4261. Ezért nem szabad megfeledkezni a talajjavításról, ha füvesíteni szeretnénk!
A tavaszi kertfelújítás előtt érdemes a talajt feljavítani. Mutatjuk, hogyan és mivel érdemes nekiállni!
A tavaszi kertfelújítás előtt érdemes a talajt feljavítani. Mutatjuk, hogyan és mivel érdemes nekiállni!
A borbolyafélék (Berberidaceae) családjába tartozó mahónia (Mahonia) nemzetségbe tövistelen hajtású, örökzöld cserjék tartoznak. Páratlanul szárnyalt, bőrnemű tapintásúak, örökzöld, fogazott levélkéi többnyire szúrósak.
A kezdettől, 1970-től 2010-ig eltelt 40 évben a Föld napja világméretű megmozdulássá vált: több mint egymilliárd ember vesz részt valamilyen környezeti eseményen ezen a napon. Az idei, 50. Föld Napja kezdeményezés egyik kiemelt témája a biológiai sokféleség megőrzése.
Lenézett lencsék, elfelejtett babok és mellőzött borsók érdekében lépett az ENSZ, amikor Rómában bejelentette, hogy 2016 a hüvelyesek nemzetközi éve – ugyanis manapság a megérdemeltnél jóval kevesebb figyelem jut az évszázadok óta fogyasztott tápláló, fenntarthatóan termeszthető és megfizethető hüvelyeseknek.
A cukkini az egyik legkedveltebb nyári zöldség. Semleges ízének köszönhetően általában a gyerekek is szívesen eszik. A kaliforniai paprika pedig a savanykás íz, a ropogós állag és a fantasztikus, élénk színek különleges kombinációja miatt kedvenc eledel.
Erre a kifejezetten jogi problémára nem tudok megnyugtató választ adni. Tudomásom szerint a helyi építési szabályzat, mely az országos építési szabályzaton alapul, a kötelező. A helyi szabályzatot érdemes tanulmányozni. Erre hivatkoztam a korábbi levelemben is. Ha a helyi szabályozás erre nem tér ki, a szokásjog lehet a mérvadó. A tujasorral szemben nem a növényfal lehet a kifogás, hanem annak magassága. Az építési szabályzat által maximalizált épített kerítés magasságát ne haladja meg a tuják magassága, akkor nem szabálytalan. Ez utcai frontnál, úgy tudom, legfeljebb 2,5 méter, oldalsó (belső) kerítésnél 1,8-2,0 méter, ha a helyi szabályzat másképp nem írja elő. A tujaféléket általában cserjének tekintik, legalább is, amikor árusítják. Viszont 6-10 méter magasra is megnőnek egyedei, ekkor már természetesen fának minősülnek. Méretük, magasságuk a mérvadó, nem az alakjuk. A tuják metszhetők, alakíthatók, nem sínylik meg. Formázott sövény is kialakítható belőle.
Szobában világos, napos helyen tartható, tehát jól helyezte el. Közepes vízigényű, de nem hinném, hogy túlöntözte. A barna foltokat a levélzeten okozhat gombás fertőzés is. Ennek előfeltétele, hogy magas legyen a páratartalom és ne cserélődjön a levegő.Ebben az esetben lehetőség szerint meg kell szüntetni a gombák szaporodásának feltételeit, és kezelni a növényt valamilyen gombaölőszerrel. Számtalan készítmény vásárolható engedélyek nélkül, ezekről és használatukról szakkereskedésekben, gazdaboltokban általában tudnak felvilágosítást adni. Van egy régóta használt kemikáliamentes megoldás, zúzott fokhagymát kell áztatni forró vízben, majd kihűlés után ezzel permetezni a növényt. Hogy a valóságban mennyire hatékony ez a megoldás, azt nem tudom, de biztosan nem árt.Lát a leveleinek fonákán, valamilyen élősködőt?
Kedves Anikó! Sok minden elképzelhető! A hirtelen hőmérséklet csökkenés, a jóval kevesebb fény, de a gyökereknél pangó víz is, ha a bevitelkor vizes talaj az alacsonyabb hőfok miatt sokáig nedvesen maradhatott. Növénye nem igényel gyakori öntözést, különösen télen nem. Nézze meg azt is, nincs-e a gyökereken gyökértetű, ha van fehéres csomókat, foltokat lát. Ez is okozhat levélhullást. Hideg huzatot is kaphatott. Ha már így járt a növénye, fejlődését az elkövetkező téli időszakban ne erőltesse, próbálja átteleltetni, tavaszig életben tartani, majd a fagyok elmúltával cseréppel együtt süllyessze a kert talajába. A többit bízza a természetre. Ficzere Miklós
Gombabetegségek ellen azzal tud a legjobban védekezni, ha minden évben átülteti a rozmaringot, mivel ezek általában a régi elhasznált, tömör földből fertőznek. Ilyenkor célszerű a fertőzött hajtásokat visszavágni és megsemmisíteni. Ha valamilyen szert használna, akkor lehetőleg a vegyszermentes legyen: használjon permetezésre zsúrlóteát, valamint csalánból készített oldatot.
Valamilyen ellátási hiánya van a bokornak: kevés vizet kap a termések növekedése idején, vagy sovány, tápanyagban szegény a talaja. Kálium és foszforban gazdag komplex műtrágyát adagoljon a lombja alatti talajra tavasszal, és a meleg nyári hónapok alatt rendszeresen és bőségesen öntözze. Van egy másik praktikus ötletem: kérjen a szomszédtól nyár közepén2-3 zöld vagy fásodását megkezdő hajtást, melyeket perlitben 1-2 hónap alatt meg tud gyökereztetni. Cserépbe(földbe) még ősszel átültetve, fagymentes helyen teleltesse át, tavasszal már a véglegs helyére kiültethető, és ott már át is telel. Ha már kóstolta a szomszéd füge termését, és finom, akkor ez utóbbi a jó megoldás.