2896. Az avarégetés egészséges alternatívái
Amikor felmerülnek a lehullott őszi falevelekkel kapcsolatos problémák, számos egészséges alternatívát találhatunk az avarégetés helyett.
Amikor felmerülnek a lehullott őszi falevelekkel kapcsolatos problémák, számos egészséges alternatívát találhatunk az avarégetés helyett.
Manapság több lehetőség is van arra, hogy „zöldek”, vagyis környezetvédők legyünk. Tudtuk azt, hogy napi szépségápolási rutinunkkal is védhetjük a környezetünket?
Fogaink és szánk ápolásához, tisztán tartásához ajánlott fogkrémet és szájvizet használni. Ezáltal csökkenthetjük a negatív hatásokat az egészségünkre és következésképpen a környezetre nézve is.
Meglepő, hogy éppen az a termék károsíthatja nagymértékben a környezetet, a vízrendszert, sőt a bőrünket is, melyet a saját testünk tisztántartására használunk.
Amikor a szépségről van szó, sokan csak a nagyobb, látványosabb dolgok miatt aggódnak, elfeledve az apróbb részleteket. Habár a körmök nem a legfeltűnőbb részei testünknek, ha gondozatlanok, rossz benyomást keltenek.
Kedves Döme! A kép alapján nagy valószínűséggel monilia látható. Köznyelven: tűzelhalás. A beteg részeket azonnal le kell vágni és el kell égetni. Tavasszal és ősszel nagyon ajánlott egy lemosópermetezés, ami segít a gombabetegségek megelőzésében. A betegség kialakulásakor (a virágzáskor általában) permetezzen felszívódó gombaölő szerrel.
Kedves Döme! A képek alapján a körte levévélbolha diagnosztizálható. A korompenész rendszeres kisérője a kártételnek. Általában a nagy tápanyag felhalmozódás is segíti a jelenséget.
Kedves Döme! A képe alapján egy Jonagold fajtájú alma van. Az almaterméseken a lenticella foltosság és a taplófoltosság is okoz barna foltokat a héjon- Ez a jelenség elsősorban a kalcium hiánynak köszönhetően jelenik meg. A szárazság is hozzá járul, a betegség kialakulásához. Javaslom, hogy gazdaboltokban kapható szerrel pótoljon kalciumot a talajba!
Tisztelt Kovács Zita! A képen a Ficus microcarpa növény szép idős példányát látjuk, mely kedveli a félárnyékos helyet. A kártevő pedig a mostanában szobanövényeken is gyakran előforduló viaszos pajzstetű. Védekezni ellene a Mospilan 20 SG rovarölő szerrel lehet hatékonyan, a szer dobozán látható dísznövények számára előírt dózissal. Permetezés előt érdemes ledörzsölni, lemosni a fehér viaszos telepeket. A permetezést enyhe időben a szabadban kell elvégezni utána növényt be lehet vinni az előtérbe. A permetezést ismételjük majd 1-2 alkalommal. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tsiztelt L. Gábor! Igen át lehet ültetni még a 4-5 éves fát. Átültetésnél fontos hogy minnél nagyobb földlabdával vegyük ki a fát, és a föld maradjon rajta gyökerein úgy ássuk körbe. Ezenkívül a gyökér tömeg egyezzen meg a korono méretével, vagyis vágjuk vissza fát a gyökér tömeg méretéhez. A dió metszése visszavágása októbertől februárig lehetséges, mert utána megindul a nedvkeringés, a fa könnyezik a vágásfelületen. A túlzott könnyezés legyengíti a fát, ezért tartsuk be a metszés időpontját. Egy enyhébb februári napon az átültetést a fa visszavágását el lehet végezni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu