-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Tejelő szarvasmarha telep- telepi munkás
-
könyvelő, bérszámfejtő
-
Adminisztrátor, kapcsolattartó
-
Hentes, konyhamészáros
-
Tejelő szarvasmarha telep- Agronómus állás
-
CNC operátor / programozó
2024. 08. 30
-
Gumiszerelő munkatárs
2024. 09. 13
-
Fuvarszervező
2024. 09. 12
-
Projekt vezető
2024. 09. 13
-
Képzésszervezési gyakornok
2024. 09. 13
-
Bolti eladó
2024. 09. 13
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szobanövények idővel megunják, vagy kinövik a cserepüket. Ültessük át őket!
Egyrészt felemésztik a virágföld tápanyagait, másrészt kinövik a földlabdájukat. Ha cserepes növényünk akkorára nő, hogy pusztán a saját súlyától könnyen borulékonnyá válik, vagy éppenséggel visszamarad a fejlődésben, kezd alaktalanná válni vagy satnyulni, akkor eljött az ideje az átültetésnek. Új cserépre van szükség akkor is, ha a növény gyökerei spirálisan körbenőttek, vagy kibújtak az alsó vízelvezető nyílásokon.
Hogyan ültessük át a növényeket?
Óvatosan csúsztassuk ki a növényt a cserépből néhány centire, hogy meggyőződjünk róla, valóban szükséges-e a "költöztetés". Az átültetéssel a gyökérzetnek több helyet hagyunk, a régi földet frissel egészítjük ki. Nem elhanyagolható szempont, hogy a növényünk szebb látványt nyújt a méretéhez illő edényben.
Ne ültessünk túl nagy cserépbe!
Álljunk ellen a kísértésnek, és ne ültessük a növényt sokkal nagyobb cserépbe! A pár centivel nagyobb edény tökéletesen megfelel. Ha túl nagy konténert használunk, a szükségtelen mennyiségű föld túl sok vizet fog tárolni, a növény gyökérzete a kelleténél nagyobb mértékben fog növekedni, ez pedig hátráltatja a levelek növekedését és a virágzást.
Az ültetés: első lépés
Ellenőrizzük, hogy a növény gyökerei valóban körbenőtték az edény belsejét.
Forgassuk vagy ütögessük meg az edényt, majd a növényt a földdel együtt óvatosan borítsuk ki a tenyerünkbe úgy, hogy növényt a leveles felével lefelé, az ujjaink között, a gyökérlabdát pedig a tenyerünkben tartsuk.
Az ültetés: második lépés
Ujjunkkal óvatosan lazítsuk meg a gyökereket a gyökérlabda alján, valamint oldalain. Ezt követően késsel vágjuk le a gyökérlabda alsó harmadát.
Ezzel elősegítjük az új gyökerek oldalsó és lefelé irányú növekedését, és elkerülhetjük a spirális gyökérnövekedést. Nyessük le az élettelen vagy sérült gyökérrészeket.
Az ültetés: harmadik lépés
Helyezzük az új, nagyobb konténer közepébe a növényt, ügyelve arra, hogy egyenesen álljon. A gyökérlabda teteje a cserép pereme alatt 1-2 cm-rel legyen. Szórjunk új ültetőföldet a növény köré és tömörítsük az ujjunkkal. Végül bőségesen öntözzük meg a növényt.
Ne ijedjünk meg, ha az első pár nap kókadni látszik a növényünk: nemsokára kiheveri a megrázkódtatást, erőre kap, és meghálálja a gondoskodásunkat.