sokan nem engedhetjük meg magunknak ezt a luxust.
A Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszéke immár 15. alkalommal szervezi meg a szakképző intézmények tanulóinak az Országos Ifjúsági Őszi Kegyeleti Virágkötészeti Versenyét és szakmai találkozóját. A verseny mellett idén is kertészeti cégek és intézmények sorakoznak fel áruikkal, teljessé téve a bemutatott képet; az Egyetem Budai Campusának központi parkolójában és a ’K’ épület alsó szintjén – az elmúlt évekhez hasonlóan – kertészeti szakkiállítást és vásárt rendezünk.
Nincs nagyobb gond vele, ha nem tetvek vagy takácsatkák támadták meg, de akkor virágai is megsínylenék. A bougainvillea földje legyen vízáteresztő, laza szerkezetű, locsolni csak mértékkel kell. Szinte félszáraz, - alig nedves állapot a legmegfelelőbb. Tápoldatozni kéthetente ajánlatos. A hosszú hajtások végeit le kell csípni, ezzel is serkentjük a növényt a besűrűsödésre, illetve a bővebb virágzásra. Mivel jön a tél, ezért ha van, akkor melegház, télikert, ha nincs, akár egy majdnem sötét garázsban is lehet teleltetni. Vigyázzunk arra, hogy +6 - +7 °C-nál alacsonyabb hőmérséklet ne érje a növényeket és a hőmérséklet viszonylag állandó legyen. Teleltetés közben, ha a hőmérséklet az említett +7°C körüli, akkor a levelei is túlélik a téli időszakot, a növényen maradnak.
A szivarfa nedvességkedvelő és tápdús talajban szépen fejlődik, de jó a tűrőképessége, ezért ha sárgulnak a levelei - és megfelelő nedvességet kap - akkor valószínüleg megtámadta valami betegség, vagy a gyökere ért el valami káros anyagot. Általános kerti dísznövényeknek való tápot adhat neki és figyeljen a megfelelő mennyiségű/gyakoriságú öntözésre. Ősszel, vagy kora tavasszal érdemes visszametszeni, hátha a metszéstől megújul. A selyemakácnál fontos, hogy a konténeréből szabadon ki tudjon folyni a plusz öntözővíz... Nemtudom, hogy jelenleg mekkora példányról van szó, de a meglévő gyökérmélység min. fele vastagságú termőföld réteg még férjen alá.
A diótermést fedő zöld buroklevél ugyan úgy lehet foltos, mint a levelei, csak az elhaló foltok sokkal nagyobbak. A buroklevél foltossága nem mindig párosul a dió termésének(dióbél) betegségével. Minden gyümölcsfajnál megfigyelhető, hogy elsőnek a hibás, károsodott termések "érnek" meg, lehullanak. Ez gyakran élettani okra vezethető vissza: rosszul kötött, fejlődési rendellenességű termésektől válik meg a fa elsőnek. Levelében arra nem tért ki, hogy a dióbél milyen állapotban van, ép-e vagy elváltozást mutat, milyen színű, aszalódott-e, netán penészes belül, él-e benne állati kártevő. Jelenleg a diófák levelein láthatóak-e barna foltok? Az idei év során volt-e olyan időszak, amikor foltosak voltak a levelek, csak már lehullottak? Kérem küldjön a dió belsejéről is képeket!
A legfontosabb teendő, hogy ha már hűvösödik az időjárás, keressen a növénynek egy világos, de hűvös helyet. Jó az ablak, vagy a fűtetlen világos folyosó. Az ideális hőmérséklet télen a 10-15 fok. Ennél melegebb helyiségben a növény levelei azonnal lehullnak. Öntözés: A fűtött lakásban a növény gyorsan kiszárad, ezért fontos hogy ne hagyjuk kiszáradni a növény földjét, de ha hidegebb helyre tudjuk elhelyezni, mint pl. egy folyosó-vigyázzunk, nehogy túlöntözzük, mert a hidegebb helyiségben eleve kevesebb vizet párologtat el. Letakarni nem kell. Február elején a növény elkezdi lehullatni a leveleit, de ekkor ne ijedjen meg, ez egy természetes folyamat. Vágja vissza kb. a felére, és tegye félre májusig. Csökkentse le a locsolást és a tápoldatozást, hagy pihenjen a növény. Letakarni nem kell most sem. Nyáron ültesse át, és tegye ki a szabadba.
Javaslom a sziklakerti, törpe örökzöldeket pl.: Pinus mugo ´Mops´, Pinus mugo var. Pumilio, Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´ és a sárga, illetve sárgás lombú örökzöld fajtákat pl.: Juniperus pfizeriana ´Aurea´ és egyéb örökzöldekből a ´Gold´ fajtanevűeket. Télen-nyáron díszítő évelő a Santolina chamaecyparissus, melynek ezüstös és zöld levelű változatát is ajánlom. Ezt a növényt az ágyás peremterületeire ajánlom, akárcsak a levendulát, illetve bármilyen másfajta díszes fűszernövényt (bazsalikom, zsálya, menta, citromfű...), melyek szeretik a tűző napot és az örökzöldek tömegéhez is jól illenek. Az ágyás mindig kapjon bőséges öntözést!