A tökéletes növénytámasz nyomában

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Azt egy laikus is látja, hogy ha egy szobanövény lekonyul, – ám egészséges – akkor támasztékra van szüksége. Manapság azonban már annyi típus érhető el, hogy a kezdő növénytartók számára nehéz lehet a döntés. Ezen igyekszünk most segíteni, összegyűjtöttük a legismertebb növénykaró típusokat és azt, hogy melyik milyen esetben lehet a legjobb választás.

Akáckaró a zöldségeskertbe

Az egyik legismertebb növénytámasz a hagyományos akáckaró. Természetes anyag lévén igen népszerű a zöldségeskertekben, számos háztartásban találkozhatunk vele paradicsom, paprika tövek mellett. Legnagyobb előnye, hogy rendkívül alacsony áron szerezhető be, így ha nagyobb mennyiségre lenne szükség, akkor sem válik hatalmas kiadássá a karózás. Ugyanakkor kevésbé dekoratív, így ha az esztétika is fontos szempont, érdemes lehet például vékony, modern kinézetű, acélból kialakított alternatívákat keresni.

Uborkaháló, ha elfutna

Szintén a zöldségtermesztők nagy barátja az uborkaháló – ami a nevével ellentétben nem csupán uborka termesztésekor jöhet jól. Bár vitathatatlan, hogy ebben az esetben elengedhetetlen kellék, a borsó és bab is meghálálja, ha ilyen felületre „mászhat fel”. Összességében tehát minden futónövény számára megfelelő, ráadásul szintén alacsony költségekkel jár. Fontos azonban, hogy a háló egymagában még nem elegendő, valamilyen keretet kell hozzá kialakítani, amire kifeszíthetjük az anyagot. Erre a célra megfelelő lehet két karó is, ám manapság sokan már teljes fa vagy acél keretet építenek, hiszen ez stabilabban tartja ezt a kis építményt.

Íves támasz szobanövényeknek

Az egyenes darabok mellett ívelt bambuszkarót is beszerezhetünk, amely nagyszerű a futó szobai vagy dísznövények számára. A legtöbb faj automatikusan ezen fog növekedni, ám a nagyobb példányok mellé is elhelyezhetjük újonnan – ekkor mi magunk tudjuk a keretre feltekerni a már meglévő hajtásokat. Ezen típus legnagyobb előnye, hogy igen dekoratív lesz a végeredmény: akár egy hagyományos szobai futóka is otthonunk legnagyobb díszévé válhat így.

Bambuszpálca a kis fa mellé

Az íves után az egyenes bambuszpálcáról is szót kell ejteni, hiszen a zöldségeskert mellett szobanövényekhez is jól használható darab. Mivel a bambusz akár több méteresre is megnőhet, kiszárítás után pedig igen erős lesz a karó, nagyobb növények megtámasztására is alkalmas lehet. Így ha van egy hatalmas aranypálma, vagy ficus, ami számára egyre fontosabb a karózás, érdemes lehet a bambuszt választani. A kisebb darabok orchideák számára is megfelelő támasztékot tudnak nyújtani – a méretre vágást viszont inkább hagyjuk meg a profiknak!

Kókuszkaró a szobai dzsungelbe

Napjainkban egyre népszerűbbek egyes esőerdei növényfajok, mint amilyenek a különböző monsterák is. Természetes élőhelyükön azonban ezek nagy része az aljnövényzet részét képezik, ahol bőven akad felület, amelybe kapaszkodva növekedhetnek. Ezt megfelelő támasztékokkal otthonunkban is elérhetjük, ebben az esetben pedig az optimális páratartalomban észrevehetően gyorsabban fejlődnek majd ezek a szobanövények. Az ilyen fajok tulajdonságai miatt az esőerdei növények mellé érdemes kókuszkarót beszerezni, amely egy laza, rostos anyagból készül, így pontosan azt a támaszt tudja nyújtani kedvenc kis dzsungel-lakónknak, amire szüksége van.

Az ANRO webáruházban számos növénytámasz ajánlat közül válogathatsz. Az itt felsorolt típusokon túl rögzítő gyűrűket, kötözőket, zsinegeket is beszerezhetsz, amik még könnyebbé tehetik a kikarózást. Így tehát neked már nincs más dolgod, mint élvezni, ahogy a kedvenc növényeid jól érzik magukat és növekednek!