5666. Támad az almalisztharmat! Hogyan védekezzünk ellene?
A gyümölcsöseket nemcsak a fagy károsította. Van olyan almafa, amelyen megjelent már a lisztharmat is!
A gyümölcsöseket nemcsak a fagy károsította. Van olyan almafa, amelyen megjelent már a lisztharmat is!
A fodros kelt egy pici konyhakertben, sőt cserépben is lehet termeszteni. Egy igazi szuperélelmiszer, ami tele van antioxidánsokkal és vitaminokkal, de mutatós levelei dísznövényként is megállják a helyüket. Mutatjuk, hogyan álljunk neki!
Hazánkban a cégalapítás egyik legnépszerűbb formája a korlátolt felelősségű társaság, azaz a kft. Nem véletlenül, hiszen ez a cégforma a többi lehetőséghez rengeteg előnnyel rendelkezik. Alapítása gyors és egyszerű, ráadásul kft.-t egyedül vagy többedmagunkkal is életre hívhatunk. És ez még nem minden!
A tavaszi lendülettel megérkeztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) paprika vetőmag teszteredményei is. A szakemberek 23 „tölteni való” étkezési paprika vetőmagjait vizsgálták a Szupermenta teszten. Két termék esetében gondok adódtak a csírázóképességgel, az ígértnél kevesebb magtömeg és magdarabszám miatt pedig hét esetben kezdeményezi fogyasztóvédelmi eljárás indítását a Nébih az illetékes társhatóság bevonásával.
A székhelyszolgáltatás egyre népszerűbb megoldásnak számít a hazai vállalkozások és cégek körében. Segítségével ugyanis nincs szükségünk arra, hogy cégalapításhoz saját ingatlannal rendelkezzünk. Sőt, a jól megválasztott székhelyszolgáltatás akár a teljes iparűzési adómentességet is garantálhatja.
Kedves messzimama! Feltételezem, hogy ez még ugyanaz a citromfa, amiről a nyáron is kérdezett. A levelek lehullásának több oka is lehet. A sárguló levelek általában ápolási hibákra vezethető vissza, gondolom már Ön is észrevette, hogy elég érzékeny növényről van szó. A locsolás is lehet oka a levélhullásnak, ezért az télen is elengedhetetlen. Nem szabad kiszáradni hagyni a földjét több, mint egy napra, különben a legközelebbi locsoláskor a növény levélhullással bosszulhatja meg. A túlöntözés szintén károsítja a növényt. Nyirkos, hűvös talaj télen (ez ebben az esetben még kizárható), vagy tápanyaghiány is. Mivel a citrom különösen tápanyagigényes növény, nyáron kéthetenkénti műtrágyázást igényel. Télire már nem kell trágyázni, de tavasztól mindenképp el kell kezdeni. De ha jól emlékszem, akkor műtrágyázta a fáját rendszeresen, úgyhogy valószínűleg nem az okozhatta a levelek hullását. Ha esetleg az összes levelét elvesztené, nem kell kidobnia növényét, jövő tavasszal remélhetőleg újra ki fog hajtani. A citromfa érzékeny a szélre: ezért kívánatos a fát félárnyékban (semmiképp sem teljes árnyékban), védett helyen elhelyezni. A huzatos hely is lehet az oka a virágok vagy a termés eldobásának.
A növényt valószínűleg takácsatkák támadták meg először. A növény lemosása volt a lehető legjobb választás, mivel a kártevők nem bírják a nedvességet. A levelek sárgulását viszont számos tényező is okozhatja, valami stresszhatás érte, de nem kell megijedni, valószínűleg megmenthető még a növény. A sárgulást és elhullást okozhatta az elégtelen vagy túlzott öntözés, túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet, huzat, közvetlen vagy elégtelen napfény, tápanyaghiány, stb. Ajánlom elolvasni egy korábbi szakértő részletes válaszát, ami szorosan kapcsolódik az Ön problémájához: Hibiszkuszom levelei megsárgulnak és lehullanak
Kedves Melinda! A képen egy sugáralária (Schefflera actinophylla) látható. A növény nem viseli el a magas hőmérsékletet, illetve az alacsonyat sem. A legoptimálisabb a 18-20 °C közötti hőmérséklet. Szereti a párát, ezért rendszeresen permetezze. A talajra nem annyira érzékeny, de a levegős, lazább talajt kedveli. Javaslom, hogy tőzeggel dúsítsa a földet. A talajt nem szabad mindig nyirkosan tartani. Bőségesen öntözze, de télen nem kell, csak hetente 1-2 szer. Javaslom, hogy szárítsa ki a földet, ültesse át, tőzeggel dúsítva, és szerintem rendbe jön!
Prosthechea (Anacheilium Encyclia) cochleata a becsületes neve. Az Epidendrum fajnév valószinű csak elírás. Élőhelye: Közép amerika teljes területe. Tartási igényei: Nyáron nagyon meleg, félárnyékos hely, lehetőleg a szabad levegőn, bőségesen öntözve-tápozva, majd az ősz vége felé meleg-mérsékelt meleg helyen sok, de nem direkt napfény. Téli időszakban az öntözését csökkenteni kell, de teljesen nem száradhat ki. Virágzása nincs időhöz kötve, gyakorlatilag az év bármely szakában virágozhat. Sok sikert! Kapcsolódó cikk: Hogyan gondozzuk a Dendrobium orchideákat?
Kedves Scheffer Ernőné! Az Afelandra növény egyik alapszükséglete a páradús levelgő. Ha ezt nem kapja meg, akkor levelei idővel lankadnak, besodródnak; valószínűleg ez történt az Ön növényével is. A magas páratartalom érdekében rendszeresen permetezze a leveleit. Fényigénye szintén nagy, és habár a közvetlen napfényt nem szereti, télen ez nincs rá káros hatással. A földje soha ne száradjon ki. Nagy a hőigénye is, és kifejezetten érzékeny a fagyra. Viszont a téli időszakban kb. 2 hónapon keresztül tartsa hűvös helyen, 10 °C környékén, és öntözze ritkábban. A teleltetése nélkül a növény nem igazán virágzik.