3171. Mi várható idén az egyes növénykultúrákban?
A legmodernebb növényvédelmi technológiákat ismertették a Syngenta szezonnyitóján. A szezonra való felkészülés további aktuális témája a napraforgó és kukorica hibridek bemutatása volt.
A legmodernebb növényvédelmi technológiákat ismertették a Syngenta szezonnyitóján. A szezonra való felkészülés további aktuális témája a napraforgó és kukorica hibridek bemutatása volt.
A „könnyen fenntartható” kifejezés már évek óta nagyon népszerű a kertészetben. Régóta ismerjük ezt a kifejezést ahhoz, hogy egyre inkább összezavarjon bennünket. Kezdjük azzal a kérdéssel, hogy „Mit jelent a fenntartás?”. A válasz a feladaton és a feladatot elvégző személy szerint változik.
Emlékszem, tavaly mennyire aggódtam a tuják miatt! Most is hullik belülről a száraz levele, mint tavaly, de – hála a díszkertésztanodának – már tudom, hogy ez természetes folyamat tavasszal az örökzöldeknél.
A függőleges kertészet egyszerűen a növények és zöldségek felfelé irányuló növelését jelenti. Lássuk, hogy miért egyre felkapottabb ez a kertészeti irányzat!
De mi van, ha utólag rádöbbenünk, hogy egyes dolgok rossz helyre kerültek? A megoldás a mozgatható kert kialakítása!
Kedves Döme! A kép alapján nagy valószínűséggel monilia látható. Köznyelven: tűzelhalás. A beteg részeket azonnal le kell vágni és el kell égetni. Tavasszal és ősszel nagyon ajánlott egy lemosópermetezés, ami segít a gombabetegségek megelőzésében. A betegség kialakulásakor (a virágzáskor általában) permetezzen felszívódó gombaölő szerrel.
Kedves Döme! A képek alapján a körte levévélbolha diagnosztizálható. A korompenész rendszeres kisérője a kártételnek. Általában a nagy tápanyag felhalmozódás is segíti a jelenséget.
Kedves Döme! A képe alapján egy Jonagold fajtájú alma van. Az almaterméseken a lenticella foltosság és a taplófoltosság is okoz barna foltokat a héjon- Ez a jelenség elsősorban a kalcium hiánynak köszönhetően jelenik meg. A szárazság is hozzá járul, a betegség kialakulásához. Javaslom, hogy gazdaboltokban kapható szerrel pótoljon kalciumot a talajba!
Tisztelt Kovács Zita! A képen a Ficus microcarpa növény szép idős példányát látjuk, mely kedveli a félárnyékos helyet. A kártevő pedig a mostanában szobanövényeken is gyakran előforduló viaszos pajzstetű. Védekezni ellene a Mospilan 20 SG rovarölő szerrel lehet hatékonyan, a szer dobozán látható dísznövények számára előírt dózissal. Permetezés előt érdemes ledörzsölni, lemosni a fehér viaszos telepeket. A permetezést enyhe időben a szabadban kell elvégezni utána növényt be lehet vinni az előtérbe. A permetezést ismételjük majd 1-2 alkalommal. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Tsiztelt L. Gábor! Igen át lehet ültetni még a 4-5 éves fát. Átültetésnél fontos hogy minnél nagyobb földlabdával vegyük ki a fát, és a föld maradjon rajta gyökerein úgy ássuk körbe. Ezenkívül a gyökér tömeg egyezzen meg a korono méretével, vagyis vágjuk vissza fát a gyökér tömeg méretéhez. A dió metszése visszavágása októbertől februárig lehetséges, mert utána megindul a nedvkeringés, a fa könnyezik a vágásfelületen. A túlzott könnyezés legyengíti a fát, ezért tartsuk be a metszés időpontját. Egy enyhébb februári napon az átültetést a fa visszavágását el lehet végezni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu