3866. Óriási sünkaktusz (Echinocactus grusonii)
Az óriási sünkaktusz (Echinocactus grusonii) a kaktuszfélék (Cactaceae) családjába tartozó, akár 0,5-1,2 m magasra is megnövő szubtrópusi növény.
Az óriási sünkaktusz (Echinocactus grusonii) a kaktuszfélék (Cactaceae) családjába tartozó, akár 0,5-1,2 m magasra is megnövő szubtrópusi növény.
Fűszernövényeket sikeresen termeszthetünk akár teraszon vagy erkélyen is, nem feltétlenül szükséges kertes lakásunk legyen hozzá. Íme néhány jótanács, hogy fűszernövényeink erősek és egészségesek maradjanak!
Egyszerűbb elkészíteni ezt a csípős uborkát, mint gondolnád. Mutatjuk a receptet.
Az idén 11. alkalommal került megrendezésre a Syngenta Szer-Show-ja. Összességében a növénytermesztésben kedvező a kép, bár a tavalyinál kisebb termésre lehet számítani búza és repce esetében.
A természetvédők nagy meglepetésére kipusztultnak vélt, virágzó fátyolos nőszirmot találtak a nyíregyházi Oláh-réten.
Szerintem önmeddő fajtákat vásárolt kajsziból és szilvából is. Amellett nincs szerencséje, mert a szomszédos fák nem porzói az Ön által telepített fajtáknak. Ha megírja, milyen fajtákat ültetett, adok javaslatot a porzókra.
A helyzet megítéléséhez tudnom kellene, a tavalyi évben mekkora hajtásokat neveltek a fái.
Az árudában vásárolt növényeket érdemes átültetni a vásárlást követően. Tápoldatozni csak növekedési időben kell - azaz tavasztól őszig. Lehetőleg a tápoldaton feltüntetett dózisban és gyakorisággal. A meleg lakásban tartott növényt gyakrabban kell öntözni. Olyan sűrűn, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de levegőzni tudjon. Ezt könnyen ellenőrizhetjük, ha az ujjunkat a földbe nyomva nyirkosnak érezzük, akkor jó. Ha száraznak érezzük akkor szügséges az öntözés. A levél hullatás azért van mert megváltoznak a fényviszonyok a lakásban, ahhoz képest, ahol előzőleg volt. Ez még nem végzetes a növény számára, ilyenkor óvatosabban kell öntözni. A fagyás mértékétől függően még kihajthat a növény. Ideális egy fagymentes, de hűvös hely lenne télire. Lakásban minnél világosabb helyre állítsuk, mert megnyúlnak a hajtásai, és tavasszal megéghetnek. Tavasztól őszig lehetőleg helyezzük zabadba, világos helyre.
Ajánlom, hogy nézzen körbe Kerti címtárunkban, ahol remélhetőleg határ közeli kertészetet, faiskolát is talál. (Megyei szinten lehet keresni a tagok között.) Ezen kívül csomagküldő szolgálatokat javaslok (pl. www.treemail.hu vagy www.tuja.hu), bár lehetséges, hogy a szállítási költség nem a legolcsóbb. Végül egy Székelyudvarhelyi dísznövénykiállítást ajánlgatok május 15-17 között.
Sajnos nem világos a helyzet. A nagyon gyenge hajtásnövekedés azt mondja, hogy nagyon sanyarú sorsuk van a fáknak, amelyek mélyen gyökeresednek, valami nagy baj van a talajjal. Viszont a sekélyen gyökeresedő, és eléggé vízigényes málna és társai jól élnek. Azt gondolom, hogy nem maga a sovány homok a baj okozója, valószínűleg a mélyebb rétegében van olyan anyag, amely nagyon rosszat tesz a gyökereknek. Hogy pontosan miről van szó azt sajnos nem tudom, csak eddig tart a tudományom. Talán az adhat valamilyen útbaigazítást, ha vesznek mintát a 40-60 cm-es rétegből, a fák mellől, és vetnek bele borsó, vagy saláta magot. Ha igaz a feltételezésem, akkor a kikelő növények megmutatják. Ha jól fejlődnek, akkor nincs több ötletem.