3376. IX. Országos Pékfesztivál
Kíváncsi a kürtös kalács vagy a kenyér lángos receptjére? Kíváncsi arra, mit készítettek Erdélyben Rákóczi korában? Ha igen, akkor jöjjön el a 9. Országos Pékfesztiválra, és választ kaphat kérdéseire!
Kíváncsi a kürtös kalács vagy a kenyér lángos receptjére? Kíváncsi arra, mit készítettek Erdélyben Rákóczi korában? Ha igen, akkor jöjjön el a 9. Országos Pékfesztiválra, és választ kaphat kérdéseire!
Teljesen kivirágozva a lilaakác az egyik legszebb fás szárú, évelő növény, amivel találkozhatunk. Így érdemes gondozni!
Mi is ez a Virágzó Zugló 2011? A Program célja, hogy Megyeri Szabolcs kertészmérnök irányításával a Budapest XIV. kerület Zugló Önkormányzata és a zuglói lakosok közösen szépítsék meg és tegyék virágzóvá a lakóházukhoz tartozó előkerteket, utcafrontokat.
Egy hűvös reggelen nincs jobb egy csésze nyugtató gyógynövény teánál. De nemcsak felmelegít, a gyógytea számos jótékony hatással bír az egészségre nézve is. A gyógytea fogyasztása továbbá kiváló forrása a vitaminoknak és ásványi anyagoknak.
Az ehető dísznövényekkel teli díszkertek kialakítása a 2011-es év egyik trendjévé vált. Szerencsére sok ehető növény közül válaszhatunk, így nem csak a kertünk lesz szép, hanem még el is fogyaszthatjuk a kertbe ültetett szépségeket. Lássuk, milyen ehető dísznövények jöhetnek szóba!
A meszes talajt nehezebb talajjavítással orvosolni, mint a savanyút. Mindenképpen szükséges egy előzetes talajvizsgálat, ez alapján állapítható meg a talaj pH-ja, illetve a talajjavítás szükségessége. A pH tartalom csökkenthető savanyú kémhatású tőzeg talajba dolgozásával. A tőzeg emellett a talaj szerkezetét is javítja. <p>Kifejezetten meszes talajt kívánnak a rózsák, a levendula, a mandula, a füge. A veteményeskert növényei közül a bab és a cukkini.
Olavasónk jól tudja, a réztartalmú szereket leggyakrabban rügypattanás előtt alkalmazzák ún. lemosó permetezésként. Használata azonban később sem tiltott, de be kell tartani az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időket. <p>A monília ellen a vegetáció későbbi szakaszában célszerű mélyhatású vagy felszívódó szereket alkalmazni. Ilyen a Rovral 50 WP, a Sumilex 50 WP vagy a Topsin M 70 WP.
A szerves hulladék alkalmas komposztálásra. A fahamut és a szénport belekeverheti a komposztba, lehetőleg minél több növényi résszel. <p>Amire viszont figyelni kell, hogy beteg, gombával fertőzött növényi részek, tarackos gyökerű és magvas gyomnövények, citrusfélék héja (ezeket tartósító-, érlelõszerekkel kezelik), dió, platán levele (nehezen bomlanak el) a komposztba ne kerüljenek...További hasznos ötleteket olvashat a komposztkészítésről cikkeinkben.
A szelídgesztenyéről általában azért szólok kevesebbet, mert ez a gyönyörű, formás koronát fejlesztő fa, amely gyakran 300 évig is elél, csak néhány, szelíd klímájú és savanyú talajú termőtájon (Nyugat-Dunántúl, Duna-kanyar) és szórvány területeken érzi jól magát. A június végén - július elején nyíló virágai egyivarúak, a nővirágokat a hím barkákban érő virágpor a szél útján termékenyíti meg. A nővirágok többnyire önmeddőek, tehát a fa saját virágporával nem termékenyülnek meg. Ezért levélírónk fáján is csak néhány szem gesztenye termett, de a többi a tüskés burokban csenevész maradt. <p>Levélírónknak azt tanácsolom, hogy semmi esetre se vágja ki a gyönyörű fáját, aki pedig szelídgesztenyefát kíván a házikertjébe telepíteni, annak azt ajánlom, hogy biztosan termékenyülő oltvány- csemetét ültessen, amely már a 4- 6. évben termőre fordul.
A leander virágainak megfelelő fejlődését alapvetően a növény általános tartási körülményei és tápanyagigényének kielégítése befolyásolják. Fényigényes növény. Nyáron napos meleg helyen kell tartani pl. déli, világos fekvésű fal előtt. Bőségesen kell öntözni és hetenként tápoldatozni (a foszforalapú tápoldatozás előnyösen hat a virágzásra). Télen világos, levegős helyen kell tartani. Ha visszametsszük a növényt, akkor gazdagabb lesz a virágzása, bár így annak kezdete későbbre tolódik.