Sétányrózsa: ha így gondozod, tele lesz virággal

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A sétányrózsa (Lantana camara) egy rendkívül dekoratív, meleg égövi dísznövény, amely hazánkban leggyakrabban dézsás növényként díszíti a teraszokat, erkélyeket és kerteket. Virágai élénk színűek – sárga, narancssárga, rózsaszín vagy piros árnyalatokban játszanak –, és egész nyáron át folyamatosan nyílnak. A növény vonzza a méheket, pillangókat és más beporzókat, ezért biokertben is kiváló választás.

Milyen helyet kedvel a sétányrózsa?

A sétányrózsa kifejezetten napfénykedvelő növény. Minél több közvetlen napfényt kap, annál dúsabban virágzik. Legalább napi 6–8 óra napfényt igényel, ezért a legjobb, ha napos teraszra, erkélyre vagy kertbe helyezzük. Félárnyékban is elél, de virágzása sokkal gyérebb lesz.

A meleg, szélvédett helyet kedveli, és jól tűri a forróságot is. Ugyanakkor a fagyokat egyáltalán nem viseli el, ezért ősszel, még az első fagyok előtt teleltetni kell.

Talajigény és ültetés

A sétányrózsa jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajt igényel. Legjobb, ha virágföldet keverünk homokkal vagy perlittel, hogy a felesleges víz gyorsan el tudjon szivárogni, mivel a pangó vizet nem tűri.

Cserépbe ültetéskor fontos a jó vízelvezetés, ezért az aljára kerüljön kavics vagy agyaggranulátum. Kerti kiültetés esetén emelt ágyásban vagy jól lazított talajban fejlődik a legjobban.

Öntözés és tápanyagellátás

A sétányrózsa mérsékelten vízigényes növény. Rendszeres, de nem túl bőséges öntözést igényel – hagyjuk, hogy a földje két locsolás között kissé kiszáradjon. A túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet.

A virágzási időszakban, áprilistól szeptemberig érdemes hetente tápoldatozni, lehetőleg foszforban gazdag virágos növényekhez való tápoldattal, hogy serkentsük a bőséges virágzást.

Metszés és formázás

A sétányrózsa gyorsan növekszik, ezért szükség van rendszeres metszésre és formázásra. A virágzási időszak alatt az elnyílt virágfejeket érdemes folyamatosan eltávolítani, így újabb virágokat hoz.

Ősszel, teleltetés előtt vissza lehet vágni, hogy kompaktabb legyen, de a főbb ágakat hagyjuk meg. Tavasszal, mielőtt újra növekedésnek indulna, ismét metsszük meg enyhén, hogy bokros, dús formát kapjunk.