
Sokan döntenek úgy, hogy egészségesebb életmódra váltanak, és valamit sportolni kezdenek. A legtöbb ember a futást választja ki a sportágak közül: ez a fajta mozgás valóban az egyik legjobb módja a fittség megtartásának.
Az ideális futócipő megtalálásához azonban jobb, ha már van egy kis tapasztalatunk a teljesítményünkről, ismerjük a saját futótechnikánkat, és ez alapján választunk lábbelit. A Cipőteszt oldalán remek összehasonlításokkal és termékleírásokkal találkozhatunk – a blogban pedig sokszor érdekességeket is megosztanak a futásról. Például: valóban 180 lépés/perc az ideális? Eláruljuk, mi igaz ezzel a mítosszal kapcsolatban!
Amit tudni érdemes a mítoszról
Közel 40 éve tartja magát az az elképzelés, miszerint a futók számára a percenkénti 180 lépés az ideális – ez azonban nem igaz. Dr. Jack Daniels futóedző adatai alapján mondják sokan, hogy oly módon kellene futni, hogy ez a szám jöjjön ki.
Daniels az 1984-es Los Angeles-i olimpián feleségével együtt fáradságot nem kímélve végignézte a versenyeket, és azt állapította meg, hogy az elit futók 800 méteres távtól kezdődően legalább ennyit léptek percenként.
Ám amikor saját tanítványait edzette, észrevette, hogy a kezdő futók jóval ez alatt teljesítenek. Az elemzés során az is kiderült, hogy mi az oka ennek: az, hogy az illető a két lépés között sok időt tölt a levegőben. Ha valaki magasabbra szökken, természetes, hogy a talajtól távol töltött ideje is meghosszabbodik, ezáltal pedig csökken a lépésszáma is.
A helyes futási mód
Azzal minden edző egyetért, hogy nem szerencsés magasra ugrani a futás során: nemcsak a lépésszám fog így csökkenni, hanem a sérülés is valószínűbb. Sokkal nagyobb eséllyel jön létre rándulás, ficam, hiszen erősebb lesz az ütés földre érkezéskor. A cél pont az lenne, hogy előre irányuló mozgást tegyünk meg adott idő alatt, ne felfelé irányulót. Az energia kárba vész, ha magasra “rúgjuk el” magunkat a földtől a futás közben.
Pitagorasz-tétellel könnyen kiszámítható, hogy mekkora nyereség ér bennünket, ha például 15 cm helyett csak 8 cm lesz a lépésmagasság: ez esetben 0,7 cm-rel hosszabbat tudnánk lépni, ez percenként 1,2 métert jelent. A teljesítményünk 5:28 pace lesz 5:30 helyett. Gyorsabbá válunk, jobban tudunk előre haladni, és a sérülés esélye is kisebb lesz.
Az a jó, ha 5-10 cm magasat lépünk csak, így kevesebb időt töltünk a levegőben, és hosszabbat, többet tudunk lépni – ez a titka az elit futóknak is, ezért jött ki náluk a 180 lépés/perc átlag, amiből a mítosz született. Egy kezdő futó persze nem lesz ennyire ügyes, de ez természetes.
Kinek mi az ideális?
A modern futóórák már meg tudják mutatni, kinek milyen magas és hosszú a lépése, érdemes tehát beruházni egy ilyen eszközre. Aki javítani szeretne az eredményén, azaz ugyanakkora távot rövidebb idő alatt lefutni, annak a lépéshosszt kell növelnie. Nem szabad azonban azonnal a maximumra törekedni, ajánlott betartani a fokozatosság elvét.
Egy jó futócipő sokat segíthet a cél elérésében, a Cipőteszt oldalán pedig könnyen kiválasztható a számunkra ideális modell.