3416. Mi az igazság a kajszibarack (Prunus armeniaca) magjáról?
Bár a kajszibarack szezonja már egy ideje elkezdődött, azért szerencsére még nem ért véget, úgyhogy jónak láttuk megemlíteni róla néhány dolgot. Kezdjünk is bele!
Bár a kajszibarack szezonja már egy ideje elkezdődött, azért szerencsére még nem ért véget, úgyhogy jónak láttuk megemlíteni róla néhány dolgot. Kezdjünk is bele!
Az itt bemutatott minta alapján azt a kertrészletet ültethetjük be, amelyet állandóan napsütés ér. Lássuk, milyen napsütést kedvelő növényekkel ékesíthetjük kertünket!
Hozzávalók: 2 kg sárgabarack, 4 evőkanál citromlé, 2 evőkanál rum, 2 késhegynyi szalicil.
A szőlészeti növényvédelem világszerte jelentős probléma. A tavalyi szőlőterményt ért károk után ma már talán még nagyobb figyelem fordul a szőlőbetegségek megelőzésre, a jobb minőségű borok előállítására. Azonban a betegségek elleni védekezésnek már nem csak a gyakoribb, költséges permetezés lehet a fegyvere.
A szobafűpalka a sásfélék családjába tartozó 20-30 cm magas csüngő növény. A levelek hosszúak, vékony hengeresek. Egy tőből fejlődnek, és nagyon eredeti és elegáns módon csüngenek. Zöld színűek, és rajtuk az apró krémszínű virágok egész évben nyílnak.
Az Oncidium varicosum,az élőhelyén félárnyékban él eléggé száraz körülmények között. Gyökerei szeretik a szabad levegőt,nem kell a cserépbe erőltetni ha kinő belőle.kár volt áztatni,nagyon nem szereti. Ha áztatás után nem száradnak le a gyökerek nagyon hamar,akkor gombabeteg lesz. Az idős bulbák a természetben is ráncosak lévén ők már csak tápanyagot raktároznak és ahogy fejlődik az új bulba ők úgy ráncosodnak.Vízzel nem lehet de nem is kell helyrehozni. tápozni havonta egyszer(novembertől-márciusig egyszer sem!)1xkell. én Wuxal-t használok,az lombtrágya is egyben. üdv
Sajnos magról nevelve ezek a növények gyakran soha nem hoznak termést hazai viszonyok között. Sőt, gyakran ha hoznak is, akkor nagyon aprók a gyümölcsök. Ezért érdemes a citromot beoltatni, ha ceruza vastag lesz más, nemes szemmel. A mandarin alanynak sem jó, esetleg mint dísznövény jöhet csak számításba!
Kép sajnos nem jött át, de a borostyán alapjában nem túl kényes növény. Az öntözéssel kell vigyázni, mert ha túl öntözzük, vagy kiszárítjuk mind kettő káros lehet a növényre. Levélfoltosság (gombák)-pajzstetű,takácsatka károsíthatja. Ha nem lát pajzstetűt, vagy takácsatka nyomokat, akkor a levélfoltosság a hunyó. A levélfoltosodást előidéző gombák gyakoriak. A levéllemezen elszórt sárga, barna, szürke, vörös vagy fekete foltok jelennek meg, gyakran sötét szegéllyel. A levelek fokozatosan elhalnak. Réztartalmú és rézpótló szerekkel védekezhet ellene és ami a legfontosabb, ahogy tette is, a beteg növényi részek megsemmisítésével.
A hernyók rágó szájszervű kártevők, ellenük az Actara, Talstar, Sherpa, Decis, Careo, Karate nevű szabadforgalmú rovarölő szerek közül választhat. A kezelések számát meghatározni anélkül, hogy ismernénk a kártevőt , nem lehet. Alapelv viszont, amit érdemes betartani, hogy a hernyók megjelenésének kezdetén, és amikor még aprók, fiatal lárvaalakban vannak jelen, akkor kezelje le a növényt. A nagyméretű, "kövér" lárvák ellen a rovarölő szerek már kevésbé hatásosak.
Pajzstetvek élnek az orgona kérgén, ez egy kártevő, ezért nem hatottak ellene a felhasznált gombaölő szerek. Ha eddig csak az ágakat támadta meg a pajzstetű, akkor erős szőrű kefével ( de nem drótkefével) dörzsölje le ezeket a fehér telepeket, majd erős vízsugárral mossa le. Megszáradás után 2-3 alkalommal hetente ismételve ecsetelje le a teljes fás részt Biola vagy Vektafid A olajtartalmú rovarölő szerrel bőségesen. Az olajréteg alatt a pajzstetvek megfulladnak, elpusztulnak. Mindkét szer biológiai rovarölő szer, házikertben nyugodtan használható. Következő évben amint megjelenését észleli, azonnal hasonló módon kezelje le.