5286. Dupla áron 2020-ban a sárgabarack
Szerencsés az, akinek nem fagyott el az egész baracktermése, a piacon 2020-ban dupla áron juthatunk kedvenc lekvár alapanyagunkhoz.
Szerencsés az, akinek nem fagyott el az egész baracktermése, a piacon 2020-ban dupla áron juthatunk kedvenc lekvár alapanyagunkhoz.
A kerékpárbolt Budapest körzeteiből megközelíthető, szóval bármikor begurulhat, na nem ingerültsége, hanem vásárlási kedve miatt. A biciklizés folyamatos felkészültséget igényel. Ha városban teker, akkor a kátyúk, padkák és útakadályok jelentik a legnagyobb kihívást. Ha országúton hajt, akkor a természetes kopással kell szembenéznie, míg terepen az alkatrészek elhasználódása szintén kikerülhetetlen. Minőségi felszerelésekkel hosszútávra bebiztosíthatja tekergőzéseit, de váratlan fordulatok így is, bármikor bekövetkezhetnek. Jó, ha egy mini pumpát és két csere belsőt a keze ügyében tart, ha kerékpározni indul, mert így legalább a defektes helyzetekkel hatékonyan szállhat szembe.
Mi jut először eszébe, ha az összecsukható kerékpár kerül említésre? Praktikus, kis helyen elfér, könnyen hordozható. Ez mind igaz, de ennél jóval többről van szó. Az emberek zömének eszébe sem jut, hogy az összecsukható kerékpár is egy előnyös alternatíva, ha bicikli vásárlásról van szó. Ha Ön is kételkedik ebben, akkor érdemes átfutnia a cikket, mivel az alábbiakban összeszedtük mindazt, ami az úgynevezett „fold up and go” biciklik mellett szól.
Az MVM Paksi Atomerőmű ZRt 2020-as alkotó energia pályázatán a hobbikertészek mutathatják meg kreativitásukat virágtartók újrahasznosításával. Még két hétig nevezhetünk! Mutatunk pár ötletet!
Vérkörte, vérbelű körte: kis termésű, nyáron érő, elég kövecses fajta, ezért felhasználása korlátozott: pálinkának, ecetnek, kompótnak kiváló.
A Yukka tartása: Nyáron fokozatos szoktatás után, akár a tűző napra is kitehető, ilyenkor rendszeres öntözést és tápoldatozást kíván. Ebben az időben a szárazabb levegő sem árt a növénynek. Télen ajánlott hűvösebb helyiségben teleltetni. Magas hőmérsékleten és száraz levegőn a növény veszít ellenállóképességéből. Ha a hűvös levegő (kb. 10-12 °C) nem oldható meg és száraz a szoba levegője, akkor időnként (a szoba páratartalmától függően, akár naponta is) meg kell permezetni kézi permezetővel, így elkerülhető a levélvégek száradása. Ha a növény levelei teljes egészében sárguli kezdenek (nem csak a végei), akkor a fényhiány lehet a gond, ilyenkor át kell helyezni a növényt. Érheti télen is közvetlen napfény. Az ilyen helyek többnyire a radiátor melletti ablaknál vannak - nagyon száraz a körülötte lévő levegő - ilyenkor elkerülhetetlen a növény rendszeres permetezése. Télen ne kapjon tápoldatot. Öntözni a hőmérsékletől függően kell (alacsony hőmérsékletnél lényegesen kevesebbet), két öntözés között mindenképpen hagyjuk a földjét kissé kiszáradni. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt Kapcsolódó cikk: Milyen betegségek támadják a yuccát?
Üdvözlöm! A képen egy szobai futóka (Scindapsus aureus) látható. Nagyon igénytelen növény. Szobahőmérséklet megfelel, heti 2-3 szor kell öntözni, a fényigénye sem túl nagy, de ajánlatos világos helyre tenni. Hetente, télen 3 hetente lehet tápoldatozni. A szaporítása nagyon egyszerű: hajtásdugvánnyal lehet megsokszorosítani. A hajtás végét le kell vágni 10-20 cm-es darabon, és vízbe ki kell gyökereztetni. Ha már a gyökerek 1-2 cm-esek, akkor el lehet ültetni és kész az új növény.
A fotón látható növény: Dendrobium kinggianum ill. annak egy hibrid változata. Tartásmódja nyáron: Világos, de nem túl meleg helyen, déli naptól védve, 2-3 naponként esővízzel (ezen belül hetente-2 hetente orchideatáppal) öntözve. Az ösz közeledtével az öntözést fokozatosan csökkenteni kell, majd teljesen elhagyni. Télen szárazon, nem öntözve, hűvös helyen (10-18 °C) sok fény mellett teleltetni a virágok megjelenéséig. Elvirágzása után csak akkor kell az öntözést-tápozást ujraindítani, amikor az új hajtások megjelennek a növény tövénél. Sok sikert! Kapcsolódó cikk: Hogyan gondozzuk a Dendrobium orchideákat?
Igen megoldható, hogy minden évben virágot, majd termést hozzanak, de ennek a téli telelési hőmérséklet az egyik alapvető meghatározója. Az optimális telelési hőmérséklet 4-6 °C, ha ennél magasabb, akkor a növény nem tud teljes nyugalmi állapotba kerülni, így nem indul meg télen a - növény belsejében - a bimbóképződés, ezért tavasszal nem fejleszt virágokat, ill. termést. Nyáron a szabadban van a legjobb helye, szélvédett, napos környezetben. Fontos, hogy gyakran permetezze a növényt, mert kedveli a magasabb páratartalmat. A permetezésre ne tűző napféynben kerüljön sor, mert a növény levelein összegyűlt vízcseppek könnyen égési sérüléseket okozhatnak, így barna foltok keletkeznek. Az ideális kora reggel, ill. estefelé. A növekedési időszakban (tavasztól-őszig) fontos a rendszeres öntözés és a citrusféléknek külön készített tápoldatozás (a készítményen olvasható mennyiségben adagolja). Télen az öntözést minimálisra kell csökkenteni, mert az optimális (4-6 °C-os) telelési hőmérsékleten nyugalmi álapotban van, ilyenkor kevés nedvességet használ el a növény. Sok nedvesség következtében gyökérrothadás léphet fel, de ez könnyen elkerülhető, ha két locsolás között földje kissé kiszárad (csak télen). Nyáron egyáltalán nem szabad kiszárítani ültetőközegét. A törpe narancs (Citrus microcarpa) kissé eltérő gondozást igényel. Nyáron nem szabad déli fekvésű ablakban tartani, mert üvegen keresztül erősek a nap sugarai. Szabadban félárnyékos hely az ideális számára. A téli telelési hőmérséklet 10-16 C között változhat. Nyáron bőségesen, télen viszont mérsékeljük az öntözések mennyiséget. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt
Kedves Boros Csaba! A képek alapján túlságosan visszavágta! Fokozatosan szabad csak visszavágni az ilyen idős növényeket. Nem tud fotoszintetizálni, mert nincs levele. Ezt nem kártevő okozza. Tegye ablak közelbe, napfényes helyre és öntözze 2-3 naponta. Talán rendbe jön. Tavaly pedig azért nem virágzott szerintem, mert levágta a bimbó kezdeményeket.