3176. Melyik gyümölcsfát, bokrot, szőlőt mikor érdemes metszeni? Mutatjuk
Bár még tart a tél, nem árt felkészülni növényeink metszésére. Nem mindegy, hogy melyik gyümölcsfát, bokrot, mikor metsszük.
Bár még tart a tél, nem árt felkészülni növényeink metszésére. Nem mindegy, hogy melyik gyümölcsfát, bokrot, mikor metsszük.
A kerti törpék története távolabbi időkre nyúlik vissza, mint azt gondolnánk. Az 1800-as években jelentek meg, és teljesen máshogy néztek ki, mint a mai műanyagból vagy gipszből készült kerti törpék.
A talaj minőségének javítása rendkívül fontos, minden évben el kell végezni ezt a műveletet, mivel minden a a növényzet kimeríti a föld tápanyagát. Bemutatunk néhány tanácsot arra, hogy miként gazdagíthatjuk és tehetjük termékenyebbé a talajt.
A világ legismertebb virága a rózsa (Rösa), hosszú és izgalmas múltra tekint vissza. Oldalakat venne igénybe a teljes történeti áttekintés, ezért csak a legfontosabb és a legérdekesebb mozzanatokat foglaljuk össze.
Ha nagyon hideg időt mond az előrejelzés, jobb ha időben megvédjük korán virágzó és gyenge növényeinket, ezért takarjuk be őket valamilyen ruhaanyaggal. Amint az idő újra felmelegszik, vegyük le róluk a védőréteget.
A rózsa lisztharmata folyamatosan fertőzheti a növényt tavasztól őszig, tehát többszöri permetezéssel tudja csak megvédeni. Lisztharmat ellen még használhatja a Nimród, a Topsin, az Amistar nevű gombaölő szereket. A leveleken fellépő fekete foltok, az ún. tintafoltos levelek ellen bármelyik réz tartalmú szer, vagy a Dithane, Topsin, Amistar, Chorus, Topas szerek alkalmazhatók. De erre is vonatkozik, hogy a betegség fellépésének kezdetén érdemes kezelni. A levirágzott hajtást minél előbb vágja vissza 2-3 levélre, még idén újból virágozhat az új hajtása. A lisztharmatos hajtásokat távolítsa el minél előbb, mert azok el fognak pusztulni, és csak fertőzik a még egészséges részeket. A fekete foltos lehullot leveleket is javaslom a bokor aljáról összgyűjteni és elégetni.
A furat méretéből a rovar nem határozható meg, valószínű egy termetesebb bogár lárvája él a fában. Díszbogarak és/vagy cincérfélék lárvái szokták károsítani a gyümölcsfákat. A védekezési lehetőség ponosan az, amit próbált: dróttal a járatban meg kell ölni fizikailag az ismeretlent. Kémiai védekezési mód nem ismert. Figyelje később a fát, hogy újabb lárvajáratok nem alakultak-e ki. A lárva aktivítását a lyuk alatti ürülékhalom megjelenése és mérete jelzi. Minél hamarabb, minél fiatalabb állapotában öli meg, annál kisebb kárt tud okozni, azaz a fának az életben maradáshoz nagyobb az esélye. Ha a lyuk átmérő nem haladja meg a törzs átmérőjének 10-15 %-át, akkor biztosan életben marad a fa.
A tűztövisnek egy gombás betegségéről van szó, a gomba rokon az almán varasodást okozó kórokozóval. Neve: Spilocaea pyracanthae. Általában a leveleket is meg tudja fertőzni, kisméretű feketés foltokat idéz elő, a levelek leperegnek. Látványosabb kártételt okoz a bogyókon, azok is foltosak lesznek, díszítő értéküket elvesztik. Hűvös, esős időben szokott járványos fertőzést okozni, ezért ilyen időben érdemes permetezni a lombját és a bogyókat. Felhasználhatók: Dithane, Kocide, Rézhidroxid nevű kontakt szerek, vagy Topsin, Amistar nevű felszívódó gombaölő szerek bármelyike. Több kezelés is szükséges lehet. A lehullott leveleket is ajánlott összegyűjteni folyamatosan és a fertőzött bogyókat, ha van rá kapacítás, érdemes levágni, és eltávolítani, mivel azokról fertőznek tovább és újra a gomba konídiumai. A konídiumok akkor csíráznak és fertőznek, ha vizes a növény. Ezért ESTE SOHA NE ÖNTÖZZE a növényeit, csak reggel. Az esti öntözéssel provokálja, elősegíti a gomba fertőzését. A permetléhez javaslom, hogy tapadásfokozót is adagoljon, a tűztövis levele síma, a permetlé nem tapad meg rajta. Vektafid A vagy Biola 0,5 %-os oldatával ezt biztosítani tudja.
A Vegesol R-t őszibaracknál csak virágzásáig szabad csak felhasználni 3 liter/ha töménységben, ez 30 ml/10 litert jelent. A tavaszi permetezés nem elég pontos kifejezés, a növény fejlődési állapotához szoktuk viszonyítani: tehát rügypattanáskor még igen, amíg a virágzás meg nem indul. Lemosó permetezéshez használható szerek listája: Ezek közül a lemosó permetszerek közül válogathatunk Kell-e lemosó permetezést végeznem? Megtalálható-e a fámon a kártevő, kórokozó? Őszibaracknál különösen figyeljünk majd: A hűvös, esős idő segíti a tafrina terjedését
Mindkét növénynél a levelek csúcsi száradását a lakás száraz levegője és a nem megfelelő öntözés okozza. Mivel sem kártevő, sem kórokozó nem játszik szerepet a folyamatban, teljesen felesleges növényvédő szerrel permeteznie. A tripszek apró, szabad szemmel alig látható, pici kártevők, szivogatásuk nyomán parányi ezüstös színű foltok keletkeznek, ezt a kártételt a fotókon nem látom. A szoba levegőjének páratartalmát próbálja meg növelni. Ezt elérheti a hőmérséklet csökkentésével is.