2886. Lehullott falevelek: biztos, hogy össze kell gyűjteni?
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Gondoltunk már a tömérdek időre, amit a lehullott falevelek eltakarításával töltünk? Megéri a ráfordítást, nézd mennyi mindenre fordíthatjuk ezt az energiát!
Azt már bizonyára mindenki tudja, hogy a kert komposztálása nagyszerű módja a talaj utántöltésének. De vajon mikor ideálisabb a komposztálás?
Míg a kémiailag előállított samponok ideiglenesen ugyan eltávolítják a korpát, a kémiai anyagok ott maradnak a fejbőrünkön és beeszik magukat a testünkbe.
Mit teszünk, amikor a párnánk mocskos lesz? Egyszerű azt gondolni, hogy ki kell dobni őket, majd újakat vásárolni, de ez borzasztó nagy pazarlás lenne, és sokan nem engedhetjük meg magunknak ezt a luxust.
A Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszéke immár 15. alkalommal szervezi meg a szakképző intézmények tanulóinak az Országos Ifjúsági Őszi Kegyeleti Virágkötészeti Versenyét és szakmai találkozóját. A verseny mellett idén is kertészeti cégek és intézmények sorakoznak fel áruikkal, teljessé téve a bemutatott képet; az Egyetem Budai Campusának központi parkolójában és a ’K’ épület alsó szintjén – az elmúlt évekhez hasonlóan – kertészeti szakkiállítást és vásárt rendezünk.
Üdvözlöm! A képen egy álkörmös (Phytolacca americana) van. Nagyon gyors növekedésű növény. Amerikában őshonos, behurcolt faj.
Tisztelt Borda Edit! A sötét barna levelek a növény túlöntözésekor jelennek meg. Az Araucaria a napos száraz meleg helyet kedveli és nálunk fagyérzékeny növény. Az öntözőrendszeres öntözés nem szükséges a növény számára. A természetes csapadék mennyiség elegendő. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A képen a paradicsom fitoftórás betegségének kezdeti tünetei láthatók. A betegség ellen nagyobb tő és sortávolság használatával és felszívódó gombaölőszerekkel lehet. A fitóftóra (paradicsomvész) megelőzésére, és védekezésre jól beváltak a következő hatóanyagú gombaölő szerek azoxistrobin Amistar, benalaxil Galben R, cimoxanil Cymbal 45 WG dimetomorf Acrobat MZ WG. Ezek permetezésével célzottan lehet a paradicsom töveket megvédeni a termesztés technológia előírásainak betartásával. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
A levél sárgulásának több oka is lehet. Az egyik, hogy az utazások alatt a nagy hőmérséklet különbségek miatt megfázott. (Ha így van, és csak a leveleit érte a károsodás, hamarosan rendbe fog jönni). Földje két öntözés között száradjon ki, de ne teljesen. A gyakori locsolásra érzékeny, ezért az alátétedényben soha ne álljon a víz, maximum 30-50 perc múlva ki kell önteni a felesleget. Pozsgásoknak, kaktuszoknak készített előregyártott viráfgöld megfelel a növény számára vagy általános virágföld és homok 3:1 arányú keveréke. Nagyon fényigényes növény, de a közvetlen perzselő napot nem bírja, különösen nyáron. Télen érheti egy kis közvetlen napfény is. Az ablaküvegen keresztül a nap sugarai még erősebbek! Nyáron kitehető a szabadba is szélvédett árnyékos helyre. Időnként meg lehet permetezni kézi spriccelővel mivel Hawaii szigetein magasabb a páratartalom mint hazánkban, de nem szabad túlzásba vinni. Inkább a nyári forró napokon ajánlott, ill. télen központi fűtéses száraz lakásokban. A huzatra is oda kell figyelni. Ha ablak közelében van, akkor nem szabad rányitni. Tehát az öntözésre nagyon oda kell figyelni, ill. tápoldatozni sem szabad egész évben. Mindig tekintettel kell lenni a növény fejlődési ciklusaira. Kártevői, elsősorban az atkák, nagyon érzékeny minden kártevőre. Öntözéshez nagyon jó a lágy víz, ha szobahőmérsékletű. Télen, főleg meleg, nagyon száraz levegőn ajánlatos időnként (nem naponta!) megspriccelni. Erre nyáron a nagy melegben is néha sor kerülhet. Jót fog neki tenni, de estére száradjon meg a növény. Semmi képpen nem szabad úgy kezelni, mint a párás helyről való növényeket! (Vasvári János Zsolt)
Tisztelt Ájrin! A levendulafán a levendula szeptóriás levélfoltosságának tünetei láthatók, mely gombabetegség esős s csapadékos időben jelenik meg. Védekezni az Amistar, Bordói lé, Topas 100 SC, Dithane M-45, Kocide 2000 gombaölő szerek permetezésével lehet sikeresen, ha kell megismételve 2 hét múlva kúra szerűen. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu