3416. Mi az igazság a kajszibarack (Prunus armeniaca) magjáról?
Bár a kajszibarack szezonja már egy ideje elkezdődött, azért szerencsére még nem ért véget, úgyhogy jónak láttuk megemlíteni róla néhány dolgot. Kezdjünk is bele!
Bár a kajszibarack szezonja már egy ideje elkezdődött, azért szerencsére még nem ért véget, úgyhogy jónak láttuk megemlíteni róla néhány dolgot. Kezdjünk is bele!
Az itt bemutatott minta alapján azt a kertrészletet ültethetjük be, amelyet állandóan napsütés ér. Lássuk, milyen napsütést kedvelő növényekkel ékesíthetjük kertünket!
Hozzávalók: 2 kg sárgabarack, 4 evőkanál citromlé, 2 evőkanál rum, 2 késhegynyi szalicil.
A szőlészeti növényvédelem világszerte jelentős probléma. A tavalyi szőlőterményt ért károk után ma már talán még nagyobb figyelem fordul a szőlőbetegségek megelőzésre, a jobb minőségű borok előállítására. Azonban a betegségek elleni védekezésnek már nem csak a gyakoribb, költséges permetezés lehet a fegyvere.
A szobafűpalka a sásfélék családjába tartozó 20-30 cm magas csüngő növény. A levelek hosszúak, vékony hengeresek. Egy tőből fejlődnek, és nagyon eredeti és elegáns módon csüngenek. Zöld színűek, és rajtuk az apró krémszínű virágok egész évben nyílnak.
Az apró légyszerű, repkedő muslicák valószínűleg a talajból bújtak elő, a fejlődésük számára kedvező meleg időjárás következtében. Azelőtt is a talajban voltak, csak várták a megfelelő alkalmat a kifejlődésre. Különösen nem ártalmasak a növényekre, de jelenlétük mindenképpen zavaró. Az állatkák eltüntetésére javasolt az Actara 25 WG (permetezéssel) vagy a Basudin, ami egy általános talajfertőtlenítő szer. Ez utóbbit a földre kell szórni, majd öntözze meg. A kezelést ajánlott 2x elvégezni 10-14 nap különbséggel. Csak arra ügyeljen, hogy a permetezést ne zárt térben (lakásban) végezze, mert ártalmas lehet az egészségre.
Tisztelt Tordai József! Régen a timsót valóban használták, de én inkább az Actara nevű szert ajánlanám! Egy levél szert 10 liter vízbe kell feloldani és azzal beöntözni a növényt! Az élelmezésügyi egészségügyi idő és töménység: almatermésűek (alma, körte) levéltetvek, aknázómolyok, vértetvek 18–30 g/100 l víz 28 nap őszibarack levéltetvek 14–16 g/100 l víz 14 nap burgonya burgonyabogár 80 g/ha 7 nap paprika, paradicsom, uborka levéltetvek és üvegházi molytetű 10–40 g/100 l víz 3 nap káposztafélék (brokkoli, bimbóskel, fejeskáposzta, kelkáposzta, karfiol, kínai kel, karalábé) levéltetvek és földibolhák 20–60 g/100 l víz 7 nap dohánytripsz 200 g/100 l víz dísznövények nyugati virágtripsz 200 g/100 l víz napraforgó levéltetvek 60 g/ha 21 nap dohány levéltetvek 200 g/ha 14 nap vöröshagyma tripszek 200 g/100 l víz 7 nap őszi kalászosok (őszi búza, őszi árpa, tritkálé) levéltetű, gabonapoloska 80-100 g/ha, 160 g/ha 14 nap szőlő gyökértetű 30 g/100 l víz 14 nap c seresznye, meggy, szilva levéltetvek, aknázómolyok, cseresznyelégy 30 g/100 l víz 14 nap
Kedves Gabi! Szeretném megkérni, hogy ha lehetséges, akkor képeket is küldjön el nekünk. Ugyanúgy az Édenkertész sarkon belül; 3 képet csatolhat a képéhez. Ha láthatnánk, hogy miről is van szó, az sokat segítene!
A "felnyírást" csak felkopaszodott, elszáradt, csúnya ágak indokolhatják. Ideális esetben minden kerttulajdonos arra törekszik, hogy növényei TERMÉSZETES szépségükben, eredeti formájukat megőrizve díszítsék a kertet. Ha az ezüstfenyők hibátlan alakúak, miért kellene "megkopasztani" őket?? Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
A sebek lekezelésén túl sajnos nem sokat lehet tenni. A továbbiakban kötözéssel védeni lehet a kérget. Ha kérget körben lerágta a nyúl maradéktalanul, az a fa végét jelentheti, mert ezzel megszakította a tápanyagok gyökér felé áramlását. Üdvözlettel: Növényorvos