3946. Őszi lila gyöngyök: kínai lilabogyó
Most, az őszi telepítések idején az igazán varázslatos termésű kínai lilabogyóra (Callicarpa bodinieri) hívnám fel a figyelmet.
Most, az őszi telepítések idején az igazán varázslatos termésű kínai lilabogyóra (Callicarpa bodinieri) hívnám fel a figyelmet.
Ezekben a hetekben a hajnali fagyok átszínezik a lombhullató fák, bokrok leveleit. A terméseik alatt roskadozó cserjék a madaraknak kínálnak téli eleséget. Ha mi is szeretnénk megkóstolni az erdők-mezők által kínált csemegéket, a fagyok után szedjünk somot, kökényt, csipkebogyót.
Zala megyében is megjelent a diófákat károsító nyugati dióburok-fúrólégy; a kártevő gyorsan terjed, teljes felszámolására nincs lehetőség, ezért a legfontosabb feladat terjedésének visszaszorítása- szólt a jelentés 2012-ben. Mára egyre több helyen okoz gondot és megfeketedő diótermést e kártevő.
Cannabis növényt nevelgetett szerető gonddal egy idős pár Nagy-Britanniában, dísznövénynek vélve azt. Így igencsak megdöbbentek, amikor a rendőrség rajtaütött otthonukon és elkobozta a "marihuánabokrot".
A 2012-es év jobban indult, mint azt az előjelek ígérték. A szokásos macedóniai korai káposzta olcsó, tömeges importja elmaradt a komoly minőségi problémák hatására, ezért szinte a kezdetektől az előző évet jóval meghaladó ár volt jellemző a hazai piacon...
A nyílgyökeret a közvetlen napsugaraktól kímélni kell. Magas páratartalmat igényel! Épp ezért, naponta permetezzük szoba hőmérsékletű klórmentes tiszta vízzel. Nyáron hetente 2-3 alkalommal locsoljuk , télen elég hetente egyszer. Nagy hőigényű, nyáron 20-24 C-ot szereti, de a 18-20 C -on is jól érzi magát. A földjét állandóan nedvesen kell tartani. Télen langyos vizet használjunk az öntözéséhez. Ha véletlenül elhanyagolnánk, és a földje nagyon kiszáradna, akkor fontos, hogy a cserepet egy kád vízbe helyezzük, míg a föld a számára megfelelő mennyiségű vizet felissza. A sok napfény a lombozat elsárgulásához vezethet. Ilyenkor égési sérülések jelenhetnek meg a levelek felszínén. A száraz leveleinek eltávolítását csupán indokolt esetben tegyük!
A licsi (Litchi chinensis) szubtrópusi igényű növény, ami azt jelenti, hogy plusz 5-30 fok közötti hőmérsékleten kell tartani. Igényes, csak a mély rétegű, humuszos, vízzel jól ellátott talajon, legjobban a viszonylag hűvös, száraz telű szubtrópusi klímában fejlődik. Eredeti hazájában (Dél-Kína) terebélyes fává nő, de itthon jóval lassabban fejlődik. Meglehetősen vízigényes, de a túlöntözés gyökérrothadáshoz vezet. Elvileg ki lehet ültetni, de nálunk hidegek a telek ahhoz, hogy megússza kint a kertben az elfagyást.
Valóban, ez kerti kála. A növény nyáron kedveli a meleg kissé napos kertet, amikor tavasszal a növény elkezd hajtani akkor a locsolást is emeljük és tartsuk nedvesen a földjét.
Virágzás környékén mindenképpen bór tartalmú lombtrágyát kell kijuttatni, mert az elősegíti a virágzást is és a megtermékenyülést is. A későbbi időszakban javasolt olyan lombtrágyát alkalmazni, melyekben többféle tápelem van. A szőlő szempontjából a kálium, kalcium, vas, bór magnézium különösen fontosak. Ha a talaj homokos szerkezetű, akkor sajnos a tápanyagban is elég gyenge.
Érdemes lenne alaposan visszavágni a fát, és ha kihajt, akkor még él, ha nem, sajnos új gondozni való fát kell választani. Gratulálok, a kislánya csodálatos, nagyon szép dolog, hogy gondozza azokat a fákat, amiről már lemondtak mások.