4946. Egy kaposvári tölgyfa lett 2019 fája
A Berzsenyi Dániel iskola udvarán álló, 90 éves kocsányos tölgy az Ökotárs Alapítvány online szavazásán 4431 szavazattal nyerte el az Év Fája címet.
A Berzsenyi Dániel iskola udvarán álló, 90 éves kocsányos tölgy az Ökotárs Alapítvány online szavazásán 4431 szavazattal nyerte el az Év Fája címet.
Az összes gyümölcsfánál és a szőlőnél is beindult a lombhullás, készíthejük a permetezőgépeket. Az idén legalább ilyen fontos teendőnk lesz a lehullott lomb össszedése és megsemmisítése azoknál a kerti fáknál, bokrokál melyek levélbetegségekkel küzdöttek a nyáron.
Egyre népszerűbb ősszel a sütőtökfogyasztás és október végén a halloween tök faragása, de nem mindegyiket lehet megenni!
Kedvezett a meleg időjárás a krizantém termesztésének idén, így a halottak napi virágforgalom túlnyomó részét adó fajtából nagy a kínálat a piacokon, emiatt jelentős áremelkedés a tavalyihoz képes nem várható.
Előre csomagolt sárgarépákat vizsgált a legújabb Szupermenta teszt során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hivatal szakemberei összesen 11 terméket ellenőriztek, amelyek között 8 magyar, egy holland, egy olasz és egy osztrák származású sárgarépa szerepelt. Továbbá bio és hagyományos termesztésű, valamint esztétikailag kifogásolható termékek is kerültek a Nébih kosarába.
Üdvözlöm! A hernyók ellen felszívódó rovarölő szert (szisztematikus) javaslok. Ezeknek a hatásfoka 2-3 hét is lehet. A szert a csomagoláson leírtak alapján kell vízben feloldani (általában 1 tasak 10 liter vízhet) és a növényt le kell vele permetezni és a legfonotsabb, hogy alaposan meg is kell öntözni a növényt a szerrel, hogy magába szívhassa a növény a szert. A javasolt (és bevált) szerek a következők: Chess, Actara, Mospilan
Kedves Alma! A képek alapján szerintem gomba betegség lehet. Azt javaslom, hogy Kocide 2000 nevű gombaölő szerrel permetezze le, hetente, összesen 3-4-szer. Bevált, ha Kocide után Championnal is permetez, ezzel szélesebb spektrumú védekezést tud eszközölni. Egyik héten Kocide, másik héten Champion legyen a permetezőbe, de ha csak Kocide van az sem baj, csak így biztosabb. Ezeken felül mindenképpen ültesse át egy másfélsze ekkora cserépbe.
A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól, mert levélhulláshoz vezet. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Ha csak alevele hullik és nem sárgul, akkor helyre fog jönni, csak át kell tenni egy huzatmentesebb helyre. Ha sárgul, és úgy hullik le, akkor gomba lehet. Gombaölő szert kell kérni a virágboltban, és azzal permetezni. A növények levelei akkor is sárgulhatnak (ez lehet teljes vagy részleges), ha tápanyag hiányban szenvednek. Ez a cserepes növényeknél akkor lép fel általában, ha tartóedényük talajának tápanyagtartalmát a növény teljesen felélte. Erről úgy győződhetnek meg, hogy a talaj felszínén is megjelenek a gyökerek vagy a növény a cserépből kiemelésre kerül, s látható, hogy a talajt a gyökérzet teljesen beszőtte, az ültető közeget alig lehet látni. Nem kell erről bővebben írnom, hogy ilyenkor mi a teendő. Megemlítem továbbá a fikusz esetében, az alsó levelek sárgulása majd egymást követő gyors lehullása, talajhiba vagy gyökérrész elhalás következménye lehet. A növények leveinek sárgulását okozhatja még az egyes mikró elemek hiánya is, vagy az is, hogy egyes tápelemek túladagolásra kerültek. Itt az előírásnak megfelelő összetételű és %-os oldatú lombtrágyázás vagy tápoldatozás segíthet.
Kedves Érdeklődő! A levélbarnulás és száradás talán a talaj minősége miatt alakulhatott ki. Az áfonya savanyú talajt igényel, a talaj felületére szórt tőzeg nem ér semmit. Ősszel lombhullás után, mindenképpen át kell forgatni tőzeggel a talajt. Lehet kapni "A"-s, zsákos virágföldet az is jó. A mulcs azért kell, mert az áfonya szereti a kissé nyirkos talajt és a fenyőmulcs megtartja a nedvességet, nem szárad ki. Persze túlöntözni sem szabad (ez is lehet a hiba Önnél, ha túlöntözte). Az állott kútvíz jó.
Kedves Katus! A lefejezett törzsrészt védőréteggel vonták be, ezzel segítetették a növény ismételt kihajtását. Ne kaparja le. Hagyja érintetlenül az ismételt kihajtáshoz. Ha friss a vágás, akkor a visszavágást követően csak nagyon mérsékelt öntözést kíván. Az idővel előtörő hajtások közül csak legfeljebb hármat-négyet érdemes meghagyni, a többi hajtás levágható.