3396. Az egészséges kert titka
Egészséges és szép kertek nem csak a mesékben léteznek, erre gyakran látunk példát is. Természetes módszerekkel látványos, egészséges kert hozható létre. Íme, néhány jó tanács ennek elérésére!
Egészséges és szép kertek nem csak a mesékben léteznek, erre gyakran látunk példát is. Természetes módszerekkel látványos, egészséges kert hozható létre. Íme, néhány jó tanács ennek elérésére!
Előző cikkeinkben már beszéltünk a talajtakarás, a fenyőkéreg előnyeiről. Ha tehát kertjében már használ fenyőkérget (vagy még csak akar), fontosnak érzem elmondani, a frissítésre érdemes odafigyelni.
Tudjuk, hogy kertünk megtervezése fontos lépés, és idejében kell elkezdeni azt. De miért kerül elő már júliusban az ősszel ültetendő virághagymák kérdésköre?
Az európai leander (Nerium oleander) a meténgfélék csalátjába tartozó, 150-180 cm magasságot elérő fás növény. A levelek hosszúkásak, keskenyek, bőrszerűek. Levelei zöld színűek, világosabb zöld fonákukon hangsúlyos központi erezet található.
A kankalin (latinosan primula) a kankalinfélék családjának több száz fajt tartalmazó nemzetsége. Ismerkedjünk meg most két széles körben elterjedt változatával: a szártalan- (Primula acualis) és a szobai kankalinnal (Primula obconica)!
A kép alapján egyértelműen nem látszik hogy pontosan melyik, de úgy tűnik, hogy a diófa kérgét egy kártevő támadta meg. Legfontosabb teendő tavaszra marad, mindenképp télvégi lemosó permetezésben kell részesíteni a fát, a felnyílt kérget kefével érdemes lekaparni előtte, hogy a permetlé ott is teljesen beborítsa a fát.
A szelídgesztenye valóban jobban termékenyül, ha nem csak egy, hanem több példányát ültetjük kertünkbe. A szelídgesztenye egyivarú (virága csak vagy női vagy hímvirág), és egylaki (tehát mind a női, mind hím megtalálható egy fán). Viszont gyakran előfordul, hogy az egyik hamarabb virágzik, mint a másik (nőelőző), és így a kívánt megporzás elmarad. Ültetvényekben 4-5 soronként szoktak egy pollenadó fajtát ültetni.
A klíviát viszonylag ritkán kell átültetni, ilyenkor tápanyagban gazdag virágföldet válasszunk számára. A klíviát a tövétől óvatosan leválasztott erős sarjakról lehet szaporítani, vigyázva, hogy törékeny gyökereiből minnél többet megóvjunk. Legjobb időpont erre a virágzás után, tavasszal adódik, mikor könnyen begyökeresednek a sarjak. Mindenképp érdemes megpróbálkozni a levágott gyökerű sarj átültetésével is, de nem biztos hogy túl fogja élni a beavatkozást.
Sajnos kimondottan hibiszkuszról szóló könyvet nem ismerek, de mint gyakori szoba-, illetve dézsás növény a legtöbb ilyen témájú könyvben szerepelni szokott.
Fagyérzékenysége miatt valószínű, hogy nem elterjed nálunk ez a fajta, de érdemes lenne megpróbálni Kerti címtárunk Díszfaiskolai termesztőitől vagy kértészeteitől egy árajánlatot kérni, hátha ők termesztenek vagy forgalmaznak hasonló fajtát.