2886. Lehullott falevelek: biztos, hogy össze kell gyűjteni?
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Azt már bizonyára mindenki tudja, hogy a kert komposztálása nagyszerű módja a talaj utántöltésének. De vajon mikor ideálisabb a komposztálás?
Míg a kémiailag előállított samponok ideiglenesen ugyan eltávolítják a korpát, a kémiai anyagok ott maradnak a fejbőrünkön és beeszik magukat a testünkbe.
Mit teszünk, amikor a párnánk mocskos lesz? Egyszerű azt gondolni, hogy ki kell dobni őket, majd újakat vásárolni, de ez borzasztó nagy pazarlás lenne, és sokan nem engedhetjük meg magunknak ezt a luxust.
A Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszéke immár 15. alkalommal szervezi meg a szakképző intézmények tanulóinak az Országos Ifjúsági Őszi Kegyeleti Virágkötészeti Versenyét és szakmai találkozóját. A verseny mellett idén is kertészeti cégek és intézmények sorakoznak fel áruikkal, teljessé téve a bemutatott képet; az Egyetem Budai Campusának központi parkolójában és a ’K’ épület alsó szintjén – az elmúlt évekhez hasonlóan – kertészeti szakkiállítást és vásárt rendezünk.
bA szerencsebambusz az akváriumban is megél, bár nem teljesen vízi növény. Bele lehet tenni.
E nemzetség természetes élőhelye Délkelet-Ázsiában és Dél-Kínában található. Nagyon szép fényes, sötétzöld, kicsit deltoidszerű levelekkel. A levelek széle ép, két kisebb bevágás van a csúcsa mellett. Fonákja világosabb. Törzse világos barna, majdnem sima, kisebb dudorokkal. Tulajdonképpen örökzöldként viselkedik, mert télen is megőrzi levélzetét és azokhoz hasonlóan nagyon lassú a levélváltása. Egyre több esetben találkozhatunk vele bevásárló központokban, ahol bonsaiként árusítják! „Természetesen” kezelési utasítást nem mellékelnek hozzá, pedig fontos lenne, és erre a növényre különösen igaz, mert tartása annyira eltér a hazánkban honos növényekétől! Amennyiben jól érzi magát, szinte folyamatosan virágzik. Apró fehér virágaiból zöld bogyók fejlődnek, amelyek pirosra érnek. (A termések nem minden növényen jelennek meg!) A mi éghajlatunk alatt nehezen tartható. Melegigényes, minimum 20 fok hőmérsékletre, és magas páratartalomra van szüksége, ezért csak üvegházban, vagy erre a célra kialakított floráriumban érzi jól magát! Nem szereti a hirtelen hőmérsékletváltozást, a talaj lehűlését, a huzatot, és a hideget. Télen se csökkenjen a hőmérséklet 16 C fok alá, viszont magasabb fényigénye miatt pótvilágítást kell alkalmazni! A legcélszerűbb legalább (nagyság függvényében több) két db legalább 12 Watt értékű energiatakarékos fényforrással napi 6-8 órát megvilágítani. Földje tartsuk nedvesen, de a túlöntözés gyökérrothadást okozhat! Két-három hetente zuhanyozzuk le langyos vízzel!. Megfelelő gondoskodással hosszú ideig megtartható! Metszés: Kialakult koronájú fáknál úgynevezett „fenntartó” metszést végezzünk. Ez azt jelenti, hogy a hajtásokat rögtön a kellő hosszúságúra vágjuk. Metszéssel is tudjuk befolyásolni a növény formáját. Vegyük figyelembe, hogy a megmaradó levelek határozzák meg az új hajtások irányát. A visszavágás helyén több levelet képez. Hajtásdugvánnyal szaporíthatjuk. Vastagabb ágai úgynevezett „légbújtással” szaporíthatók le. Átültetés: Egy-két évente, az idősebb fákat ritkábban. Évente ellenőrizzük a gyökérzetet, ami arra is jó, hogy felfedezzük az esetleges betegségeket, vagy kártevőket! Amikor a gyökérzet, teleszőtte a tálat, ültessük át! Az év bármely szakában átültethető, de a legcélravezetőbb tavasszal. A jó talaj laza szerkezetű, ezzel javítja a vízháztartást, a gyökerek növekedését, biztosítja a jó szellőzést. Pontosan ezért több összetevője van, és növény-fajtánként eltérő minőségű. A szemcse szerkezete, kémiai tulajdonságai, valamint a tápanyagok és ásványi anyagok jelenléte mind-mind nagyon fontos alkotórészei! . Tápanyag-utánpótlás: A vegetációs időszakban kéthetente, télen kisebb töménységben, havonta ajánlott. A fotón látható növény földje nagyon száraz, ennél sokkal nedvesebben kell tartani és magas a páraigénye is. A pontos tartás elsajátítása érdekében olvassa el a www.yamadori-bonsai-hungary.hu oldalain a téli tartásra és a fényigényre vonatkozó cikkeket is! üdvözlettel Katona Ervin
A növény tápanyagellátása miatt nem szabad.az uj hajtások a régi bulbákból táplálkoznak.az oncidiumoknál a régi levelek elhullatása természetes jelenség mivel ők részleges lombhullatók.
A fikuszok között a lantlevelű fikusz (Ficus lyrata) az egyik legkényesebb faj, leginkább a páraszegény téli lakásokban szenved, ez okozza a levélszélek barnulását majd a levelek lehullását. Tegye hűvösebb helyre - 15-18°C közé vagy emelje a páratartalmat gyakori spricceléssel, plusz tálka beiktatásával, melyet a cserép alá helyez benne állandó vízzel (de ne a cserép álljon vízben).
Hát ez bizony feladta a leckét!első látásra vírusos betegségnek tűnik, de ehhez látnom kellene a virágait is közelről. Addig is azonnal lepermetezni a növény összes elérhető részét alul felül komplex gomba és baktériumölő szerrel majd ezt 5 nap múlva megismételni. tanács:túl száraznak látom az ültetőközegét!tessék nedvesebben tartani!