5726. Támad a cseresznyelégy!
A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj.
A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két cseresznyelégy faj.
A kullancsok a nedves, sötét helyeken várják, hogy mikor kapaszkodhatnak rá az áldozataikra. Ha azt szeretnénk, hogy a kertünkben kevesebb legyen, érdemes néhány tippet megfogadni! Házi praktikák kullancs ellen.
Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa megálmodott egy helyet, ahol a látogatók különleges környezetben sétálhatnak a gyógynövények között. Édesapja régi gyógynövénykertjének hagyományit megtartó, ám a mai kor kényelmét teljesen kiszolgáló, hársfalevelet mintázó, új látogatóközpontban több mint 150 féle gyógynövényt ismerhetnek meg az érdeklődők.
Szinte minden projekt esetében elhangzik a kérdés, hogy a cég milyen marketingstratégiát alkalmazzon, hogy a lehető leghatékonyabb legyen a kommunikációja. Azonban egy kampány esetében nem csak egyetlen stratégiáról van szó, hanem ennél sokkal többről. A marketingkommunikációs eszközök egységes, mindent átfogó csatasorba rendezéséről, melyből az ügyfél és a reklámhadjárata kerül ki győztesen. Az elmúlt egy-két évben rohamszerű tempóban változnak a kommunikációs útvonalak, amelyek mentén el lehet jutni a fogyasztókhoz. Ha egy cég idejétmúlt marketingeszközöket alkalmaz, hamar látni fogja a kárát.
Nagyon sok élelmiszerinnovációról hallani manapság, ezek nagy része fenntarthatósági, etikai vagy egészségügyi megfontolások miatt jön létre, persze az üzleti érdekek sem elhanyagolhatók. Elsősorban a tejtermék- és húshelyettesítő készítményekről van szó, amivel párhuzamosan nagy divatja van a vegán és vegetáriánus étrendeknek is. De vajon pusztán az, hogy egy élelmiszer növényi alapanyagokból áll, garancia arra is, hogy egészségesebb? Érdemes alaposan átnézni, hogy miből készülnek ezek az új élelmiszerek és hogyan érik el a hagyományoshoz hasonló állagot, látványt és főleg ízt.
A növényt Zygopetalumnak hívják, ezen belül valószínű, hogy valamelyik hibrid! Élőhelye Közép- és Dél-Amerika magasabban fekvő területei. Többségében földön élő, de van közöttük epifiton is. Nevelése nem túl nehéz feladat, tartásának egyetlen kritikus pontja a megfelelő fénymennyiség biztosítása. Átlagos igényük átlag 3-4 ezer Lux, ami magas, de a tüző napot nem viselik el. A levelek rendes színe világoszöld. A sötétzöld levél a kevés fényre, míg a sárgászöld szín a sok fényre utal Hőigénye: nyáron szabadban akár 30 fok is lehet(bár jobb szereti a hűvösebbet), éjszaka 15-18 fok. Nyáron, aktív időszakban igényli a sok (eső)vizet, de az nem maradhat meg alatta! Télen jóval kevesebbet kíván, de a talaja nem száradhat ki!Február és augusztus között magas nitrogéntartalmú folyékony táp ajánlott, amit augusztustól-októberig magas foszfortartalmú szerre cserélünk a virágzás elősegitése végett. Egyéb időszakban havonta egy alkalommal kiegyenlített táppal öntözzük. Páraigénye átlag 60%. A virágindukciót az őszi rövidülő nappalok váltják ki nála.
A képen látható növény egy sarjika. Nevét onnan kapta, hogy a levelei végén kis növénykék sarjadnak. Egyébként ezekről könnyen és nagy mennyiségben szaporítható. Ápolása igen egyszerű, mert nagyon igénytelen. Szinte bármilyen talajban jól érzi magát. Öntözése, tápoldatozása mint a többi pozsgás növényé. Télen ügyeljünk a túlzott öntözés elkerülésére. Lehetőleg világos helyen tartsuk. Levele mellett virágaival is díszít, amelyeket ilyenkor télen hoz.
Magról szaporítható. 2 - 3 mm nagyságú, piszkossárga magja gömbölyded, kissé elhegyesedő. Nedves homokban 1 hónapon belül kicsírázik. Megvásárolható az alábbi áruházban:
A gyökérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, téli retek, cékla, torma) nagy értéket adnak a téli hónapokban. Ezeket a legcélszerűbb pincében, nyirkos homokban eltartani, de fa- vagy műanyag ládába, soronként berakva, az egyes sorok közé több rétegű papírt téve, akár az erkélyen is tárolhatók. Persze, ha nagy a hideg, akkor a ládát be kell takarni pokróccal, használt paplannal, ami fölé - a nedvesség felfogására - még egy műanyag fóliát is terítsünk. Kisebb tételt érdemes megtisztogatni, felaprítani és műanyag zacskóban a háztartási hűtőszekrényben eltartani. Cékla chips is készíthető belőle>> Hogyan tároljuk télen a zöldségeket? 3 tipp a termények tárolásához
Milyen virágot ültessünk? Ez teljesen egyéni ízlés kérdése, a választást pillanatnyi hangulatunkhoz és akár a szemünk, hajunk színéhez is igazíthatjuk, gyakorlatilag bármit ültethetünk konténerbe, amit kertekbe is lehet. Kezdő kertészek először kevésbé igényes, a környéken már bevált fajokkal próbálkozzanak. Később lehet nehezíteni a feladatot egzotikus növényekkel, és kitapasztalni, hogy mi az a pár dolog, amibe nem halnak bele... Az alábbi cikkeben számos növényt is ajánlunk: