5461. Így gondozzuk a gyengébb hajtású hortenziákat!
A gyengébb hajtású hortenzia (Hydrangea arborescens 'Abetwo') itthon egy viszonylag ritka fajta. Gyönyörű, óriási virágokat hoz, ha szakszerűen gondozzuk.
A gyengébb hajtású hortenzia (Hydrangea arborescens 'Abetwo') itthon egy viszonylag ritka fajta. Gyönyörű, óriási virágokat hoz, ha szakszerűen gondozzuk.
A grincsfa készítésénél nagy hangsúlyt kell fektetni a drótozásra, mert akkor lesz szép, kunkori a vége. Videón mutatjuk, hogyan érdemes otthon belevágni.
Az őszi vetés sok szempontból előnyösebb, mint a tavaszi, hiszen nem kell a gyomokkal hadakozni, van idő előkészíteni a talajt alaposan. Viszont könnyű kicsúszni a kedvező meleg időjárásból, és a lehulló falevelek is gondot okozhatnak. Rátelepedve a zsenge fűszálakra lefojtja azokat, teret engedve a gombás fertőzéseknek.Viszont késő ősszel (a lombhullás után), tél alá vetéssel még sikerre vihető az új füvesítés.
Összeszedtünk néhány hasznos tanácsot, hogyan kell a gránátalmát egyszerűen megpucolni és csíráztatni!
Egy jól megtervezett és kialakított szőlőlugas még a legkisebb kertet is meghitté varázsolja. Az ültetés előtt azonban néhány szempontot nem árt figyelembe venni.
A rózsa lisztharmata folyamatosan fertőzheti a növényt tavasztól őszig, tehát többszöri permetezéssel tudja csak megvédeni. Lisztharmat ellen még használhatja a Nimród, a Topsin, az Amistar nevű gombaölő szereket. A leveleken fellépő fekete foltok, az ún. tintafoltos levelek ellen bármelyik réz tartalmú szer, vagy a Dithane, Topsin, Amistar, Chorus, Topas szerek alkalmazhatók. De erre is vonatkozik, hogy a betegség fellépésének kezdetén érdemes kezelni. A levirágzott hajtást minél előbb vágja vissza 2-3 levélre, még idén újból virágozhat az új hajtása. A lisztharmatos hajtásokat távolítsa el minél előbb, mert azok el fognak pusztulni, és csak fertőzik a még egészséges részeket. A fekete foltos lehullot leveleket is javaslom a bokor aljáról összgyűjteni és elégetni.
A furat méretéből a rovar nem határozható meg, valószínű egy termetesebb bogár lárvája él a fában. Díszbogarak és/vagy cincérfélék lárvái szokták károsítani a gyümölcsfákat. A védekezési lehetőség ponosan az, amit próbált: dróttal a járatban meg kell ölni fizikailag az ismeretlent. Kémiai védekezési mód nem ismert. Figyelje később a fát, hogy újabb lárvajáratok nem alakultak-e ki. A lárva aktivítását a lyuk alatti ürülékhalom megjelenése és mérete jelzi. Minél hamarabb, minél fiatalabb állapotában öli meg, annál kisebb kárt tud okozni, azaz a fának az életben maradáshoz nagyobb az esélye. Ha a lyuk átmérő nem haladja meg a törzs átmérőjének 10-15 %-át, akkor biztosan életben marad a fa.
A tűztövisnek egy gombás betegségéről van szó, a gomba rokon az almán varasodást okozó kórokozóval. Neve: Spilocaea pyracanthae. Általában a leveleket is meg tudja fertőzni, kisméretű feketés foltokat idéz elő, a levelek leperegnek. Látványosabb kártételt okoz a bogyókon, azok is foltosak lesznek, díszítő értéküket elvesztik. Hűvös, esős időben szokott járványos fertőzést okozni, ezért ilyen időben érdemes permetezni a lombját és a bogyókat. Felhasználhatók: Dithane, Kocide, Rézhidroxid nevű kontakt szerek, vagy Topsin, Amistar nevű felszívódó gombaölő szerek bármelyike. Több kezelés is szükséges lehet. A lehullott leveleket is ajánlott összegyűjteni folyamatosan és a fertőzött bogyókat, ha van rá kapacítás, érdemes levágni, és eltávolítani, mivel azokról fertőznek tovább és újra a gomba konídiumai. A konídiumok akkor csíráznak és fertőznek, ha vizes a növény. Ezért ESTE SOHA NE ÖNTÖZZE a növényeit, csak reggel. Az esti öntözéssel provokálja, elősegíti a gomba fertőzését. A permetléhez javaslom, hogy tapadásfokozót is adagoljon, a tűztövis levele síma, a permetlé nem tapad meg rajta. Vektafid A vagy Biola 0,5 %-os oldatával ezt biztosítani tudja.
A Vegesol R-t őszibaracknál csak virágzásáig szabad csak felhasználni 3 liter/ha töménységben, ez 30 ml/10 litert jelent. A tavaszi permetezés nem elég pontos kifejezés, a növény fejlődési állapotához szoktuk viszonyítani: tehát rügypattanáskor még igen, amíg a virágzás meg nem indul. Lemosó permetezéshez használható szerek listája: Ezek közül a lemosó permetszerek közül válogathatunk Kell-e lemosó permetezést végeznem? Megtalálható-e a fámon a kártevő, kórokozó? Őszibaracknál különösen figyeljünk majd: A hűvös, esős idő segíti a tafrina terjedését
Mindkét növénynél a levelek csúcsi száradását a lakás száraz levegője és a nem megfelelő öntözés okozza. Mivel sem kártevő, sem kórokozó nem játszik szerepet a folyamatban, teljesen felesleges növényvédő szerrel permeteznie. A tripszek apró, szabad szemmel alig látható, pici kártevők, szivogatásuk nyomán parányi ezüstös színű foltok keletkeznek, ezt a kártételt a fotókon nem látom. A szoba levegőjének páratartalmát próbálja meg növelni. Ezt elérheti a hőmérséklet csökkentésével is.