3191. Szokatlan egzotikus zöldségek - 2. rész
Ebben a második részünkben folytatjuk a szokatlan és különleges zöldségek sorát. Cikkünkben szót ejtünk a tomatillóról, a kínai hosszú babról, az Oca és édesburgonyákról és a cukorgyökérről.
Ebben a második részünkben folytatjuk a szokatlan és különleges zöldségek sorát. Cikkünkben szót ejtünk a tomatillóról, a kínai hosszú babról, az Oca és édesburgonyákról és a cukorgyökérről.
Gyakran azok a legnépszerűbb virághagymák, amelyek nem igényelnek különösebb gondozást, mégis ellenállóak és szokatlan alakú virágaikkal, érdekes levélzetükkel a tavaszi kert díszére válnak. A legtöbb virághagyma fagytűrő, így nem károsítják őket a tavasz eleji fagyok.
A következőkben egy kerttervező tanácsait mutatjuk be, hogy miként hozhatunk létre tetszetős és hangulatos kerteket. Lássuk hát, hogy mi a titka egy különleges és egyedi kert megalkotásának!
A folytatásban a növények egymáshoz viszonyított távolságáról ejtek szót, továbbá arról próbálom majd meggyőzni az olvasókat, hogy ültessenek fákat vagy cserjéket kertjükbe.
Befejező részünkben többek között szeretném kiemelni, hogy a kertek tervezésekor nem szabad elrugaszkodni a valóságtól. Legyünk mindig tisztában az országunk törvényeivel, és igyekezzünk mindig megtartani a jó szomszédi kapcsolatot!
Néhány zöldség, amely homokosabb talajba is ültethető: cukkini, paradicsom, tök, bab, borsó, hagyma, csicsóka, petrezselyemgyökér, sárgarépa, kukorica egyéb gumós növények. Néhány virág: varjúháj, sárkányfű, pázsitszegfű, gólyaorr vagy geránium, kökörcsin, (orvosi) zsálya vagy kövirózsa, Zinnia (legényvirág). Néhány cserje, fa: borbolya fajták, nyári orgona, a sárga színű seprűzanót. Mivel a homokos talajban kevés a tápanyag, ezért ha lehetősége van rá, akkor időnként szerves trágyázza meg a földet, mindez viszont mit sem ér, ha nem öntözi rendszeresen. A homokos talaj hamar átereszti a vizet, ezért gyakrabban kell öntözni, de valószínűleg ezt már ön is kitapasztalta.
Üdvözlöm! Az Ön által keresett növényben sajnos nem tudok segíteni, mert valószínűleg ez valami népi elnevezés, de sehol sem találtam rá semmit! A sebek gyógyításáre egyébként tudom ajánlani, a farkasalmát, utilaput és a közönséges lizinkát.
A lopótököt (Lagenaria siceraria) április végén, május elején/közepén ajánlott elültetni, amikor már nem számíthatunk fagyokra. Csírázási ideje 1-2 hét (18-20 °C-on). Szereti a fényt és a meleget. Nagyon tápanyagigényes növény. Kerítés vagy támrendszer mellett jól nevelhető.
Kedves Beno! Rengeteg kérdés merül fel: víz ellátás, tápanyag tartalom, árnyékos, vagy napos helyről beszélünk-e, stb. A lényeg, hogy a díszpázsit féléket mindenképpen hetente kell nyírni, mert igénylik. Ajánlani tudom Önnek a csillagpázsit (Cynodon dactylon) nevű növényt. Ez szárazságtűrő, a homok talajokat szokták vele megfogni, ugyanis a tarackoló gyökerei 40-50 cm mélyre is lehatolnak. Díszkertbe nem ajánlott, de Önöknek nem, a legszebb pázsitra van igényük gondolom, ezért ez a növény tökéletesen megfelelne Önöknek. Igénytelen, szárazságtűrő és nagyon ritkán kell nyírni! Az USA-ban egyébként gyepként termesztik, nagyon jó ellenálló faj.
Üdvözlöm! Négy különböző irányba kell a koronát nevelni, mármint négy ágból kell kialakítani a koronát. Nehéz leírni, ez inkább gyakorlati dolog! Az oldalhajtásokat 2-4 rügyre ha visszametszi, nem lehet baj! A beteg és elhalt részeket vágja le, illetve a tavalyi vízhajtásokat is, de ne tőből, hanem hagyjon egy kis részt, mert ezeken termőrészek fognak fejlődni. Igyekszem néhány alapfogalmat Önnek leírni, remélem, hogy tudok segíteni, illetve a válasz végén belinkeltem néhány korábbi cikkünket, ami mindenképpen hasznos lehet Önnek! 1 éves termőrészek dárda: 4-5 cm, vagy annál rövidebb termőrész, a végén vegyes rüggyel, oldalrügyei fejletlenek. Sima termőnyárs: 5-15 cm-es termővessző, csúcsán vegyes rüggyel, oldalrügyei fejlettek. Középhosszú termővessző: 10-40 cm-es termővessző, fiatal fákra jellemző. Hosszú termővessző: 40 cm-nél hosszabb termővessző, erős metszés következtében alakul ki. Több éves termőrészek Dárdás termőgally: Dárdákkal berakódott 2 éves gally, amely 1 éves termővesszőből alakult Termőbog (kalács): 1 éves rövid termőhajtásból képződik, többszörösen elágazódhat.