51. Természetes adventi dekoráció a kertből: így állj neki
Az év vége a kerti szezon tekintetében egy csendesebb időszak, kevesebb teendővel, így van rá idő, hogy átadjuk magunkat az adventi hangulatnak.
Az év vége a kerti szezon tekintetében egy csendesebb időszak, kevesebb teendővel, így van rá idő, hogy átadjuk magunkat az adventi hangulatnak.
Látogatás Uliczki Dóra kertjében, aki már lakberendezői munkáiban is a kert és otthon kapcsolatára koncentrált, a kint és a bent élhető harmóniáját kutatta. Majd kerttervezőként, többszörösen díjnyertes privát paradicsomát szívesen kitárja azon kertbarátoknak, akik idejében regisztrálnak a rendszeres programokra. Ezúttal év végi teendőiről és a karácsonyi ünnepvárásról mesél az Édenkert olvasóinak.
Tavasszal az örökzöld dísznövények is teljes pompájukban ragyognak - már, ha minden jól alakult a talaj mélyén. Ha azt látod, hogy a tuja, a babérmeggy vagy a leylandi ciprus besárgult, foltos és csenevész lett, akkor eljött a huminsavak ideje. Huminsavas talajjavítással sikeresen beindíthatod az örökzöldek öngyógyító folyamatait, és hamar visszanyerik megszokott színüket, erejüket.
Az, ha valakinek kisebb méretű kertje van, nem jelenti azt, hogy ne lehetne akár több gyümölcsfája is. Persze fontos tudatosan megválogatni azt, hogy milyen gyümölcstermőket ültet az ember.
Mutatjuk, mire kell figyelni, hogy a japánfűz szép legyen.
Kedves Gábor! Erre a célra nagyon kiváló választás lenne a vérszilva, ami a bordó leveleivel nagyon szépen mutat, tavasszal virágba borul és jól alakítható, metszhető. A másik tippem a korallberkenye lenne, ami a virágzás mellett szép bogyókat is hoz, amit ráadásul a madarak nagyon szeretnek, de lekvár is főzhető belőle.
Ha úgy találja, hogy fekete berkenyéje túl nagyra nőtt, akkor májusban és júniusban, virágzás után erősen visszametszheti. A cserje ágait megközelítőleg másfél méter magasságig vágja vagy fűrészelje le! Ügyeljen arra, hogy az ágakat ne az elágazódásuknál vágja vissza, hanem hagyjon egy nagyobbacska darabot, hogy a cserje a nyugvó rügyekből kihajthasson! Minél több elágazódást hagy meg, annál sűrűbb lesz a cserjéje. VadhajtásA berkenye gyakran sok, nem kívánatos vadhajtást hoz. Ezeket március és szeptember között erősen vágja vissza! Később az új vadhajtásokat is távolítsa el!
Kedves Bogi! Félárnyékos helyre inkább lomblevelű örökzöldeket érdemes ültetni, mert a tűlevelűek, tuja félék napfény igényesek. Ezek közül a Babérmeggy (Prunus laurocerasus) és a Korallberkenye (Photinia fraseri) fejlődik a leggyorsabban és megnőnek 2-3 m magasra is. Jól nyírhatóak, utóbbit védett fekvésbe érdemes ültetni (ne kerüljön szélcsatornába, kitett helyre). Ültetési távolságuk 80-100 cm. Üdvözlettel, Stipa kertészet tanácsadója
Kedves Érdeklődő! Viszonylag kevés lomblevelű és kifejezetten virágzó örökzöld él meg nálunk, ezek közül a leginkább fagytűrők pl. a Prunus laurocerasus (babérmeggy), Photinia fraseri (Korallberkenye) és az Euonymus japonicus (Japán kecskerágó). Ezek fajtái ügyes tervezéssel nagyon változatos formájú és színű kompozíciót alkothatnak, bár viráguk kevéssé jelentős, inkább lombjukkal díszítenek. Üdvözlettel, A Stipa csapata Tuja helyett - lomblevelű örökzöldek Örökzöld virágzó cserjékkel dobd fel a kerted Az alábbi növényekből is válogathat, de nagyobb odafigyelét igényelnek: Zombi muskátli helyett 99 törpe örökzöld a balkonládában!
Kedves Zsuzsanna! A 10m-re én két fát javaslok. A gyorsan növő fák általában nagyra is nőnek, de van pár faj ami viszonylag hamar lombosodik így árnyékot is tud nyújtani és nem nő óriásira. A legjobb megoldás ha kicsit korosabb már szép elágazódásokkal és lombozattal rendelkező fát vásárolnak 12/14-es vagy a feletti méretben. Pár javaslat: juharok: Acer campestre fajták, Sorbus aucuparia / aria - Madárberkenye fajták, Crataegus laevigata Paul's Scarlet - díszgalagonya fa, Fraxinus ornus Mecsek - gömbhárs. Üdvözlettel, A Stipa Szekértője Juharfa fajták Ültessünk madárberkenyét! Miért érdemes galagonyafát ültetni? Csodálatos hársfák