3076. Mandarin: így érdemes a magot csíráztatni, hogy később teremjen!
Amikor különösen szép mandarint sikerül vásárolni, bizonyára minden hobbikertész fejében megfordul a gondolat: mi lenne, ha saját mandarinfát nevelnék?
Amikor különösen szép mandarint sikerül vásárolni, bizonyára minden hobbikertész fejében megfordul a gondolat: mi lenne, ha saját mandarinfát nevelnék?
A dáliát az egyik leglenyűgözőbb kerti virágnak tartják. Rendkívül változatos megjelenésű - a mutatós lapostányér nagyságútól a törpe növésűig válogathatunk kertünkbe. Ismerjük meg jobban ezeket a csodálatos változatokat!
A nagy eseményt nem lehetett kihagyni, újra autóval a Margit hídon! S míg álltam és vártam felmenni a hídra, egy zöld színfoltra lettem figyelmes a forgatagban. Bonsai. Aha, felrémlett, hogy a feleségem egyszer hazahozott egy kis fát és azóta is nagy lelkesen becézgeti, dédelgeti, molyol körülötte. Másnap utána jártam a dolognak és vallatóra fogtam Fehér Imrét, a körúti bonsai-ost...
A kínai selyemmirtusz Ázsiában őshonos, de világszerte nagyon elterjedt díszcserje, színes virágainak és sima kérgének köszönhetően. Nézzük, hogyan kell ültetni, gondozni, metszeni és szaporítani ezt a gyönyörű növényt!
A frézia az egyik legillatosabb virág. Egyik változata, a Freesia alba, nagy szenzációnak számított, mikor 1871-ben elkezdték termeszteni. Ismerkedjünk meg egy kicsit jobban ezzel a különleges virággal!
A fehér bevonatban élnek-e mozgó 1-3 mm-es állatok vagy repülő egyedek? A kép nem elég éles, sajnos, tudna jobbat küldeni?
Bármikor, amiben tudunk, segítünk, vagy írunk róla, vagy videót teszünk fel és kikerül a címlapunkra. Várjuk a kérdéseit! Üdvözlettel, Édenkertész
A beteg részek könnyen lepotyognak, érdemes lerázni és eltüzelni azokat, mielőtt fertőzési forrássá válnának. A legkíméletesebb eljárás a kézi leszedés, de több növénynél ez sok időt igényel, ezért cirokseprűvel óvatosan az ágak közé hatolva gyorsítható a munka. Kíméletes és a gyors módszer a nagy erejű vízsugárral való eltávolítás, amely során lehetőleg lefelé irányuló szögben kimosathatók a könnyen leváló, elpusztult részek. Persze ez nem mindenütt lehetséges. Furcsa, mert nem szoktunk hozzá; a tujákat is permetezni kell. Júliustól októberig kéthetente permetezni kell a tujákat kaptán, mankoceb, kresoxim-metil, miklobutanil vagy tribázikus rézszulfát hatóanyagú szerekkel. Az áruházakban tudnak felvilágosítást adni, h pontosan mely szerek tartalmazzák ezeket az anyagokat.
A ragacsosságnak két oka lehet: vagy a citromfa levelében található illóolajok; ez esetben semmi baj nincs. Vagy kártevő rovar: főleg pajzstetvek, melyek lehetnek a száron, de a leveleken is gyakoriak. Vizsgálja meg, hogy levéltetvek vagy pajzstetvek vannak-e a citromfán, mert ettől függ a védekezés módja. Valószínűbb, hogy pajzstetvek. Folyamatosan öblített, szappanos vizes szivaccsal alaposan le kell dörzsölni, valamint 7-10 naponta, 2-3 alkalommal Vektafid A/E-el szabadtéren permetezni, illetve Actara 25 WG megfelelően hígított oldatával ismételten beöntözni, amennyiben a növény szára még nem nagyon fás. Utóbbi készítménnyel -de csak a szabad levegőn- (!) permetezni is lehet. A növényt a későbbiekben is érdemes figyelni, és ha újra megjelennek a pajzstetvek, azokat mielőbb el kell távolítani az említett módon, és a növényvédő szeres kezeléseket is meg lehet ismételni.
Lehet hogy huzat érte, esetleg túl lett öntözve. Vagy kórokozó támadta meg. Van valami a levelek fonákján? Esetleg a földjén? Az egészséges növényrész vízbe rakva ki kell, hogy gyökerezzen. Ilyen úton megújíthatja növényét.