
A nyári időszakban az időjárás is elég szeszélyes tud lenni. Hirtelen előforduló záporok, viharok, villámlások, de a hatalmas hőség is nagy kihívást jelenthet a lakástulajdonosok számára. Ilyenkor, hogy mindent megtegyünk az ingatlan védelme érdekében, ajánlott éves szinten ellenőrizni a lakásbiztosítás tartalmát és aktualizálni.
Az alulbiztosítást érdemes elkerülni
Az elmúlt években az építőipari árindex magasan meghaladta az inflációt. Volt olyan időszak, amikor az építőanyagok ára majdnem 70%-kal nőtt. Ez az áremelkedés hatással van a károk utáni helyreállítási költségekre is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a lakásbiztosításunk nem biztos, hogy le tudja követni az értéknövekedést. A megfelelő biztosítás megkötése, aktualizálása egyszerűen megoldható a Genertel Biztosító segítségével.
Az otthonunk értéke jócskán megnövekedhet akár felújítás, átalakítás nélkül is, ami nagy hatással van a lakásbiztosításra. Ezt a legjobban egy példán keresztül lehet szemléltetni. Egy 120 négyzetméteres, agglomerációban elhelyezkedő, sátortetős családi ház értéke 2018-ban még csupán 30 millió forint volt, amikor megkötöttük a lakásbiztosítást. A biztosítási összeget, a ház szerződéskötéskori értékét aszerint kell meghatározni, hogy mennyibe kerülne a ház újjáépítése, ha megsemmisülne.
Itt kerül képbe az alulbiztosítottság, ami akkor is létrejöhet, ha a szerződéskötéskor nem megfelelően lett megállapítva a biztosítási összeg, vagy a szerződés élettartama alatt nem frissítettük azt, esetleg nem fogadtuk el a biztosító által felajánlott értékkövetést. A példából kiindulva, az áremelkedés miatt a házat már csak 45-50 millióból tudnánk újjáépíteni. Ez több mint 15 milliós különbség is lehet. Az alulbiztosítottság további kellemetlenséget is okozhat, mivel a biztosító társaság aránylagos kártérítést fizet, ha a biztosítási összeg nem megfelelően tükrözi a valós értéket.
Kevesebbet kapunk, mint amennyi a szerződésben szerepel
Alulbiztosítottság esetén a keletkezett kár megtérítéséhez szükséges összegnek csak egy részét kapjuk meg. Ez igaz a kisebb káreseményekre is, mivel a valós kárhoz igazodó kártérítési összeg arányos részét fogja megfizetni a biztosító. Ha maradunk az előbbi példánál: a ház teteje megsérül és a helyreállítás költsége 5 millió forint, akkor a fennálló alulbiztosítottság miatt csak maximum 3 millió forintot fogunk kapni.
30 millió forint osztva az 50 millió forinttal, és azt megszorozzuk az 5 millióval, így kapjuk meg a tényleges kifizethető összeget.
Van gyors megoldás a helyzetre
A legegyszerűbb, ha elfogadjuk az éves értékkövetést. Ha már ezt régóta nem tettük meg, akkor érdemes felkeresni egy tanácsadót, akivel közösen átnézhetjük a jelenlegi szerződést, aktualizálhatjuk azt, illetve más kiegészítőket is beletehetünk, hogy minden helyzetre felkészüljünk.