396. SZEDD MAGAD ÜLTETVÉNYEK 2007-BEN
A késő tavaszi fagykárok számos gyümölcsösben szinte teljes terméskiesést okoztak, ezért újra összegyűjtöttük, hogy ebben az évben hol nyílnak szedd magad gyümölcsösök.
A késő tavaszi fagykárok számos gyümölcsösben szinte teljes terméskiesést okoztak, ezért újra összegyűjtöttük, hogy ebben az évben hol nyílnak szedd magad gyümölcsösök.
Idén 30 éves Magyarország első hegyvidéki nemzeti parkja, a Bükki. 1300 növény- és 22 000 állatfaj otthona. Nézd meg a legszebb részeit videón!
Ha összehasonlítjuk az elmúlt hét zöldség-gyümölcs árait az egyes piacokon és a bevásárolóközpontokban, meg fogunk lepődni!
Az Energiaklub bemutatja a legfrissebb eredményeket és elméleteket. Jön a tenger és a szén-dioxid? Valóban melegebb van, mint négy éve?
Beindult a málnaszezon! A többi gyümölcshöz hasonlóan a málna is 1-2 héttel korábban érik! Nehogy lemaradj róla! ,
Basella rubra (a Basellaceae családjába tartozik), másnevén Malabári spenót vagy futó spenót. Származási hely: Afrika, Délkelet-Ázsia Hőigény: fagyérzékeny, 15-24 C Fényigény: félárnyékot szereti, erős fényben jobban színeződik a levele Növekedés: gyors Vízigény: állandó víz szükséges a számára, de a pangó vizet kerülje Szaporítás: magról Felhasználása: alkalmi cserepes dísznövény, a fiatal leveleket főzelékhez és salátákhoz használhatja. Ideális cserépméret: 15 cm.
Meleg napos helyet szereti. Tápanyagigényes, nem szereti a pangó vizet, de hetente 1x öntözni kell. A kakastaréjnak a magvetés a legegyszerűbb szaporítási módja. A magokat februárban vessük el védett helyen cserépbe, vagy szaporító ládába, és májusban, ha az idő engedi, a kis palántákat ültessük ki a szabadba. Virágzási ideje augusztus szeptember, szinte az első kemény fagyokig folyamatosan virágzik.
Szeder színváltása talajproblémára vagy vízhiányra utal, a tüskétlen szeder például imádja a vizet. Ha kártevőket nem lát a leveleken, azok hátoldalán és az ágakon, akkor csak ez a baj. Öntözés és tápoldatozás szükséges.
Kép nélkül nehéz megállapítani, de a leírásból 2 kártevő lehet: Gyászszúnyog: Az apró fekete kifejlett rovarok, amelyek a növény körül repkednek. Nem kártékonyak, de a petéikből kikelő kicsi, fekete fejű lárvák már károsak lehetnek. A lárva a földben levő szerves anyagokkal táplálkozik, néha azonban a fiatal gyökereket is fogyasztja. Kedveli az igen párás körülményeket. Malation hatóanyagú szerrel védekezhetünk ellene. Tripsz: A szobanövények kevésbé veszélyes, apró fekete kártevője, amely azonban a Begóniát, Fuchsiát és Codiaeumot időnként elcsúfítja. A rovarok levélről levélre repülnek vagy ugrálnak és ezüstös ürülékcsíkokat hagynak maguk után. Ennél nagyobb gond, hogy bepettyezik és eltorzítják a virágokat. A növény visszamarad a fejlődésben. Deltametrin, dimetoát vagy fenitrotion hatóanyagú szerrel kell permetezni a kártevő első megjelenésekor.
Heptaklór: Gyomron és bőrön keresztül ható rovarölőszer, amely főleg talajlakó rovarok és termeszek ellen használatos. Ezen kívül gyapotkártevők, sáskák, néhány terménykártevő, valamint malária elleni küzdelemben is használják.