3031. 5+1 télen virágzó szobanövény - meseszép lesz tőlük a lakás
Díszítsük otthonunkat télen virágzó növényekkel, amelyek a még homályos ablakpárkányokat élénkké és színessé teszik. Hoztunk 5+1 szobanövényt, ami télen virágzik.
Díszítsük otthonunkat télen virágzó növényekkel, amelyek a még homályos ablakpárkányokat élénkké és színessé teszik. Hoztunk 5+1 szobanövényt, ami télen virágzik.
A szépcsalán (Acalypha) egy Indiából származó cserjés növény. Habár ideális szobanövénynek, a szabadföldben is könnyen megél. A következőkben megosztunk néhány gondozási tanácsot!
A pettyeslevél (Hypoestes phyllostachya) egy Madagaszkárból származó, kis méretű levéldísznövény, melyet meglepően könnyű magról nevelni. Színes leveleivel kellemes foltot alakíthatunk ki vele a szobában.
A kaktuszok arról ismertek, hogy a lakás különböző sarkaiban üldögélnek, porosodnak és alig nőnek, de szeretnénk, ha egy új módszer segítségével, életre tudnánk kelteni őket. Remekül néznek ki, ha kisebb csoportokban ültetjük őket, és a talajt befedjük homokkal; így máris bizarr és giccses sivatagi díszlet lesz belőle. Már csak egy miniatűr cowboy hiányzik mellé.
Két népszerű szenvedély, a beltéri kertészkedés és a koszorúkészítés egyesítéseként, az élő koszorúk készítése lehetőséget nyújt a virágok és futó levelek elrendezésére és kiemelésére. Ugyanakkor nagyszerű módja annak, hogy kedvenc növényeink szépségét szemmagasságba állítsuk, hisz csak úgy méltányolhatjuk igazán.
A vadkörte alanyra oltott körtefák általában az 5. évükben kezdenek virágokat fejleszteni, és teremni. A körtemagoncok pedig még később fordulnak termőre. A termőrügyek kialakulását a vesszők vízszintes helyzetű kötözése, rögzítése serkenti, érdemes megpróbálni. A körtefajták többsége önmeddő, javaslom, hogy ültessen közel azonos időben virágzó másik körtefajtát a beporzás érdekében.
A fekete hunyor decembertől - márciusig virágzik. Innen ered közkeletű elnevezése: karácsony rózsája. Virága zöldesfehér, mely később pirosas árnyalatúvá válhat. Nevét fekete gyöktörzséről kapta. Már az ókorban is ismerték és számon tartották gyógynövényként, de méregtartalmáról is nevezetes. Gondozása: Árnyékos helyen gyakran bebokrosodik. Idő kell neki, hogy jól érezze magát és elkezdjen szépen fejlődni, de érdemes türelmesnek lenni. Kedveli a mélyrétegű, tápdús talajt. Friss ültetésnél szervestrágyázzunk. Ez a növény inkább a mélyebb ültetést kedveli.
Pedig díszhagyma. A díszhagymák igénytelen mivoltuk miatt váltak közkedveltté. Egyes fajok egész nyáron át virítanak. Az alacsonyabb fajták cserépben is szépen mutatnak: ilyen az öné is: a kéknyelvű hagyma (Allium karataviense) amelynek hatalmas gömb alakú virágzata rövid száron pompázik. Napos helyen, jó vízgazdálkodású talajban nevelhető (pl. sziklakert). Májusban virágzik.
Igen, mert a termőképessége nagyban függ a pollenadó fajták megválasztásától. A virágai ugyanis önmeddőek. Jó pollenadó fajtája a Hedelfingeni, a Solymári gömbölyű, a Van és a Linda és a Sunburst. Pollenadóként pedig megfelelő a Solymári gömbölyű, a Linda, a Margit Hedelfingeni óriás és a Van fajták, valamint a korán virágzó Pándy meggy klónok és az Érdi nagygyümölcsű meggyfajta részére. Vadcseresznye- és sajmeggy alanyon is jól fejlődik. Télállósága igen jó. Kártevők közül a cseresznyelégy igen kedveli, ezért intenzív növényvédelemben kell részesíteni. Hibája évjárattól függő, gyenge-közepes a termőképessége, a gyümölcsmérete függ az aktuális termésberakódástól, esős időjárás esetén nagy a gyümölcsének a repedési hajlama.
Igen, és egyszerű tőosztással egy bokorból akár hármat is csinálhatunk. A kerten kívül magasabb balkonládában, a teraszon pedig akár cserépben is megél 20 évig is, ha szereti a helyét.