3721. Hawaii kincsei
Az Amerikai Egyesült Államok 50. tagállamának, Hawaii szigetén, Oah’u-n járva sok csodálatos trópusi növénnyel találkozhatunk, melyek színeikkel és különleges külsejükkel magukra vonják a tekinteteket.
Az Amerikai Egyesült Államok 50. tagállamának, Hawaii szigetén, Oah’u-n járva sok csodálatos trópusi növénnyel találkozhatunk, melyek színeikkel és különleges külsejükkel magukra vonják a tekinteteket.
Amikor a kis magoncok akkorák, hogy két ujjal gond nélkül megfoghatók, tűzdelnünk kell őket. A palánták tűzdelése (átültetése) történhet tőzegtálcába, lapos ládába vagy egyesével tőzegcserepekbe.
Az Echinopsis obrepanda a kaktuszfélék (Cactaceae) családja tartozó 10-20 cm magasra megnövő szukkulens szobanövény. Ismerkedjünk meg most ezzel a növénnyel!
Biztosnak tűnik, hogy a korai kajszik és meggyek megfáztak a fagyos időben. A gyümölcskertészek klímakamrás kísérleteiből kiderült, hogy e fajtáknak már a január végi -18 °C-os fagy is betett.
A kávét a törökök hozták Európába. A tea is jól ismert élénkítőszer, de saját kertünkben is sokféle frissítő illatot találunk. A régi parasztkertek illatos növényeit (pl. a Boldogasszony tenyere) inkább gyógyításra, mint ételízesítésre használták.
A kép alapján egyértelműen nem látszik hogy pontosan melyik, de úgy tűnik, hogy a diófa kérgét egy kártevő támadta meg. Legfontosabb teendő tavaszra marad, mindenképp télvégi lemosó permetezésben kell részesíteni a fát, a felnyílt kérget kefével érdemes lekaparni előtte, hogy a permetlé ott is teljesen beborítsa a fát.
A szelídgesztenye valóban jobban termékenyül, ha nem csak egy, hanem több példányát ültetjük kertünkbe. A szelídgesztenye egyivarú (virága csak vagy női vagy hímvirág), és egylaki (tehát mind a női, mind hím megtalálható egy fán). Viszont gyakran előfordul, hogy az egyik hamarabb virágzik, mint a másik (nőelőző), és így a kívánt megporzás elmarad. Ültetvényekben 4-5 soronként szoktak egy pollenadó fajtát ültetni.
A klíviát viszonylag ritkán kell átültetni, ilyenkor tápanyagban gazdag virágföldet válasszunk számára. A klíviát a tövétől óvatosan leválasztott erős sarjakról lehet szaporítani, vigyázva, hogy törékeny gyökereiből minnél többet megóvjunk. Legjobb időpont erre a virágzás után, tavasszal adódik, mikor könnyen begyökeresednek a sarjak. Mindenképp érdemes megpróbálkozni a levágott gyökerű sarj átültetésével is, de nem biztos hogy túl fogja élni a beavatkozást.
Sajnos kimondottan hibiszkuszról szóló könyvet nem ismerek, de mint gyakori szoba-, illetve dézsás növény a legtöbb ilyen témájú könyvben szerepelni szokott.
Fagyérzékenysége miatt valószínű, hogy nem elterjed nálunk ez a fajta, de érdemes lenne megpróbálni Kerti címtárunk Díszfaiskolai termesztőitől vagy kértészeteitől egy árajánlatot kérni, hátha ők termesztenek vagy forgalmaznak hasonló fajtát.