4946. Egy kaposvári tölgyfa lett 2019 fája
A Berzsenyi Dániel iskola udvarán álló, 90 éves kocsányos tölgy az Ökotárs Alapítvány online szavazásán 4431 szavazattal nyerte el az Év Fája címet.
A Berzsenyi Dániel iskola udvarán álló, 90 éves kocsányos tölgy az Ökotárs Alapítvány online szavazásán 4431 szavazattal nyerte el az Év Fája címet.
Az összes gyümölcsfánál és a szőlőnél is beindult a lombhullás, készíthejük a permetezőgépeket. Az idén legalább ilyen fontos teendőnk lesz a lehullott lomb össszedése és megsemmisítése azoknál a kerti fáknál, bokrokál melyek levélbetegségekkel küzdöttek a nyáron.
Egyre népszerűbb ősszel a sütőtökfogyasztás és október végén a halloween tök faragása, de nem mindegyiket lehet megenni!
Kedvezett a meleg időjárás a krizantém termesztésének idén, így a halottak napi virágforgalom túlnyomó részét adó fajtából nagy a kínálat a piacokon, emiatt jelentős áremelkedés a tavalyihoz képes nem várható.
Előre csomagolt sárgarépákat vizsgált a legújabb Szupermenta teszt során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hivatal szakemberei összesen 11 terméket ellenőriztek, amelyek között 8 magyar, egy holland, egy olasz és egy osztrák származású sárgarépa szerepelt. Továbbá bio és hagyományos termesztésű, valamint esztétikailag kifogásolható termékek is kerültek a Nébih kosarába.
A glifozátkészítmények évek óta a legnagyobb mennyiségben forgalmazott növényvédők világszerte. Felhasználásáról tavaly vita robbant ki az Európai Unióban, korábban már visszavonták egy bizonyos segédanyagot tartalamzó glifozát tartalmúgyomirtókat,. A környezetvédők azonnali tilalom mellett érveltek, amíg a termelői szakszervezetek a szer használati engedélyének 15 éves meghosszabbítását szerették volna elérni. 18 tagország 5 éves hosszabbítást szavazott meg, így 2022. december 15-i határidővel lehet használni egyes grlifozát gyomirtókat. Házikertben használható III. kategóriás gyomirtók: Barclay Gallup Hi-Aktív Glialka Star Roundup Mega
Nagyméretű növények esetén két módszert is választhatunk: évente elég lehet, csak a föld felső részét leszedni és friss földdel pórolni. Ha ez elmaradt évek óta, akkor érdemes a teljes talajcseréről gondoskodnunk. Vegyük ki a teljes gyökérzetet a cserépből és vágjuk vissza, távolítsuk el az esetleg elhalt részeket, és ezzel együtt metszük meg egy kicsit a növényt is. Visszaültetés után figyeljünk oda jobban. hogy az újabb begyökeresedésig ne hagyjuk teljesen kiszáradni a földet.
Ha már nem díszítenek a virágok, termések, akkor érdemes eltávolítani őket, hogy a növény a zöld hajtások nevelésére fordítsa energiáját. Bővebben a dérbabérról: Ismerd meg a japán dérbabért!
Jó ötlet a fakerettel körülvett fűszerkert, a napos kertrészlet is megfelelő. A gyomok ellen egy sima neylon borítás csak rövid ideig elegendő, mivel azon át tudnak nőni az erős tarackos gyökerek, a földben lévő magról kerő gyomok ellen pedig egyébként sem hatásos. Én alaposan megtisztítanám a területet a gyomoktól, felásnám mélyen és feltölteném a virágfölddel kevert talajjal. Addig kell nagyobb figyelmet szentelni a gyomtalanításnak, amíg a növények be nem növik a rendelkezésükre álló helyet, azután a gyomok is visszaszorulnak. Érdemes figyelni, hogy egyes fajok nagyon terjednek - pl. menta, magasra nő a tárkony... Még több fűszerkert info itt
Kedves János! Ha nincs a közelben megfelelő porzója a cseresznyének, valóban ez lehet az oka a terméshiánynak. Sajnos a képről nem tudom a cseresznye fajtáját megállapítani, de talán segít az alábbi táblázat kideríteni a fajtát és megtalálni mellé a megfelelő porzópárt: Cseresznye fajták és porzópárok